Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

You are currently viewing Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - pachnąca oliwą historia żelaza, stali

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 1210 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Miejsce, które założył w 1993 roku Paweł Zaleski, miejsce w którym poczujesz sentyment do lat młodzieńczych, jeśli pamiętasz jeszcze kursujące składy za parowozem wg systematycznego rozkładu jazdy… czyli Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Czy pamiętasz jeszcze, jakiej tonacji był dźwięk gwizdka parowozu?

Z uwagi na fakt, iż ponad nim, choć nieco na uboczu, przebiega trasa ekspresowa z Krakowa w kierunku Zakopanego i zaczyna piąć się w górę szeroką serpentyną, miejsce to jest rzadko odwiedzane po drodze. Zazwyczaj trafia się tutaj, jeśli ma się zwiedzanie skansenu w planie, lub by wyruszyć w sezonie letnim starym składem za lokomotywą w kierunku Mszany Dolnej, do czego serdecznie namawiam, zwłaszcza dzieci, dla których jest to niezwykła przygoda.

Jak wspomniałem, również dorośli i ludzie starsi z przyjemnością spędzą tutaj czas, wszak niejeden z nas marzył o tym, aby pooglądać wnętrza lokomotyw, zajrzeć do kotła i paleniska, pociągnąć za niejedną czerwoną dźwignię, choćby dlatego, aby sprawdzić do czego ona służy. Tutaj można, a czas wobec tak wielkiej kolekcji, przestaje mieć znaczenie, po prostu odpływasz w piękne rejony świadomości przywołując wspomnienia. Pamiętam, kiedy jako młodzieniec uwielbiałem spędzać czas na dworcu w Krakowie i patrzeć, jak bucha para spod kotła, z rur, z rozgrzanego brzucha… i do tego jeszcze ten cudowny zapach rozgrzanej oliwy, która spływała na drewniane jeszcze podkłady kolejowe.

Spotkasz tutaj oraz dotkniesz ogromnych kół żelaznych parowozów polskich, niemieckich, austriackich, angielskich, elektrowozy, spalinowozy, wagony towarowe i pasażerskie a wszystko w stylu retro. Dodatkowo zaglądniesz do pługa śnieżnego, poczujesz ukrytą moc maszyn parowych. Oprócz wspomnianej sezonowej trasy w kierunku Mszany Dolnej istnieje możliwość również wypożyczenia taboru, nic tylko zaplanować sobie prywatnego Sylwestra w stylu retro, a może uda się również poprowadzić prawdziwego parowego potwora, kto wie, przygoda czeka.

Czasami zdarza mi się zatęsknić za zapachem przepalonej oliwy, gwizdem lokomotywy, wówczas odwiedzam Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie znowu czuję się, jak dzieciak zachwycający się prostą potęgą technologii

  1. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Planujesz odwiedziny? – zaglądnij na stronę Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz