Maślanka Wiązkowa – Hypholoma fasciculare, Maślanka Trująca

You are currently viewing Maślanka Wiązkowa – Hypholoma fasciculare, Maślanka Trująca

Maślanka Wiązkowa jest grzybem bardzo popularnym, owocnikuje w zasadzie przez cały sezon od wiosny, do późnej jesieni. Początkujący grzybiarze, mniej doświadczeni mają trudności z odróżnieniem tego gatunku od podobnej Maślanki Łagodnej, a nawet od Łuskwiaka Zmiennego. Widywałem już skupiska Maślanki Wiązkowej wycięte, gdzie pozostało kilka owocników, ktoś ewidentnie pomylił tego trującego grzyba z którymś z jadalnych gatunków.

Co prawda nie jest zaliczana Maślanka Wiązkowa do grzybów śmiertelnie trujących, ale na kilka dni może spowodować poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a na zdrowie ogólne z pewnością ma to wpływ i na ogólną kondycję organizmu. Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić ten trujący gatunek od innych, zwłaszcza, że jest bardzo rozpowszechniony w naszych lasach.

Maślanka Wiązkowa - szybka charakterystyka

  • łac.: Hypholoma fasciculare
  • okres występowania : V – XI
trujący
lasy liściaste
lasy mieszane

Wygląd Maślanki Wiązkowej

Kapelusz: w kolorach pomarańczowobrązowych z brzegiem siarkowożółtym do zielonożółtego. Za młodu wypukły, półkolisty później rozpostarty.

Powierzchnia kapelusza gładka z brzegiem za młodu podwiniętym i reszkami żółtawej osłonki.

Wymiary kapelusza  od 2 do 6 cm średnicy.

Hymenofor: blaszki bardzo gęste i wycięte przy trzonie, za młodu siarkowożółte, później zielonkawe, brudnozielonawe, oliwkowobrunatne, szarobrunatne.

Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, smukły, wygięty, do około 5 mm średnicy i około 10 cm wysokości. Kolor trzonu siarkowożółty, zwężający się u dołu, czasami z włókienkowatą strefą pierścieniową poniżej nieco łuseczkowaty i brązowiejący. Pusty w środku.

Miąższ: siarkowożółty, w kapeluszu bardzo cienki, w trzonie u dołu brązowiejący.

Zapach: niewyraźny.

Smak: bardzo gorzki.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczona do obrotu handlowego w Polsce, grzyb trujący.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęta ochroną prawną.

Wysyp zarodników: ciemnobrązowy.

Sposób odżywiania: saprotrof.

Podłoże: drewno.

Maślanka Wiązkowa małe owocniki
Maślanka Wiązkowa młode owocniki
Maślanka Wiązkowa blaszki
Maślanka Wiązkowa blaszki

Występowanie Maślanki Wiązkowej

Maślanka Wiązkowa jest gatunkiem bardzo powszechnym, występuje zarówno na nizinach, jak i na pogórzu, w lasach przeważnie liściastych lub mieszanych, na butwiejącym drewnie i pniakach drzew przeważnie liściastych, ale spotykana również na iglastych.

Spotykana również w parkach miejskich. Owocniki pojawiają się od maja do listopada, czasami może pojawić się już nawet w kwietniu i jeszcze w grudniu. Wyrasta gromadnie w wiązkach, stąd nazwa.

Maślanka Wiązkowa przekrój
Maślanka Wiązkowa przekrój

Wartości i zastosowanie Maślanki Wiązkowej

Maślanka Wiązkowa z uwagi na właściwości trujące nie ma żadnych wartości oraz zastosowań.

Spożycie wywołuje zaburzenia układu pokarmowego, wymioty, nudności dość szybko po spożyciu, nawet już po pół godzinie. Zwykle ustępują objawy po kilku dniach.

Maślanka Wiązkowa blaszki młodych owocników
Maślanka Wiązkowa blaszki młodych owocników

Gatunki podobne do Maślanki Wiązkowej

  • Maślanka Łagodna (Hypholoma capnoides): grzyb jadalny o przyjemnym zapachu, blaszki za młodu białe, później purpurowoszare.

  • Maślanka Ceglasta (Hypholoma lateritium): grzyb niejadalny, barwa kapelusza ceglastopomarańczowy do ceglastoczerwonego.

  • Łuskwiak Zmienny (Cuehneromyces mutabilis): grzyb jadalny, o przyjemnym zapachu, barwa kapelusza w ogdieniach miodowych, rdzawobrązowych.

Inne nazwy Maślanki Wiązkowej: łysiczka trująca, opieńka trująca, maślanka jadowita, maślanka trująca.

Przeglądnij galerię zdjęć Maślanki Wiązkowej

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz