Żółciak Siarkowy – kurczak drzewny (Laetiporus sulphureus)

You are currently viewing Żółciak Siarkowy – kurczak drzewny (Laetiporus sulphureus)

Żółciak Siarkowy to grzyb, którego zacząłem zbierać dość późno, jakoś długo nie mogłem przekonać się do aktu, iż można spożywać któreś z hub, a taką właśnie hubą jest Żółciak Siarkowy. Spotykałem go wielokrotnie, natomiast nigdy się nie interesowałem, aż przyjaciel poczęstował mnie właśnie przyrządzonymi nuggetsami grzybowymi z tego grzyba. I przyznam, że faktycznie pierwsze wrażenie, jakbym jadł jakieś mięso drobiowe o nieznanym dotąd smaku. Nic dziwnego, że grzyba tego nazywa się potocznie kurczakiem drzewnym, zasługuje na to miano.

Żółciak Siarkowy - szybka charakterystyka

  • łac.: Laetiporus sulphureus
  • okres występowania : V – IX
jadalny
lasy liściaste
lasy mieszane
parki, sady

Wygląd Żółciaka Siarkowego

Kapelusz: w kolorach od jasnożółtego, siarkowego za młodu, do żółtopomarańczowego, morelowego z żółtym brzegiem w starszym stadium, na starość może bleknąć. W kształcie za młodu językowaty, często wygląda jakby wylewał się fałdkami z pnia drzewa, o powierzchni gładkiej. Im starszy, tym bardziej robi się wachlarzowaty i pomarszczony, z nierównym, pofalowanym brzegiem. Owocniki Żółciaka Siarkowego układają się w rozetę, dachówkowato, jeden nad drugim.

Powierzchnia kapelusza sucha, matowa, zamszowata, na starość robi się guzkowata.

Wymiary kapelusza od 10 cm do 30 cm średnicy, a czasem nawet więcej.

Hymenofor: rurki w kolorach cytrynowożółtych, siarkowożółtych, nie oddzielające się od miąższu z drobnymi porami.

Trzon: brak trzonu, Żółciak Siarkowy jest swoistą hubą przyrośniętą do drzewa, na którym pasożytuje.

Miąższ: kremowy, kremowożółty, czasem delikatnie pomarańczoożółty, im starszy tym bledszy, do bladobiaławego. Za młodu Żółciak Siarkowy jest miękki i soczysty, z wiekiem staje się coraz bardziej łykowaty, twardy, łamliwy, kruchy niczym twardy ser żółty.

Zapach: nieprzyjemny, siarkowo-kwaskowaty, zapach niwelujemy poprzez obróbkę termiczną.

Smak: bez wyraźnego smaku, lekko kwaskowaty.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczony do obrotu handlowego.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: biały.

Sposób odżywiania: pasożyt.

Podłoże: drzewo.

Żółciak Siarkowy wymiar do konsumpcji
Średnie owocniki Żółciaka Siarkowego
Żółciak Siarkowy pory starego owocnika
Pory starego owocnika Żółciaka Siarkowego
Żółciak Siarkowy przekrój
Przekrój Żółciaka Siarkowego

Gdzie występuje Żółciak Siarkowy

Żółciak Siarkowy owocnikuje od maja do września, najwięcej można go spotkać właśnie na wiosnę i pięknie dekoruje drzewa swoimi żółtymi i pomarańczowymi barwami. Jednak jeśli zauważysz Żółciaka Siarkowego wyrastającego z drzewa, to drzewo to jest już nie do uratowania i w przeciągu kilku lat maksymalnie padnie przeżarte grzybnią pasożyta.

Jest to grzyb dość popularny zarówno na drzewach żywych, jak i już przewróconych, owocnikuje w jednym miejscu w sporej ilości, czasem do kilkuset owocników pozrastanych ze sobą i z wiekiem tworzących skupisko dachówkowato ułożonych na sobie owocników.

Mimo, że jest to grzyb jednoroczny, to może on pozostawać na drzewie przez kilka sezonów po zaowocnikowaniu, aż do całkowitego wyschnięcia na starość. Najczęściej można go spotkać na dębach, robiniach, wierzbach, topolach, olszach, klonach, czereśniach, gruszach. Bardzo często atakuje, jako pasożyt osłabione drzewa przy drogach, w parkach.

Żółciak Siarkowy stary owocnik
Stary owocnik Żółciaka Siarkowego

Żółciak Siarkowy i jego wartości oraz zastosowanie

Żółciak Siarkowy jest grzybem jadalnym, choć zjedzony na surowo może wykazywać właściwości lekko trujące. Jadalny jest po odpowiedniej obróbce termicznej, a mowa o obgotowaniu kilkunastominutowym i odlaniu wywaru. Zabieg ten w większości likwiduje również nieco niezbyt przyjemny, kwaskowo-siarkowy zapach tych grzybów.

Pamiętać również trzeba o fakcie, że jadalne są wyłącznie młode, mięsiste owocniki, a starsze stają się łykowate i wysuszone. Ma to szczególne znaczenie przy spożywaniu potraw, Żółciak Siarkowy jest grzybem, który nie trawi się w układzie pokarmowym, konsumując stare łykowate owocniki narażasz swoje jelita na uszkodzenia. Po prostu stare owocniki są wydalane z organizmu w takiej postaci, jak je połkniesz, lepiej tego nie próbować.

Mimo, iż Żółciak Siarkowy jest grzybem bardzo ciężkostrawnym, to posiada on w sobie wiele wartościowych minerałów i związków, które są przyswajane przez organizm. Mówi się nawet nie tylko o działaniu przeciwbakteryjnym, ale i przeciwnowotworowym, więc młode owocniki czasem wpadają na moją patelnię w ramach profilaktyki.

Wspomnieć należy również o tym, że Żółciak Siarkowy, jako pasożyt wysysa z drzew jego zawartość, więc nie zbieramy go z pewnością w terenach miejskich i z mocnym zanieczyszczenie powietrza. Gromadzi on spore ilości ciężkich metali nie tylko z powietrza, ale i za pośrednictwem drzewa z gleby. Ponadto zbierany z niektórych drzew może już od młodości wykazywać właściwości trujące, a mowa m.in. o cisach i akacji, której korowina również ma właściwości trujące. Również unikać powinno się zbierania z drzew iglastych, choć rzadko Żółciak Siarkowy atakuje te drzewa.

Żółciak Siarkowy nie ma jakiegoś specyficznego, mocnego smaku, raczej uzyskuje aromat poprzez odpowiednie przyrządzenie. Można po obgotowaniu przygotować z niego bardzo popularne, smażone paluszki grzybowe podobne do nuggetsów kurczakowych, właśnie z uwagi na jego strukturę przypominającą mięso kurczaka w młodych owocnikach. Jednak zbyt młode, ledwo wystające z pnia owocniki są bardzo soczyste i bardzo miękkie, nie nabrały jeszcze charakterystycznej struktury, o której mowa. Można go także dusić, albo przygotować jak kotlety mielone, czy też jako grzybowe ”flaczki”. Niektórzy amatorzy tego grzyba również go marynują.

Żółciak Siarkowy starsze owocniki
Średniej wielkości owocniki Żółciaka Siarkowego
Żółciak Siarkowy mlode owocniki
Młode owocniki Żółciaka Siarkowego

Gatunki podobne do Żółciaka Siarkowego

Żółciak Siarkowy jest dość charakterystycznym grzybem, swoim ubarwieniem wybija się spośród innych grzybów nadrzewnych. Bardzo trudno jest go pomylić z innych gatunkami grzybów bytujących na drzewach.

Inne nazwy Żółciaka Siarkowego: huba żółta, huba siarkowa, grzyb siarkowy, żagiew topolowa, żagiew Rastafińskiego oraz popularna nazwa kurczak leśny (z angielskiego: chicken of the woods).

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Przeglądnij galerię zdjęć Żółciaka Siarkowego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz