Łycznik Późny należy do grzybów kontrowersyjnych, którego spożywanie odradzam, mimo, iż jest on przez wielu zaliczany do gatunku jadalnego. Posiada wyjątkowe zdolności do absorbcji metali ciężkich ze środowiska, przez co podejrzewany jest o właściwości rakotwórcze.
Łycznik Późny - szybka charakterystyka
- łac.: Sarcomyxa serotina
- okres występowania : IX – XII




Wygląd Łycznika Późnego
Kapelusz: w odcieniach brudnożółtych, żółtooliwkowych, żółtobrązowych, zielonobrązowych. Za młodu wypukły z podwiniętym brzegiem, później muszelkowaty, aż w końcu na starość rozpostarty, z wiekiem również zanika podwinięcie brzegu.
Powierzchnia kapelusza jest gładka, lekko zamszowata, sucha, a w czasie wilgoci staje się lepka.
Wymiary, jakie osiąga Łycznik Późny, to do około 12 cm rozpiętości kapelusza.
Hymenofor: blaszki gęste, różnej długości. Przyrośnięte do trzonu lub lekko zbiegające na trzon, jednak nie tak bardzo, jak u Boczniaka Ostrygowatego. Kolor blaszek kremowy, żółtopomarańczowy, ochrowożółty, z wiekiem są ciemniejsze, brązowawe.
Trzon: bocznie usytuowany względem kapelusza, krótki do 1,5 cm długości i podobnej grubości. Jest dość wyraźnie oddzielony od kapelusza. Powierzchnia pokryta drobnymi łuseczkami, kolor trzonu od żółtawego, żółtopomarańczowego, ochrowego, do brązowawego. Może się zdarzyć, że trzon będzie prawie niewidoczny, bardzo krótki lub może wystąpić brak trzonu.
Miąższ: miękki, gąbczasty, białawy do żółtawego, pod skórką lekko galeretkowaty.
Zapach: słabo wyczuwalny, grzybowy.
Smak: łagodny, lekko gorzkawy.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.
Wysyp zarodników: białawy.
Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.
Podłoże: drewno.
Gdzie i kiedy występuje Łycznik Późny
Łycznik Późny nie jest grzybem popularnym, są jednak miejsca, gdzie występuje dość licznie. Pojawia się już we wrześniu i owocnikuje do grudnia. Bardzo często wyrasta w grupach po kilka, kilkanaście owocników dachówkowato ułożonych względem siebie. Najczęściej będą to powalone drzewa, pnie, rzadziej drzewa żywe, w miejscach wilgotnych lasów liściastych i mieszanych, w zacienionych jarach, wąwozach, nad strumieniami.
Łycznik Późny i jego wartości oraz zastosowanie
Łycznik Późny uznawany jest przez niektórych za jadalnego i tak również był traktowany dawniej, przez innych uznawany jest za niejadalnego. Te różnice w zdaniach spowodowane są faktem, iż w Łyczniku Późnym wykryto związki rakotwórcze, wiąże się to najprawdopodobniej z wyjątkowymi zdolnościami absorbowania ze środowiska metali ciężkich przez ten gatunek grzyba.
Nikogo nie namawiam do zbierania i konsumowania Łycznika Późnego, choć sam go zbierałem i przyrządzałem na jego podstawie potrawy, jak z użyciem Boczniaka Ostrygowatego. Zaprzestałem jego konsumpcji właśnie z uwagi na potwierdzanie coraz częściej właściwości rakotwórczych, dbanie o swoje zdrowie jest dla mnie bardzo ważne. Każdy będzie postępował wg swoich zasad i swoich przekonań co do tego gatunku.
A jak je przyrządzałem?: dusiłem je pokrojone w cienkie paseczki, czyli niby flaczki grzybowe. Łycznik Późny okazał się dość wydajnym grzybem, oddającym dość mocno własny sok, który intensywnie wzbogacał potrawę.
Ma też lekko gorzkawy smak, co zdecydowanie przemawia za zbieraniem w okresie zimowym Boczniaka Ostrygowatego, jeśli macie taką możliwość.
Ostatecznie czy polecałbym zbiory Łyczniak Późnego? Z uwagi na niesamowite zdolności do absorbowania w sobie metali ciężkich, odradzałbym zbiory z uwagi na zasadę: zdrowie najważniejsze i wprowadzajmy do organizmu to co mu służy. Zatem klasyfikuję Łycznika Późnego jako grzyba niejadalnego.
Gatunki podobne do Łycznika Późnego
- Boczniak Ostrygowaty (Pleurotus ostreatus): grzyb jadalny, barwy kapelusza szarobrązowej, stalowoszarej, z blaszkami zbiegającymi na krótki trzon.
Inne nazwy Łycznika Późnego: boczniak późny, bedłka późna.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Łycznika Późnego
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora