Czosnek Niedźwiedzi

You are currently viewing Czosnek Niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi - naturalny antybiotyk, samo zdrowie wczesną wiosną

Późno to wydarzyło się w moim życiu, ale wszystko zawsze przychodzi w odpowiednim czasie. W ubiegłym roku, na wiosnę, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych pewien napotkany przypadkowo życzliwy człowiek zaprosił mnie na kawę, obiad świąteczny, a po rozkosznej gościnie w gronie jego przesympatycznej rodziny, zaproponował odwiedzenie jego dzikiego ogrodu. Bardzo dzikiego, częściowo porośniętego starymi drzewami, z alejkami wysypanymi korą drzew i mnóstwem różnorakiego, nasadzonego ziela, a w jednym z zakątków piękne poletko czosnku niedźwiedziego. Można zatem to ziele nasadzać z pięknym, obfitym skutkiem.

A że było to przed połową kwietnia, to czosnek pachniał intensywnie, a schrupany piekł cudownie w język i tak poznałem ziele, którego wcześniej nie zbierałem i ciężko było mi rozróżnić od konwalii majowej. Teraz już wiem, że czosnek niedźwiedzi od konwalii różni się nie tylko zapachem i smakiem (konwalia ma właściwości trujące i należy jednak rozpoznawać innymi metodami), ale przede wszystkim wyrasta czosnek w pęczku, a konwalia z łodygi i wyrasta w późniejszym nieco okresie, z różnicą 1+3 tygodni w zależności od regionu i narastającego ciepła.

Aby pozyskiwać czosnek niedźwiedzi z dzikiego terenu, trzeba się zorientować jakie są warunki zbioru w danym regionie, województwie, w jakiej ilości można pozyskiwać i na jakie potrzeby i czy wymagane jest zezwolenie na zbiór. Kryteria te potrafią różnić się w zależności od województwa, na dzień dzisiejszy jest objęty ochroną częściową, choć z czerwonej listy roślin zagrożonych został ponoć usunięty. Jest to wg mnie najlepszy opatrunek na rany, na gojenie, na wyciąganie ze skóry zakażeń bakteryjnych i wirusowych, jednak podkreślę, że jest to moje zdanie i moje zastosowanie.

Czosnek niedźwiedzi ma bardzo podobne działanie do popularnego na targowiskach czosnku pospolitego w główkach. W staropolskiej, jak i współczesnej tradycji zielarstwa i lecznictwa wykorzystywany jest do usuwania toksyn, przeciwbakteryjnie, na trawienie, na wyzwania naczyniowo-sercowe, przy przeziębieniach, na wyzwania z oddychaniem, do leczenia chorób skórnych i jako wspomaganie na gojenie ran. Jego stosowanie wspomaga również zapobieganie miażdżycy, nowotworów, chorób ciśnieniowych, chorób górnych dróg oddechowych, jednym słowem ziele cud, jedno z tych ziół, które stanowi naturalną aptekę.

Co zatem można zrobić z czosnku niedźwiedziego, jeśli już nabędziesz go z legalnego źródła? Najprościej, jako dodatek w postaci liści do wszelakich potraw, można również robić pesto, bardzo smaczne, można mrozić i stosować na jesień i zimę jako naturalny antybiotyk, można zrobić nalewkę z czosnku niedźwiedziego, można też zrobić zwykłą popularną pastę, podobną do past śniadaniowych (może być z jajkiem lub bez).

Podam, jak ja przygotowuje pastę, szybką, tanią, bardzo smaczną, aromatyczną i mega zdrową 😊

  • duży pęk liści czosnku niedźwiedziego myję, osuszam szybko i kroję na drobne kawałki,
  • dodaję ok. 350 ml serek kremowy (daję z dodatkiem rzodkiewki),
  • dodaję pokrojony ser kanapkowy typu feta ok 350 g,
  • dodaję kilka łyżek oliwy, trochę soli i pieprzu,
  • mieszam i pasta gotowa 😊

Bo Polska Natura to samo zdrowie … i czosnek niedźwiedzi jest tego potwierdzeniem

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz