Gorzkoborowik Żółtopory z daleka rzuca się w oczy. Napotkałem go masowo po raz pierwszy w Beskidach. Było to lata temu, kiedy zacząłem poszukiwania grzybów w rejonach właśnie górskich. Rzekł mnie swoją kolorystyką i masowym występowaniem w niektórych miejscach. Najczęściej napotykam go w lasach jodłowych. Pamiętam mój żal, kiedy pomyślałem sobie – szkoda, że nie jest to jeden z borowików jadalnych, wszak koszyk mógłbym zapełnić dosłownie w kilkanaście minut.
Niegdyś nazywany był Borowikiem Grubotrzonowym.
Dlaczego lepiej pozostawić go w lesie i jak rozpoznać Gorzkoborowika Żółtoporego? Poczytaj o nim i przeglądnij galerię zdjęć na dole.
Gorzkoborowik Żółtopory - szybka charakterystyka
- łac.: Caloboletus calopus
- okres występowania : VII – X
Wygląd Gorzkoborowika Żółtoporego
Kapelusz: w kolorach oliwkowoszarych, szarobeżowych, należy do grupy borowików o jaśniejszych kapeluszach. Początkowo półkolisty, z czasem poduchowaty. Brzeg kapelusza podwinięty.
Powierzchnia kapelusza matowa, zamszowata, sucha, gładka lub lekko pomarszczona.
Wymiary kapelusza jakie osiąga Gorzkoborowik Żółtopory, to do nawet 20 cm średnicy.
Hymenofor: rurki w młodych owocnikach jasnożółte, z wiekiem przybierające odcień zółtooliwkowy. Przy trzonie wykrojone, z drobnymi porami. Po naciśnięciu szybko sinieją.
Trzon: wysokości do 15 cm i nawet 5 cm średnicy, choć najczęściej w okolicy 2-3 cm średnicy. Młode owocniki mają trzon beczułkowaty, później maczugowaty. Od góry zabarwiony na żółto lub pomarańczowo, ku dołowi przechodzi w kolor czerwony, w starszych owocnikach w kolor brudnoczerwony, posiada wyraźną siateczkę. Centralnie usytuowany względem kapelusza, pełny w środku.
Miąższ: jędrny, twardy, w kapeluszu mięsisty, białoszary, bladożółty, na trzonie brudnoróżowy. Błękitnieje po przekrojeniu.
Zapach: słaby
Smak: łagodny przechodzący stopniowo do gorzkiego
Dopuszczenie do obrotu: nie dopuszczony do obrotu
Wysyp zarodników: ochrowooliwkowy
Podłoże: gleba
Występowanie Gorzkoborowika Żółtoporego
Gorzkoborowik Żółtopory jest grzybem znacznie częściej występującym w południowej części Polski, w rejonach górskich, gdzie miejscami występuje dość licznie. W rejonach nizinnych znacznie rzadszy.
Owocniki pojawiają się zazwyczaj od lipca do października, choć można czasami już zaobserwować go już w czerwcu i w trakcie ciepłej jesieni jeszcze w listopadzie. Owocniki występują na glebach kwaśnych. Świerki, jodły, buki, to drzewa z którymi Gorzkoborowik Żółtopory mikoryzuje.
Wartości i zastosowanie Gorzkoborowika Żółtoporego
Gorzkoborowik Żółtopory nie ma żadnego zastosowania, jest grzybem niejadalnym, lekko trującym, a przy okazji zawiera gorycz w miąższu. Może wywoływać biegunkę, wymioty, niedyspozycje żołądkowe.
Gatunki podobne do Gorzkoborowika Żółtoporego
W zasadzie Gorzkoborowik Żółtopory jest na tyle charakterystyczny, że raczej nie można go pomylić z innym grzybem, jednak owocniki z z mniejszym zabarwieniem czerwonym na trzonie, można pomylić z:
- Gorzkoborowik Korzeniasty (Caloboletus radicans): grzyb niejadalny, ale pod ochroną, z żółtymi porami i z trzonem w barwie żółtej, czasem z delikatnym odcieniem czerwonego.
Inne nazwy Gorzkoborowika Żółtoporego: borowik żółtopory, goryczak żółtopory, borowik grubotrzonowy – jego dawna nazwa.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Gorzkoborowika Żółtoporego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora