Zamek Książ Wielki – zwany też Zamkiem Mirów

You are currently viewing Zamek Książ Wielki – zwany też Zamkiem Mirów

Zamek Książ Wielki, to ten obiekt tuż przy trasie Kraków – Warszawa.

Sobotni wieczór zbliża się nieuchronnie, jadę w kierunku Krakowa z Chęcin, po drodze napotykam kierunkowskaz, mały z ikoną zabytku zamkowego, prowadzi w lewo, a napisane jest na nim Zamek Książ Wielki.

Wielokrotnie przejeżdżałem prosto mijając ten znak i obiecując sobie, że kiedyś zajrzę ponownie pod ten zamek sprawdzić jak mają się prace remontowe. Jednak teraz, świeżo po spenetrowaniu okopów Piłsudczyków z roku 1914 w Bydlinie przeszywa mnie treść, którą wyczytałem kilkanaście lat temu. Na Zamku w Książu Wielkim nocował 8 sierpnia 1914 roku w trakcie I Kampanii Kadrowej Józef Piłsudski.

Moment decyzji nadszedł, to jest ta chwila, aby przestać odkładać ową wizytę w nieskończoność.

Jak daleko do Zamku Książ Wielki?

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 1034 rzuty beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Na skróty przez wpis...

Jak to było z Józefem Piłsudskim na Zamku w Książu Wielkim?

Na początku sierpnia 1914 roku, kiedy Niemcy i Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji, Małopolska stała się krwawym frontem I Wojny Światowej. Wówczas Polski nie było na mapach Europy, jednak w środku tych potyczek byli Polacy, w których zapaliła się iska nadziei na odzyskanie niepodległości.

Już z końcem lipca Józef Piłsudski zarządził mobilizację i koncentrację strzelców, kilka dni później w Oleandrach utworzono I Kampanię Kadrową.

6 sierpnia I Kampania Kadrowa wyrusza w stronę Miechowa obalając po drodze słupy rosyjskie graniczne. Dnia 8 sierpnia w Miechowie doszło z rozkazu Józefa Piłsudskiego do przeszeregowań w Kampanii, utworzono również Ii i III Kampanię. Odczytano również Odezwę do Polaków, nakazano natychmiastową zmianę oznaczeń na budynkach publicznych z języka rosyjskiego na polski.

To był dla Kampanii i dla samego Komendanta Piłsudskiego bardzo męczący czas, dzień 8 sierpnia szczególnie. Po tym dniu, wieczorem zawitał właśnie na Zamku Książ Wielki na odpoczynek, a po obiedzie w Książu Wielkim następnego dnia ruszyli do Jędrzejowa.

Te wydarzenia były zalążkiem Legionów Polskich, coraz bardziej rozpalała się nadzieja na niepodległą Polskę. Nie bez powodu potocznie ten zryw nazywa się potocznie Powstaniem Krakowskim.

Przytoczę fragment odezwy, gdyż warto pamiętać o tych wydarzeniach: „Na ziemię polską zaboru rosyjskiego, do kraju niewoli i najokrutniejszego gwałtu wszedł polski żołnierz. Strzelcy zdobyli Miechów i okoliczne miejscowości i w zupełnym porozumieniu z armią austriacką maszerują na Jędrzejów – Kielce ku Warszawie. Ludność wita z entuzjazmem znak Orła Białego… Bracia! Wyzwoliła się dusza narodu z niewiary we własne siły, śmiały marsz strzelców polskich do Królestwa postawił sprawę polską. Nieugięta do niepodległości przetwarza się w czyn, w rzeczywistość!” – treść odezwy z tablicy informacyjnej przed Zamkiem Książ Wielki.

Widok na Zamek Książ Wielki
Widok na Zamek Książ Wielki od zachodu
pawilon północny
Pwilon północny przy Zamku Książ Wielki
elewacja zamku książ Wielki
Wschodnia elewacja Zamku Książ Wielki
Widok z pawilonu północnego
Zamek Książ Wielki z krużganek pawilonu północnego

Czy Zamek Mirów w Książu Wielkim potrafi czymś zachwycić?

Początki owego zamku sięgają XVI wieku, Zamek na Mirowie (Zamek Mirów)rozpoczął swoje istnienie w roku 1582 z rąk Piotra Myszkowskiego, jako siedzibę Rodu Myszkowskich w Książu. Komenderował budowie Zamku w Książu Wielkim sam Santi Gucci, architekt włoski pochodzący z Florencji, a stacjonujący wówczas w Krakowie. Gucci, wsławiony licznymi budowlami w Krakowie, rzeźbami np. maszkaronów na Sukiennicach, był gwarantem niepowtarzalności architektonicznej Zamku Książ Wielki, gdzie zastosował najlepsze wzory renesansowej sztuki włoskiej.

Budowa trwała do 1595 roku i obejmowała Zamek, który tak naprawdę nie pełnił funkcji obronnej, a bardziej pałacu rezydencjonalnego, mury, wielkie tarasy ziemne na skarpach i dwa, symetrycznie wzniesione po bokach pawilony. Północny pawilon pełnił rolę kaplicy polowej, a południowy biblioteki. Oba pawilony wymagają w tej chwili gruntownego remontu, są bardzo zaniedbane i popadają w ruinę, a szkoda tak nietypowych budowli.

To, co przyciąga wzrok w Zamku Książ Wielki, to cztery wieżyczki, bardzo niewielkich rozmiarów na dachu, ale jakże charakterystycznych dla zwieńczenia zamkowego. One chyba nie mają nawet 1 metra średnicy, ale z daleka właśnie te wieżyczki przyciągają wzrok, górując nad okolicznymi drzewami.

Obecnie ponoć prowadzone są jakieś prace renowacyjne w Zamku, to byłaby dobra wiadomość, bo budowla ta ma klimat i warto o niego zadbać, a może w przyszłości urządzić tutaj Muzeum np. Legionów Polskich z czasów Piłsudskiego. Druga, ta gorsza wiadomość, jest taka, że odnoszę wrażenie, iż budowla popada w ruinę i raczej dąży ku zniszczeniu. To jest z moich obserwacji, pawilony po bokach są w tragicznym stanie (zwłaszcza biblioteka), sama elewacja Zamku Książ Wielki, rozpada się, sporo szyb powybijanych, jakby nikt nie dbał w to miejsce. A wygląda na zamieszkałe, jest tutaj kilkoro ludzi mieszkających w tym zamku, jest też szkoła ponadpodstawowa, jest siedziba Stowarzyszenia Mirów… Jak to zatem jest z dbałością o tak piękny zabytek?

Jeśli tutaj zaglądniesz, to popodziwiasz trochę z zewnątrz, ale całokształtem możesz być zawiedziony, czułem się nieco jakbym wjechał na jakieś podwórko pod zaniedbaną kamienicę. Delikatnie przykry widok.

ostatnia kondygnacja zamku Książ Wielki
Ostatnia kondygnacja Zamku Książ Wielki
Wieżyczka na szczycie zamku
Jedna z czterech wieżyczek zamkowych
Pawilon północny przy Zamku Książ Wielki
Pawilon północny - kaplica polowa
pawilon południowy
Pawilon południowy - biblioteka

Kilka wskazówek praktycznych

  • Zamek Książ Wielki nie jest udostępniony do zwiedzania. Można natomiast pospacerować i pofotografować z zewnątrz, tutaj nie ma ograniczeń.
  • Samochód, motocykl najlepiej zaparkować na parkingu, takim trochę polnym, przed Zamkiem Książ Wielki.
  • Pawilony boczne również nie są udostępnione do zwiedzania.
  •  W parku przy Zamku Książ Wielki stoi też grill, zapewne mieszkańców, jeśli będziecie mieli ze sobą kiełbaski, to można będzie sobie tutaj upichcić,

W skrócie, jak dotrzeć do Zamku Książ Wielki?

Jadąc trasą krajową z Krakowa w kierunku Warszawy, w Książu Wielkim, w centrum, na wzniesieniu drogi zobaczysz kierunkowskaz na wschód do Zamku Książ Wielki, tutaj skręć, po minucie będziesz widział stawy rybne, a za nimi w lewo drogę w las. Za dosłownie kilka rzutów Kapeluszem dotrzesz do parkingu pod Zamkiem. Parking jest bezpłatny, bo przecież jak tutaj brać opłaty za niszczejące dobra?

Możesz też zaparkować na dole przy stawach i dotrzeć do Zamku po schodach przez park.

Szlaki na trasie:

Niebieski Szlak Okrężny po okolicznych stawach i parku i Książu Wielkim.

Zielony Szlak Miechów – Książ Wielki.

 

Co warto zobaczyć w okolicy?

Sam region Miechowa, Książa Wielkiego nie jest jakoś urokliwy, jest jednak kilka miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym rejonie:

  • Dworek Zacisze w Miechowie.
  • Kościół drewniany w Przesławicach.
  • Dawny Zbór Ariański w Wąchadłowie.
  • Zamek Książ Wielki otacza park, ale nie jest on zadbany i sprzyjający rozkosznym spacerom, są też stawy rybne, na których można powędkować.
  1. Zamek Książ Wielki.

Zobacz jak wygląda Zamek Książ Wielki z lotu ptaka

Przeglądnij galerię zdjęć Zamku Książ Wielki

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz