Podgrzyb Brunatny brzmi co najmniej, jakby to był wielki, ogromny grzyb, a za razem był czymś nieco gorszym od prawdziwego grzyba. Tego nowego nazewnictwa czasami nie pojmuję, co komu przeszkadzała nazwa podgrzybek brunatny, naturalniej brzmiąca.
Dla mnie Podgrzyb Brunatny zawsze będzie podgrzybkiem, po prostu podgrzybkiem, nie sądzę abym przekonał się do tego nowego nazewnictwa przy tym smacznym gatunku. Przypuszczam, ze nie tylko mnie się to tyczy, uznam, że chodzi po prostu o wyjątkowego grzyba, aby wiadomo było, że to coś więcej niż tylko grzyb. Podgrzyb Brunatny to jeden z tych gatunków grzybów, które zbieram od zawsze, pamiętam na kolonii w Piwnicznej-Zdroju, kiedy miałem 9 lat, już nauczony rozpoznawania tego smacznego gatunku, goniliśmy po lasach grupą kolonijną, a ja tłumaczyłem, jak wygląda właśnie Podgrzybek Brunatny.
Jeśli zaczynasz przygodę z grzybami, to Podgrzyb Brunatny będzie jednym z pierwszych w Twoim koszyku, zapoznaj się z treścią i oczywiście z galerią zdjęć na końcu wpisu.
Podgrzyb Brunatny - szybka charakterystyka
- łac.: Imleria badia
- okres występowania : VI – XI
Wygląd Podgrzyba Brunatnego
Kapelusz: ma powierzchnię w odcieniach brązowych, brunatnych, kasztanowobrunatnych, młode owocniki posiadają powierzchnię kapelusza często ciemniejszą od starszych, mają delikatnie podwinięty brzeg. Kapelusze młodych owocników są wypukłe, półkoliste, z wiekiem stają się rozpostarte i płaskie.
Podgrzyb Brunatny posiada powierzchnię kapelusza matową, lekko filcowatą, z wiekiem coraz bardziej gładką, suchą, ale podczas wilgoci staje się śliska i nieco lepka.
Wymiary jakie osiąga Podgrzyb Brunatny to najczęściej do 10 cm średnicy kapelusza, ale potrafi dorosnąć wyjątkowo do nawet 15 cm średnicy. To jest natura, te większe są bardzo rozpostarte z wygiętym hymenoforem.
Hymenofor: rurki w kolorze początkowo bladożółtym, białawożółtym, z drobnymi porami. Z wiekiem stają się bardziej żółte, oliwkowożółte, żółtozielonkawe, czasem delikatnie brązowieją przybierając odcień brudnooliwkowy. Pory w starszych owocnikach stają się większe, a rurki długie i mięsiste, pory po naciśnięciu sinieją.
Trzon: w kolorze początkowo żółtawoczerwonym, później czerwonobrązowy, na żółtym tle podłużne czerwonobrązowe włókienka. U góry, pod samym kapeluszem, trzon bez włókienek. Centralnie usytuowany względem kapelusza, może być długi i cylindryczny, albo krótszy i bardziej beczułkowaty, najczęściej u dołu lekko zwężony, przyostrzony. Trzon zwarty, mocny, pełny. Wymiary trzonu to 5-12 cm wysokości i 1-4 cm średnicy. Jeśli wyrasta w głębokim i wilgotnym mchu ma tendencje do utrzymywania małej średnicy, ale potrafi być długi i często powyginany.
Miąższ: białawy, białawożółtawy, im starszy tym nieco może być ciemniejszy, a u młodych owocników bliższy białawego. Zwarty i twardy w młodych owocnikach, u starszych miękki. Po przecięciu sinieje, jednak nie intensywnie, sinienie może być o różnym natężeniu, czasem bardzo delikatne i ledwo zauważalne, czasem wyraźne, a po czasie przebarwienie blednie i staje się lekko szare.
Zapach: grzybowy, aromatyczny, przyjemny.
Smak: łagodny, grzybowy, przyjemny i aromatyczny.
Dopuszczenie do obrotu: Tak, dopuszczony do obrotu.
Wysyp zarodników: brązowy.
Występowanie Podgrzyba Brunatnego
Podgrzyb Brunatny jest grzybem dość pospolitym, owocniki pojawiają się dość długo, w ciągu całego lata i całej jesieni, od czerwca nawet do grudnia przy sprzyjających warunkach pogodowych.
Wyrasta najczęściej masowo, w grupach, pojedynczo, ale najczęściej w sporych ilościach. Najczęściej występuje w lasach iglastych na glebie, często w mchu, ale spotykany również w lasach liściastych i nieraz można spotkać owocniki na starych pniach zajętych przez grzybnię.
Wartości i zastosowanie Podgrzyba Brunatnego
Podgrzyb Brunatny to grzyb jadalny, smaczny, bardzo ceniony w kuchni i wśród grzybiarzy. Młode owocniki nadają się do marynowania, starsze do smażenia, duszenia, na zupę i do suszenia. Suszony nabiera wyjątkowego aromatu. Podgrzyb Brynatny wraz z Borowikiem Szlachetnym są gatunkami najpopularniejszymi jeśli chodzi o susz grzybowy dostępny w sklepach, a święta bez tych gatunków grzybów po prostu nie są już tymi świętami.
Gatunki podobne do Podgrzyba Brunatnego
- Borowik Sosnowy (Boletus pinophilus): grzyb jadalny, smaczny, na trzonie ma wyraźną siateczkę, miąższ nie błękitnieje jak u Podgrzyba Brunatnego. Najczęściej mylone mogą być młode owocniki.
Inne nazwy Podgrzyba Brunatnego: podgrzybek brunatny, grzyb płowy, podgrzybek, półgrzybek, siniak, czarny łebek.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Podgrzyba Brunatnego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora