Rezerwat Ostrężnik – z zapomnianym przez historię zamkiem

You are currently viewing Rezerwat Ostrężnik – z zapomnianym przez historię zamkiem

Rezerwat Ostrężnik powołany do istnienia w 1960 r. nie był moim głównym celem owego sobotniego dnia. Jednak przejeżdżając i widząc tabliczkę „Ruiny Zamku Ostrężnik” wraz z „Rezerwat Ostrężnik” instynkt powoduje, że zbaczam nieco z drogi na parking z postanowieniem odwiedzenia tego miejsca. Miejsce to nie jest zbyt znane i na mapie zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej zajmuje znacznie niższą pozycję w skali atrakcyjności. Więc może dlatego zaglądam tutaj? Z powodu atrakcyjności ukrytej przed tłumem?

Jak daleko do Rezerwatu Ostrężnik?

Odległość od Spodka w Katowicach:

Około 1250 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Na skróty przez wpis...

Dzikość Rezerwatu Ostrężnik

Powierzchnia zaledwie 4,1 ha. Charakter Rezerwatu Ostrężnik, to naturalność lasu bukowego i pozostałości już po ruinach Zamku Ostrężnik. I to właśnie te dwa punkty stanowią przedmiot ochrony prawnej.

Pozostawiając motocykl na parkingu bezpłatnym, przebieram się w wygodne obuwie, zarzucam plecak i wskakuję na ścieżkę prowadzącą bardzo szybko do skały centralnej w Rezerwacie Ostrężnik. W tej skale jest kilka wymytych otworów tworzących system jaskiniowy oraz na szczycie znajdują się pozostałości po zamku.

Skała Ostrężnicka z Ruinami Zamku na szczycie
Tablica Rezerwatu Ostrężnik

Ogólnie teren wokół ruin zamku bardzo przypadł mi do gustu, jest tutaj dość dziko. Pełno tutaj, usytuowanych pośród pięknego lasu bukowego, skał mniejszych i większych. Niektóre porośnięte są pięknie mchem, są też takie, które podpierane są przez patyki, konary, aby może się nie przewróciły?

Dopada mnie dziwne pytanie, kto zapoczątkował w takim miejscu (jak w wielu podobnych) tradycję podpierania skał patykami? Ktoś musiał być pierwszy, za którym poszli inni. Kiedyś słyszałem nawet tłumaczenie jednego z przewodników, że to natura sama podpiera, że ten proces trwa setki lat… i przyznam szczerze, że w ową teorię przez jakiś czas wierzyłem dość mocno…

Pozostanę jednak przy tezie, że to czynnik ludzki jest w takim przypadku decydujący, a celowość jest jednoznaczna: żeby skała nie przewróciła się na bok… pomagajmy naturze.

W Okolicy jest też kilka skał udostępnionych do wspinaczki skałkowej i na nich można spotkać tych, których dusze pragną kontaktu z Naturą w pokonywaniu pionowych tras. Ich pionowy świat jest poza moim zasięgiem, choć nie wykluczam w przyszłości przeżywania emocji związanych z spoglądaniem na świat z pozycji przyczepionego do ściany ssaka. Ta nienaturalność  poruszania się ma w sobie magnetyzm… Czas pokaże.

Skały podpierane patykami
Skała Ostrężnicka
Skały Rezerwatu Ostrężnik
Dziki Rezerwat Ostrężnik

Jaskinie w Rezerwacie Ostrężnik

Ta jaskinia od razu rzuca się w oczy, a sama przypomina twarz z oczodołami, więc to stwierdzenie jest dość prawidłowe. W skale Ostrężnik, która stała się naturalnym fundamentem do Zamku Ostrężnik, Natura wymyła mały labirynt korytarzy, całkowita długość tego mini systemu jaskiniowego, pod nazwą Jaskinia Ostrężnicka, wynosi niespełna 100 metrów. 5 otworów wejściowych, usytuowanych na różnej wysokości od podstawy, łączą się w całość ciasnymi przesmykami.

Całość jest zamknięta dla ruchu turystycznego, jednak wyobraźnia podpowiada, że Jaskinia Ostrężnicka, jak i inne w okolicy oddalone czasami zaledwie kilkaset metrów mogą kryć jeszcze wiele tajemnic. Szybko uruchamia się syndrom Indiana Jonesa i powstaje myśl, może są tam ukryte jakieś skarby? Położenie pod samym zamkiem i bliskość Złotego Potoku musiało wciągnąć Jaskinię Ostrężnicką do poziomu miejsca o szczególnym znaczeniu skrywającym coś, co nie było dostępne dla przeciętnego śmiertelnika.

Oczodoły Jaskini Ostrężnickiej

Może kiedyś przyjdzie spenetrować ten system jaskiniowy, a może są jeszcze nieodkryte korytarze, które przez setki lat uległy naturalnemu zasypaniu i czekają na odkrycie? A może kiedyś, któryś z właścicieli tego zamku zasypał jakieś kosztowności z myślą ich późniejszego odzyskania przez spadkobierców? Czy istnieje jakaś mapa? Czy ruiny Zamku Ostrężnik wraz z jaskinią mają jeszcze jakieś nieodkryte tajemnice? Myślę, że kiedyś się dowiemy, jednak na chwilę obecną nie wchodzę do jaskini, wszak zezwolenia na penetrację nie posiadam, a Jaskinia Ostrężnicka nie jest udostępniona do zwiedzania.

Tajemnice Zamku Ostrężnik

Szukałem materiałów dotyczących Zamku Ostrężnik… i nie znalazłem zadowalających. Jest w treściach wiele przypuszczeń, brak jakiejkolwiek dokumentacji świadczącej jednoznacznie o historii zamku, o budowie, o popadaniu w ruinę.

Mówi się, że Władysław Opolczyk był inicjatorem wzniesienia budowli w XIV wieku, że prawdopodobnie posiadał zamek górny, zamek dolny, basztę wjazdową i obronną. Są tacy, którzy twierdzą, iż zamek nie został nigdy wybudowany do końca. W okresie między XVIII a XIX wiekiem, dokładnie nie wiadomo kiedy zamek zaczął popadać w ruinę, został w większości rozebrany. Zarys murów zamku praktycznie nie istnieje, są tylko nieliczne pozostałości po ubmurowaniu.

Ten szereg niewiadomych, w połączeniu z tajemniczą Jaskinią Ostrężnicką, która wygląda, jakby strażnik patrzył na nas wielkimi ślepiami, powoduje nieco podwyższenie poziomu adrenaliny. Rezerwat Ostrężnik wraz z ruinami Zamku Ostrężnik jest uznawany za najbardziej tajemniczy obiekt zamkowy na Szlaku Orlich Gniazd. Czy jesteśmy gotowi do odkrycia owych tajemnic? Można tutaj poczuć się, jak Indiana Jones i choćby zagłębić się w wyobraźnię odkrywania jednej wielkiej tajemnicy Zamku Ostrężnik.

Ruiny Zamku Ostrężnik
Ruiny Zamku Ostrężnik
Ruiny Zamku Ostrężnik

Kilka wskazówek praktycznych

  • Jaskinia Ostrężnicka nie jest udostępniona do zwiedzania, proszę zachowajmy jej stan jak najdłużej.
  • Trochę tutaj powalonych drzew, są one nieraz spróchniałe, uważaj gdzie stąpasz.
  • Miej wygodne obuwie, które dobrze trzyma się wilgotnej skały, jeśli planujesz trochę podotykać ruin zamku, to pamiętaj o bezpieczeństwie. Spaść łatwo, a podnieść się może być już gorzej.
  • Nie zabieraj skałom patyków, które je podpierają, może faktycznie są do  regulowania ich środka ciężkości.

W skrócie, jak dotrzeć do Rezerwatu Ostrężnik

Jadąc samochodem lub motocyklem drogą nr 793 od Janowa, przez Złoty Potok w kierunku Żarek, w połowie drogi, kilka rzutów Kapeluszem za Diabelskimi Mostami, będzie w lewo zjazd, przy zjeździe jest tabliczka kierująca na Ruiny Zamku Ostrężnik, a parking, który jest darmowy jest tuż przy drodze.

Szlaki na trasie:

Niebieski Szlak Warowni Jurajskich

Czerwony Szlak Orlich Gniazd

Czarny Szlak Gór Gorzkowskich

Żółty Szlak Zamonitu

Oraz przebiegają tędy Szlaki Rowerowe: Zygmunta Krasińskiego i Orlich Gniazd.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jura Krakowsko-Częstochowska jest specyficznym miejscem na mapie Cudnej Polski, gdziekolwiek przystaniesz, to okolica potrafi zaskoczć mnogością atrakcji, przeważnie w postaci Natury Nieożywionej.

W okolicy warte zobaczenia:

  • Diabelskie Mosty
  • Skała Twardowskiego
  • Niedźwiedzia Grota
  • Złoty Potok z Pałacem Raczyńskich
  • Drewniany Fort
  • Jaskinia na Dupce
  • Pustynia Siedlecka
  • Cała rzesza jaskiń i skał pochowanych w lasach, mniej i bardziej popularnych
  1. Ruiny Zamku Ostrężnik.
  2. Jaskinia Ostrężnicka.
  3. Darmowy Parking.

Przeglądnij galerię zdjęć Rezerwatu Ostrężnik

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz