Zamek w Oświęcimiu może być wspaniałym uzupełnieniem wizyty w okolicy.
Wcale, a to wcale nie miałem ochoty owego niedzielnego dnia na odwiedziny Obozu Zagłady w Oświęcimiu, obozu nazistowskich Niemiec. Mój cel był zgoła inny, jednak na wstępie chciałbym przypomnieć, bo jak się okazuje, nie każdy nawet Europejczyk wie, nie mówiąc już o turystach światowych tego, co wiedzą i co pamiętają Polacy.
Obozy położone w Oświęcimiu i Brzezince, obozy zagłady, koncentracyjne obozy śmierci, były tworem nazistowskich Niemiec… Powtórzę jeszcze raz i mam nadzieję, że wszyscy o tym zapamiętają, to były i nadal są twory wyobrażeń Niemieckich nazistów, mimo iż są zlokalizowane na ziemiach polskich!
Wróćmy jednak do celu mojej podróży w ten rejon, niedzielny poranek zachęcał do powolnego połykania kilometrów asfaltu, a w głowie pojawiały mi się obrazy trzech zamków: w Zatorze, w Oświęcimiu i Lipowiec. Pierwszy w Zatorze niestety trzeba przełożyć na inny termin, w tej chwili, po przejęciu przez prywatnego inwestora, jest to teren budowy, odnawiania i sytuowania w tym miejscu wystawy muzealnej. To chyba potrwa ki8lka lat. Ostatni z wymienionych, Zamek Lipowiec również jest w remoncie i będzie udostępniany najprawdopodobniej dla turystów jeszcze w czerwcu tego roku, udało mi się polatać dronem, co było moim głównym celem w tym miejscu.
Natomiast jeśli chodzi o Oświęcim i Muzeum usytuowane w Zamku oświęcimskim, to cel został osiągnięty. Muzeum prężnie działa, rozwija się i jest otwarte, ponadto sam Zamek jest odrestaurowany i wygląda imponująco, co mam nadzieję, że wpłynie na odwiedzających Oświęcim… Pamiętajcie o tym Muzeum, jeśli jesteście na wizycie w Obozie Koncentracyjnym, to warto również zaglądnąć do Zamku w Oświęcimiu.
Jak daleko do Zamku w Oświęcimiu?
Odległość od Wawelu w Krakowie:
Około 1215 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.
Historia Oświęcimia to nie tylko Zamek w Oświęcimiu
Przede wszystkim Oświęcim kojarzy się z nazistowskimi, niemieckimi obozami zagłady w tym mieście i to właśnie odwiedzenie tych traumatycznych miejsce jest celem znacznej większości turystów. Nie można się temu dziwić, to co zgotowali Niemcy innym narodom, w tym Polakom, na ziemiach polskich było po prostu nieludzkie i pamięć o tych wydarzeniach jest górująca nad resztą historii.
Natomiast w 2010 roku powołano do życia w Oświęcimiu jeszcze jedno Muzeum, Muzeum Historyczne Ziemi Oświęcimskiej. Na jego siedzibę wyznaczono Zamek w Oświęcimiu. Do wystawy na Zamku dołączono również wystawę w Ratuszu na Rynku, który jest również imponującym i zachęcającym do odwiedzin budynkiem historycznym, jak również odremontowane podziemne korytarze, które stanowią podróż niepodległościową.
Przyznam szczerze, że o Zamku w Oświęcimiu usłyszałem dopiero kilka lat temu, wcześniej również Oświęcim kojarzył mi się z nazistowskimi obozami i nie poszukiwałem niczego innego w Oświęcimiu. Całe szczęście, że Oświęcim postawił na promocję znacznie szerszej historii sięgającej znacznie dalej, ponad ramy II Wojny Światowej. Zwłaszcza, że Oświęcim był również miastem królewskim Starostwa Oświęcimskiego.
Nieco z historii Zamku w Oświęcimiu
Wiek XIII to czas powstawania wieży o podłoży kwadratowym, wokół której wybudowano mury zamkowe. Do tej pory stanowi Zamek w Oświęcimiu jeden z głównych zabytków starego Oświęcimia, wg mnie najważniejszy zabytek świadczący o osiemsetletniej tradycji tego miasta. Usytuowany na porośniętym, niewielkim wzgórzu na rzeką Sołą zamek przez wieki zmieniał swoją strukturę. Był rozbudowywany, po czym był podmywany przez wody powodziowe nurtu Soły, kiedy to ulegał częściowej destrukcji.
Ciężko mi sobie wyobrazić tak mocny nurt, który potrafiłby zniszczyć mury zamkowe. Woda to potężny żywioł, pamiętam rok 1997 i to, co działo się w górnych dorzeczach Odry, gdzie malutkie czasami potoki potrafiły przeobrazić się w niewyobrażalny żywioł niszczący wszystko na swojej drodze, więc zamki z kamienia nie były zapewne przeszkodą dla masy wody. Największe, katastrofalne w skutkach powodzie były na początku XIX wieku, kiedy to Soła po prostu postanowiła zmienić nurt i wtargnęła w wzgórze zamkowe, wówczas to część twierdzy runęła do wody. Jak wspominał Jan Nepomucen Gątkowski Soła przecięła wzgórze zamkowe na pół.
Zamek był również trawiony przez pożary kilkukrotnie. Największe zniszczenia przyniósł Potop Szwedzki, kiedy to zdobyto, spalono i zrujnowano Zamek w Oświęcimiu. Od tej pory już Zamek Oświęcimski popadał w coraz większą ruinę i nigdy już nie odzyskał swojej świetności.
Kiedy nastał wiek XX, już na początku zaczęto przywracać po części wizerunek Zamku w Oświęcimiu. Powolne odbudowywanie zapoczątkował w 1904 roku Karol Kaszny i powoli, powoli, z każdym dziesięcioleciem coś działo się w celu nadania formy obecnej.
Jak to wszystko przebiegało, to więcej szczegółowych informacji uzyskacie w samym Muzeum. Dzisiaj Zamek wraz z wieżą stanowią odrestaurowaną atrakcję turystyczną.
Muzealne wnętrze Zamku w Oświęcimiu
Po ukończonym kapitalnym remoncie Zamku w Oświęcimiu w roku 2006, nastał dzień 01.01.2010 roku, kiedy to powołano do istnienia Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Przyznam, że z tak imponującą wystawą, tak bogatą, tak różnorodną i wciągającą bardzo rzadko się spotykam. W tym Muzeum nie ma monotonii, a ekspozycje dotyczą całokształtu historycznego Ziemi Oświęcimskiej. Wystawa dotyczy: pierwszych osadników, ich kultury, wykopalisk archeologicznych, historii zbrojeń na przełomie setek lat, rozwoju straży pożarnej, Poczty Polskiej, fotografii, Legionów Polskich, wydarzeń współczesnych. Zaglądniesz do okołowojennych pomieszczeń, jak kuchnia, salon, pokój dziecięcy.
Jeśli chcesz zagłębić się w historię Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej, to zarezerwuj sobie pół dnia, jak wkroczysz to wnętrza, to poczujesz natłok informacji, jakbyś przekroczył próg czasoprzestrzeni zapominając o czasie teraźniejszym. Po wchłonięciu całej historii wraz z repliką ziemianek z czasów Legionów 1914 roku, przechodzisz do wieży. Początkowo drewnianymi, a później kamiennymi schodami wejdziesz na wieżę, z której popatrzysz na cztery strony świata.
Tak, zarówno Muzeum, jak i Zamek w Oświęcimiu stanowią dobrą strawę dla umysłu i spokoju ducha, wielki pokłon dla organizatorów. Są również pod Zamkiem tunele, do których warto zaglądnąć, aby doświadczyć nieco emocji związanych z walką o niepodległość.
Kilka wskazówek praktycznych
- Samochód, motocykl możesz zostawić na kilku parkingach, lub przy ulicach okołorynkowych. W weekendy jest to bezpłatne. Przy samym Muzeum też masz miejsca parkingowe. Nie stanowi wielkiego wyzwania zaparkowanie w obrębie Zamku w Oświęcimiu.
- Do Oświęcimia również dotrzesz bez przeszkód i bez przesiadek koleją z Krakowa. Warto rozpatrzyć taką opcję, jest po prostu bardzo wygodna.
- Co prawda w Krakowie wiele biur podróży i agencji turystycznych organizuje wycieczki do Oświęcimia, ale są one skupione właśnie na wizytach w Obozach Koncentracyjnych.
- Ile przeznaczyć czasu na zwiedzanie? Myślę, że spędzenie 3-4 godzin w tym Muzeum będzie stanowiło przyjemność, można się tutaj zatracić w rzeczywistości.
- Zamek czynny cały rok, godziny jednak zmieniają się w poszczególnych okresach, w celu zapoznania się z aktualnymi warunkami zwiedzania odsyłam na oficjalną stronę – Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
- Cennik również jest zróżnicowany, dobrze jest rozpatrzyć zakup biletu łączonego (Zamek, Wieża, Ratusz).
W skrócie, jak dotrzeć do Zamku w Oświęcimiu
Zamek w Oświęcimiu położony jest na wschodnim brzegu Soły, pomiędzy Mostem Piastowskim i kładką pieszo-rowerową na północ od mostu. Kilka rzutów Kapeluszem od Rynku na zachód ulicą Generała Jarosława Dąbrowskiego. Trafisz zawsze, jeśli namierzysz Rynek i Sołę przepływającą nieopodal.
Do zobaczenia na Zamku w Oświęcimiu.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Oświęcim i okolice, to wielka i różnorodna historia.
To, co warte zobaczenia w okolicy Zamku w Oświęcimiu:
- Muzeum w Ratuszu w Oświęcimiu.
- Tunele – Podziemna Trasa Turystyczna.
- Muzeum Auschwitz Birkenau – miejsce pamięci
- Zator – z Energylandią, Zatorlandem, stawami karpiowymi.
- Zamek w Oświęcimiu
- Parking
- Rynek z Ratuszem
- Kładka pieszo-rowerowa
- Most Piastowski
- Tunele – Podziemna Trasa Turystyczna
- Muzeum Auschwitz
- Muzeum Birkenau
- Zator z atrakcjami
Zobacz film z Zamku w Oświęcimiu
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Zamku w Oświęcimiu
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora