Zamek w Ojcowie

You are currently viewing Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie - Ociec na Skale - niemy świadek historii ...

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 452 rzuty beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

„Ależ tu cudownie, nic dziwnego, że to właśnie tutaj mój ojciec postanowił ukrywać się przed nieprzyjacielem, wszak każdy chciałby pocieszać swego ducha wśród takich skał. Dlatego nakazuję tutaj, w tej dolinie, pośród skał wybudować warownię, a nazwę ją Ociec u Skały i będzie ona strzegła szlaku kupieckiego z królewskiego miasta Krakowa, a ta skała stanie się Orlim Gniazdem, tak mi dopomóż Bóg i niechże tak się stanie.”

Czy właśnie takie słowa mogły paść z ust Kazimierza Wielkiego, kiedy przejeżdżał przez Dolinę Prądnika?

Jedno jest pewne, to Orle Gniazdo na skale, wzniesione w tak pięknej okolicy, jest niemym świadkiem przeplatanej wojnami i pokojem historii. To tutaj w XVII w. Szwedzi urządzili magazyn broni i żywności. W chwili obecnej odrestaurowywany zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek uchodził w średniowieczu za jedną z najpiękniejszych warowni wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.

Czy jest to zasługa włożenia w budowę ciepłych emocji związanych z ojcem Władysławem Łokietkiem, czy raczej kunsztu zatrudnionych przy jej budowie kamieniarzy, cieśli, murarzy? Dbałość o wykończenie rzemieślnicze przechyla jednak tę szalę w stronę rzemiosła.

Oprócz górującej nad zamkiem baszty, studni, która w tej chwili jest zasypana w połowie oraz bramy wjazdowej ówcześnie zamykanej mostem zwodzonym, to od strony południowej dziedzińca, na skale znajdował się okazały budynek mieszkalny, od strony północnej kuchnia, a od wschodniej budynek gospodarczy zwieńczony dwiema mniejszymi basztami obronnymi.

Wieża zamku pierwotnie była wyższa od obecnej o około 8 m. Wzniesiona z głazów i kamienia wapiennego, jako baszta ochronna z funkcjami mieszkalnymi należała do najwybitniejszych wież w Małopolsce. W XVIII w. została przekształcona na zamkowe więzienie, a czasy Kazimierza Wielkiego pamiętają tylko najniższe partie wieży, górna część wraz ze zwieńczeniem została odbudowana w XIX w.

Wewnątrz Bramy wiszą chorągwie i flagi:

  • Chorągiew Zjednoczonego Królestwa Polskiego z XIV w.
  • Chorągiew Zjednoczonego Królestwa Polskiego z czasów Kazimierza Wielkiego z XIV w.
  • Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z czasów Władysława Jagiełły z XV w.
  • Flaga Rzeczpospolitej Obojga Narodów z XVI w.
  • Chorągiew królestwa króla Zygmunta III Wazy z XVI – XVII w.
  • Proporzez Husarii z XVI – XVIII w.
  • Flaga zdobyczna Państwa Zakonu Krzyżackiego z XV w. z Bitwy pod Grunwaldem.

W zbiorach zamkowych, w baszcie znajdziecie też mini zbrojownię.

Przyjedź, wejdź i poczuj huczący wiatr na chorągwiach

Ciekawostki:

  • Ojców swoją nazwę zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który na upamiętnienie tułaczki swojego ojca Władysława Łokietka, po wzniesieniu zamku w Dolinie Prądnika nazwał zamek Ociec u Skały.
  • W miejscu Dziedzińca Zamkowego, w VII – VI w. p.n.e. znajdowała się osada łużycka. Odkryto tutaj również groty strzał Scytów wykonane z brązu i kości, co może świadczyć o zdobyciu przez nich owej łużyckiej osady, bądź o całkowitym zniszczeniu.
  • Studnia jest w tej chwili zasypana do połowy gruzem pochodzącym z rozbiórki zamku w XIX w. Jej głębokość całkowita to około 40 metrów. Legenda mówi o tajnym przejściu łączącym studnię zamkową z jaskinią u podnóża Skał Zamkowych, bądź z klasztorem na zboczach Złotej Góry, który przewija się przez karty historii. Czy ta legenda, zarówno w temacie przekopu, jak i istnienia klasztoru, jest tylko legendą, czy jest w niej zawarta część prawdy skrywanej, a przekazywanej? Tego moglibyśmy się dowiedzieć podczas próby odkopania studni.
  • Do barwienia flag i chorągwi na kolor czerwony używano w średniowieczu barwnika naturalnego pozyskiwanego z larw owadów, był to dość kosztowny proces barwienia, a orła białego na fladze wyszywano, a w późniejszych okresach również malowano.
  • Proporce husarskie dwubarwne długie były na 4 – 5 łokci, przyczepione były one do kopii. Kiedy kopia była opuszczana do ataku, proporzec kręcił się wokoło niej budząc tym samym lęk w oczach nieprzyjacielskich koni.
  1. Zamek Ojców
  2. Brama Wjazdowa
  3. Baszta Główna
  4. miejsce Budynku Mieszkalnego
  5. Studnia
  6. miejsce Baszt Wschodnich
  7. miejsce Kuchni
  8. miejsce Mostu Zwodzonego

Planujesz odwiedziny? – zajrzyj również na stronę Ojcowa.

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz