Zamek Pilcza w Smoleniu – takie nietypowe Orle Gniazdo

You are currently viewing Zamek Pilcza w Smoleniu – takie nietypowe Orle Gniazdo

Zamek Pilcza w Smoleniu, czy też Zamek Smoleń, jak się go również nazywa, jest jakby inny, nietypowo położony, wielopoziomowo, o czym napisze w dalszej części wpisu. Z pozoru ruiny, jak inne, z daleka mogą wyglądać niepozornie, baszta z maleńkim murem widoczna nad lasem z kilku kilometrów. Jednak jeśli już wejdziesz między mury, albo popatrzysz na niego z lotu ptaka, to dostrzeżesz jego potęgę.

Jak daleko do Zamku Pilcza w Smoleniu?

Odległość od Spodka w Katowicach:

Około 1186 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Na skróty przez wpis...

Historia Zamku Pilcza w Smoleniu

Data powstania tej warowni jest dość mglista, na wystawionych tablicach doczytasz o wzmiankach na kartach historii, ale brak jednoznacznej daty wybudowania zamku. Badacze określają na XIV wiek, za czasów Kazimierza Wielkiego, ale nie jest to pewne, o jaki zamek chodzi w zapiskach, czy to na pewno o to właśnie „Orle Gniazdo” w Smoleniu.

Natomiast Badania archeologiczne wskazały, iż na tym wzgórzu istniał już gród, zapewne drewniany, i osadnictwo już w 2 wieku p.n.e., tak więc historia tego miejsca jest bardzo długa. Do całościowej i szczegółowej lektury zapraszam pod wzgórze Zamku Pilcza w Smoleniu. Wspomnieć warto, że zamek ten był rozbudowywany, przebudowywany, by w podczas Potopu Szwedzkiego ulec spaleniu, zniszczeniu. Z resztą jak wiele zamków okolicznych w tym czasie. Do pogłębienia dewastacji przyczynili się Austriacy pozyskując z zamku budulec.

Zamek Pilcza w Smoleniu z lotu ptaka
Zamek Pilcza w Smoleniu z lotu ptaka
Zamek Pilcza w Smoleniu - widok z drewnianych schodów
Widok z drewnianych schodów na Podzacze Zachodnie

W wieku XIX nabył ten obiekt Roman Hubicki, który nieco zrekonstruował zamek i ulokował w nim fabrykę śrutu „Batawia”. W połowie XX wieku obiekt zabezpieczono, jako ruiny zamkowe i poczyniono pierwsze zabezpieczenia murów. Jednak nadszedł dla Zamku Pilcza w Smoleniu katastrofalny rok 2010, kiedy to nieprzewidywalna zima przyczyniła się do powalenia kilku potężnych drzew, które dopełniły zniszczeń na zamku. Wówczas zakazano całkowitego wstępu na ruiny dla bezpieczeństwa.

Po 5 latach od tego wydarzenia Zamek Pilcza w Smoleniu udało się zabezpieczyć, tym razem solidnie, zrekonstruowano częściowo mury, bramy i udostępniono do zwiedzania.

Zamek Pilcza w Smoleniu widok na Podzamcze Zachodnie
Widok na Podzamcze Zachodnie
Zamek Pilcza w Smoleniu na Podzamczy Wschodnim
Na Podzamczu Wschodnim

Co takiego wyjątkowego jest w Zamku Pilcza w Smoleniu?

Jeśli wejdziesz na dziedziniec Podzamcza Zachodniego, to zauważysz od razu, że coś jest nie tak, cos tutaj nie pasuje, zamiast wejścia do wieży, to są do niej poprowadzone schody wzdłuż muru. Ludzie z lękiem przestrzeni mogą tutaj odczuwać dyskomfort, schody drewniane sięgają  kilkunastu metrów, a i nie wyprowadzają wcale do baszty, tylko na Zamek Górny. Zamek Górny. Po drugiej stronie Zamku Górnego jest usytuowane Podzamcze Wschodnie, również poniżej i jest całkowicie oddzielone. Wejścia na Podzamcze Zachodnie i Wschodnie są osobne i prowadzą z zewnątrz.

Dlaczego występują takie różnice w wysokości? Ano z prostej przyczyny. Zamek Pilcza w Smoleniu nie był budowany na równym terenie, a na poszarpanej skale, skała ta ma właśnie dość sporą różnicę poziomów. Na najwyższym punkcie usytuowano najpierw Zamek Górny wraz z Wieżą Ostatniej Obrony, był to obiekt bardzo niewielki, ale o grubych murach. W późniejszym czasie dobudowywano Podzamcze Zachodnie i Podzamcze Wschodnie, jednak z uwagi na nieregularny kształt skały, dziedzińce zostały naturalne, natomiast mury prowadzono zgodnie z linią wytyczaną przez skałę.

Oba Podzamcza, a zwłaszcza Zachodnie, dość sporo opadają wraz z murami, co stanowi wyjątkowość tego miejsca. Mury po prostu biegną po skale i układają się we wzór schodkowy.

Zamek Pilcza w Smoleniu Podzamcze Zachodnie
Podzamcze Zachodnie
Zamek Pilcza w Smoleniu Podzamcze Zachodnie
Podzamcze Zachodnie
Zamek Pilcza w Smoleniu Podzamcze Wschodnie
Podzamcze Wschodnie

Co zobaczysz na Zamku Pilcza w Smoleniu?

Jak już wspomniałem, do Zamku Pilcza w Smoleniu są dwa wejścia główne oraz jedno wyjście. Na każde Podzamcze wchodzimy osobno z zewnątrz. Najpierw napotkasz wejście po schodach do Podzamcza Zachodniego i tutaj napotkasz studnię, wydaje się głęboka na kilkanaście metrów, szkoda, że nie ma w niej wody. Po lewej stronie masz ruiny Domu Zamkowego, a przy nich postawione dyby, w których można sobie zrobić, jak już przystało na zamki na Jurze, pamiątkową fotkę. Przy wejściu masz Wieżę Flankującą, a naprzeciw niej Dom Wieżowy. Obok stoi jakaś armatka, a jeszcze jedną spotkasz na Zamku Górnym.

Wchodząc schodami z Podzamcza Zachodniego dotrzesz na Zamek Górny, gdzie jest pozostałość Domu Mieszkalnego, skalna cysterna na wodę oraz wejście do Wieży Ostatniej Obrony, która ma około 2-metrowej grubości mury. Jest to najstarsza część Zamku Pilcza w Smoleniu, a z wieży rozciąga się piękny widok na okolicę, na dolinę Wodącej oraz na Zamek Ogrodzieniec na zachodzie.

Jeśli chciałbyś dotrzeć do Podzamcza Wschodniego, to musisz wyjść bramą, którą wszedłeś na Podzamcze Zachodnie i podążać dalej ścieżką, i następnymi schodami. Dotrzesz do pomostu drewnianego, który był zapewne mostem zwodzonym i bramą wejdziesz na dziedziniec Podzamcza Wschodniego. Tutaj masz otwory działobitni i wieżę narożną. Nieco przespacerujesz się wzdłuż muru  po drewnianym podeście i wychodzisz tym samym wejściem, którym tutaj dotarłeś.

Zamek Pilcza w Smoleniu fragmenty Domu Zamkowego
Fragmenty Domu Zamkowego
Zamek Pilcza w Smoleniu wejście na Podzamcze Zachodnie
Wejście na Podzamcze Zachodnie
Zamek Pilcza w Smoleniu fragment zbrojowni jurajskiej
Fragment Zbrojowni Jurajskiej
Zamek Pilcza w Smoleniu schody drewniane na zamek górny
Schody drewniane na Zamek Górny
Zamek Pilcza w Smoleniu widok
Pola i pagórki widoczne z wieży

Kilka wskazówek praktycznych

  • Pamiętaj, że jesteś tutaj na terenie Rezerwatu Przyrody, szanujmy to miejsce należycie.
  • Na tern zarówno Rezerwatu, jak i Zamku Pilcza w Smoleniu nie wolno wprowadzać psów.
  • Po rezerwacie jest poprowadzona ścieżka dydaktyczna.
  • Są dwa wejścia do zamku i jedno wyjście, na każde Podzamcze wejście jest oddzielne z zewnątrz.
  • Przy wejściu na Zamek Górny uważaj na dzieci, a i na siebie również, jest tutaj kilka wyślizganych, nierównych stopni w skale.
  • Jest tutaj naprawdę sporo informacji na tablicach dydaktycznych, poświęć im trochę czasu.
  • Wejście na zamek jest płatne, na dzień pisania tego wpisu, koszt wynosił 15 zł, aktualne ceny, godziny otwarcia sprawdź na stronie Zamku Pilcza w Smoleniu.
  • Przy kasie biletowej są również dwie mikrowystawy, oddzielnie płatne, Okna Czasu oraz Zbrojownia Jurajska, jest tutaj też mini bar, gdzie  możesz się nieco posilić.
  • Oczywiście, jak na jurajską warownie są tutaj organizowane cykliczne imprezy, a główna z nich Juromania odbywająca się we wrześniu.
  • Mówią, że wystarczy na zwiedzenie obiektu 30 minut… ja spędziłem tutaj 3 godziny i nadal odczuwam niedosyt.

W skrócie, jak dotrzeć do Zamku Pilcza w Smoleniu

Droga nr 794 biegnie w tym miejscu pomiędzy Pilicą a Wolbromiem, niezależnie od której strony będziesz się poruszać, to będziesz widzieć wieżę zamkową na wzgórzu w Smoleniu. Będziesz mieć drogowskaz na Zamek Pilcza w Smoleniu w kierunku zachodnim i po kilku rzutach Kapeluszem dotrzesz do bezpłatnego parkingu… no i już jesteś, bardzo prosto.

Natomiast jeśli poruszasz się rowerem po rowerem Szlaku Orlich Gniazd, algo idziesz na piechotę pieszym Szlakiem Orlich Gniazd, albo Szlakiem Warowni Jurajskich, to po drodze naturalnie tutaj trafisz.

Szlaki na trasie:

Czerwony Pieszy Szlak Orlich Gniazd.

Niebieski Szlak Warowni Jurajskich.

Przebiega tędy również Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jest tutaj kilka artakcji oprócz Zamku Pilcza w Smoleniu i Rezerwatu Przyrody, który opiszę w innym, specjalnym wpisie.

W okolicy warte zobaczenia:

  • Jeśli przejeżdżasz przez Smoleń i widzisz wieżę nad lasem, to pamiętaj, że to nie jest wcale taki mały obiekt po prostu jest schowany wśród drzew.
  • Wokół Zamku Pilcza w Smoleniu jest utworzony Rezerwat Przyrody, spotkasz tutaj prócz okazałych drzew również gatunki roślin chronionych.
  • Na południe znajdują się Zegarowe Skały oraz Dolina Wodącej z jaskiniami i ostańcami skalnymi.
  • Na północ Zamek w Pilicy z parkiem.
  • Na zachód Zamek Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów.
  1. Zamek Górny i Wieża.
  2. Wejście na Podzamcze Zachodnie.
  3. Wejście na Podzamcze Wschodnie.
  4. Bezpłatny parking.
  5. Mikrowystawy.
  6. Zegarowe Skały.
  7. Skały i jaskinie w Dolinie Wodącej.

Zobacz film z Zamku Pilcza w Smoleniu

Przeglądnij galerię zdjęć Zamku Pilcza w Smoleniu

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz