Gołąbek Zielonawy – Bądź Rozważny (Russula virescens)

You are currently viewing Gołąbek Zielonawy – Bądź Rozważny (Russula virescens)

Gołąbek Zielonawy jest na tyle charakterystycznym grzybem, że pomyłka z innymi gatunkami nie powinna być możliwa. Jednak jego zielony kolor może spowodować sporo wątpliwości, zwłaszcza wśród początkujących grzybiarzy, wszak do zielonych grzybów należy bardzo groźny dla człowieka Muchomor Zielonawy.

Warto zatem, aby zaczynający przygodę z grzybami poznali cechy charakterystyczne Gołąbka Zielonawego, aby wyeliminować zagrożenie dla zdrowia.

Gołąbek Zielonawy - szybka charakterystyka

  • łac.: Russula virescens
  • okres występowania : VI – X
smaczny
lasy liściaste
lasy mieszane

Wygląd Gołąbka Zielonawego

Kapelusz: w kolorach szarozielonych, żółtozielonych, niebieskozielonych, czasami z brązowymi plamkami, zwłaszcza na brzegach. Brzeg kapelusza najczęściej jaśniejszy.

Powierzchnia kapelusza sucha i matowa, szybko zaczyna pękać na poletka, które czasami dają wrażenie brodawek na kapeluszu. Gołąbek Zielonawy posiada skórkę mocno przyrośniętą do kapelusza, którą w zasadzie nie da się ściągnąć bez uszkodzenia poważnego miąższu.

Wymiary kapelusza do 15 cm średnicy, za młody półkolisty, kolisty z ostrym brzegiem, później rozpostarty z wklęśnięciem pośrodku i często poszarpanym, popękanym, tępym, karbowanym brzegiem.

Hymenofor: blaszki początkowo białe, które później stają się jasnokremowe, niezbyt gęste, grube, wolne, często rozwidlone przy trzonie.

Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, gładki, masywny, cylindryczny lub lekko beczułkowaty. Za młodu pełny i twardy, z wiekiem staje się watowaty i kruchy. Biały do lekkokremowego, czasami z rdzawym nalotem u podstawy. Wysokość trzonu Gołąbka Zielonawego do 12 cm, grubość do 4 cm średnicy.

Miąższ: gruby w kapeluszu i zwarty, biały po przekrojeniu może miejscami przebarwiać się na rdzawo.

Zapach: słaby, delikatnie owocowy.

Smak: przyjemny, delikatny, lekko orzechowy.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczony do obrotu handlowego.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie podlega ochronie.

Wysyp zarodników: białawy.

Sposób odżywiania: mikoryza.

Podłoże: Gleba.

Gołąbek Zielonawy średni okaz
Średni owocnik Gołąbka Zielonawego
Gołąbek Zielonawy trzon i blaszki
Trzon i blaszki Gołąbka Zielonawego

Gdzie występuje Gołąbek Zielonawy

Gołąbek Zielonawy wyrasta przeważnie od lipca do października, ale spotykam go nader często już w czerwcu. Lasy liściaste i mieszane to jego środowisko, można go spotkać pod dębami, bukami, grabami, brzozami, rzadziej pod świerkami i jodłami.

Często wyrasta na brzegach lasów, przy ścieżkach leśnych, w miejscach dobrze naświetlonych. Jest dość popularnym gatunkiem, ale nie występuje masowo, jeśli w jednym miejscu spotkasz kilka owocników, jeden, dwa lub trzy, to jest to standard dla tego gatunku, ale potrafi pojawić się czasami i kilkanaście owocników w jednym miejscu, choć to należy do rzadkości.

Gołąbek Zielonawy przekrój
Przekrój Gołabka Zielonawego

Gołąbek Zielonawy i jego wartości oraz zastosowanie

Gołąbek Zielonawy jest jednym ze smaczniejszych gołąbków, ma gruby miąższ i można go spożywać na surowo. Na pewno nie polecam suszenia tego grzyba, to nie jego przeznaczenie. Natomiast smażony na masełku jest wyśmienity, można go również kisić, marynować, dusić, czy też dorzucać do zup.

Gołąbek Zielonawy jest też grzybem, który jest dość często zaczerwiony. Dobra wiadomość jest taka, że kapelusz może się nadawać do spożycia, gdyż robaczki mają sporo do konsumowania w trzonie.

Gołąbek Zielonawy mlodziutki owocnik
Młody owocnik Gołąbka Zielonawego

Gatunki podobne do Gołąbka Zielonawego

  • Gołąbek Zielonawofioletowy (Russula cyanoxantha): grzyb jadalny, w kolorach zielonawofioletowawych kapelusza i mniej mięsisty.
  • Gołąbek Białozielonawy (Gołąbek Grynszpanowy) (Russula aeruginea): grzyba jadalny, o gładkiej powierzchni kapelusza i mniej masywny.
  • Muchomor Zielonawy (Muchomor Sromotnikowy) (Amanita phalloides): grzyb śmiertelnie trujący, posiada pierścień na trzonie, pochwę, powierzchnia kapelusza gładka.

Uwaga: Ogólnie odradzam zbieranie gołąbków w kolorach zielonych, zielonawych przez rozpoczynających swoją przygodę z grzybami z uwagi na możliwość pomylenia z Muchomorem Zielonawym, a to może być pomyłka tragiczna w skutkach. Pamiętajcie, że jeśli nie macie pewności, jeśli macie choć trochę wątpliwości, to lepiej zostawić grzyby w lesie. Jednak jeśli nauczysz się określać, że grzyb jest gołąbkiem, wówczas dopiero możesz dokonać próby smakowej określającej jego przydatność do spożycia. Gołąbek Zielonawy jest jednak na tyle charakterystycznym grzybem, że szybko nauczysz się odróżniać go od pozostałych.

Inne nazwy Gołąbka Zielonawego: gołąbek zielony, cyganka, surowitka, brzozówka.

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Zobacz Gołąbka Zielonawego na filmie

Przeglądnij galerię zdjęć Gołąbka Zielonawego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz