Borowikowiec Tęgoskórowy to niezwykły grzyb. Choć jest więcej w królestwie grzybów gatunków pasożytniczych, to ten właśnie gatunek wyróżnia się tym, że jego istnienie i rozmnażanie uzależnione jest od występowania Tęgoskóra Cytrynowego, który jest jego żywicielem. Dla tęgoskórów jest to zła wiadomość, gdyż jeśli owocnik zostanie zainfekowany Borowikowcem Tęgoskórowym, to powoli umiera, zostaje z niego wyciągnięta cała zawartość powodując, że zarodniki Tęgoskóra Cytrynowego nie mają możliwości rozsiania się po lesie.
Borowikowiec Tęgoskórowy - szybka charakterystyka
- łac.: Pseudoboletus parasiticus
- okres występowania : VIII – X
Wygląd Borowikowca Tęgoskórowego
Kapelusz: w kolorach żółtobrązowawych, oliwkowożółtych, żółtoszarych, za młodu półkolisty, z wiekiem staje się poduchowaty. Trochę przypominający Podgrzybka Zajączka.
Powierzchnia kapelusza lekko filcowata, zamszowa, sucha.
Wymiary kapelusza od 2 do 7 cm średnicy.
Hymenofor: rurki w odcieniach białawożółtych, złocistożółtych, z wiekiem ciemnieją. Borowikowiec Tęgoskórowy posiada rurki przyrośnięte do trzonu, o dość szerokich porach.
Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, do 6 cm wysokości i do 2 cm średnicy, w kolorach podobnych do kapelusza, z kosmkami, włókienkami. Pełny i włóknisty, zwężający się u dołu i często wygięty z uwagi na wyrastanie z boku grzyba żywiciela.
Miąższ: twardawy w kolorze jasnożółtym, nie przebarwia się po przekrojeniu.
Zapach: słaby grzybowy.
Smak: łagodny.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: TAK, podlega ochronie częściowej w Polsce.
Wysyp zarodników: oiwkowozielony.
Sposób odżywiania: pasożyt, pasożytuje na Tęgoskórze Cytrynowym.
Podłoże: grzyby.
Występowanie Borowikowca Tęgoskórowego
Borowikowca Tęgoskórowego można spotkać zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych, jako gatunek pasożytujący na Tęgoskórach Cytrynowych. Owocnikuje od sierpnia do października w okresie pojawiania się Tęgoskóra Cytrynowego, najczęściej po kilka owocników na jednym gospodarzu, od 1 do 5. Spotkać go można na glebach kwaśnych, piaszczystych lub torfowych. Jest gatunkiem rzadkim i podlega ochronie prawnej.
Wartości i zastosowanie Borowikowca Tęgoskórowego
Borowikowiec Tęgoskórowy jest grzybem jadalnym. Mimo iż pasożytuje na trującym Tęgoskórze Cytrynowym, to wyciąga z niego wartości odżywcze pomijają substancje trujące. Pasożytowanie Borowikowca Tęgoskórowego, dawniej nazywanego Podgrzybkiem Tęgoskórowym, na Tęgoskórach Cytrynowych pozbawia żywiciela zdolności do wypuszczania zarodników, po prostu wysychają od środka.
Pomimo fakty, iż Borowikowiec Tęgoskórowy jest grzybem jadalnym, nie będę się rozpisywał nad kulinarnym zastosowaniem tego gatunku w kuchni, a to z uwagi na jego ochronę. Jest grzybem rzadkim, chronionym co prawda częściowo od 2014 roku, a wcześniej był pod ochroną ścisłą.
Gatunki podobne do Borowikowca Tęgoskórowego
Można by pomyśleć, że skoro nazywał się kiedyś podgrzybkiem, to istnieje możliwość pomyłki z innymi podgrzybkami. Jednak Borowikowiec Tęgoskórowy, z uwagi na pasożytowanie na Tęgoskórze Cytrynowym nie ma możliwości pomylenia go z innym gatunkiem grzybów. Choć może nieco przypominać np. Podgrzybka Zajączka z wyglądu.
Inne nazwy Borowikowca Tęgoskórowego: podgrzybek tęgoskórowy (jest to jego stara nazwa), podgrzybek pasożytniczy.
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Borowikowca Tęgoskórowego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora