Podgrzybek Zajączek (Boletus subtomentosus )

You are currently viewing Podgrzybek Zajączek (Boletus subtomentosus )

Podgrzybek Zajączek jest zadziwiającym gatunkiem, nie jest chętnie zbierany, uważany za nieco gorszy jakościowo od innych. Mnie natomiast cieszy jego znalezienie i bardzo chętnie umieszczam go w koszyku, a to z uwagi na jego charakterystyczny, aksamitno-zamszowy kapelusz, tak przyjemny w dotyku.

Podgrzybek Zajączek - szybka charakterystyka

  • łac.: Boletus subtomentosus
  • okres występowania : VI – X
smaczny
lasy liściaste
lasy iglaste
lasy mieszane
dopuszczony do obrotu

Wygląd Podgrzybka Zajączka

Kapelusz: w odcieniach oliwkowożółtych, oliwkowozielonych, szarozielonkawych, oliwkowobrązowawych. Za młodu wypukły, potem poduchowaty do rozpostartego.

Powierzchnia kapelusza sucha, matowa, zamszowa, aksamitna.

Wymiary kapelusza od 4 do 15 cm średnicy, jednak spotykane sporadycznie są większe okazy.

Hymenofor: rurki na początku jasnożółte, złocistożółte, później żółtozielonawe, oliwkowożóte, oliwkowobrązowawe, często z brązowawym nalotem. Dość długie, nawet do 2 cm długości, im starsze tym łatwiej odchodzą od miąższu. Pory sporych rozmiarów, kanciaste, nie zmieniają barwy po uciśnięciu, mogą jedynie lekko błękitnieć starsze owocniki. Rurki Podgrzybka Zajączka są zbiegające na trzon albo wycięte z delikatnie zbiegającymi na trzon.

Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, smukły, cylindryczny i pusty w środku, długości do 10 cm i 2 cm średnicy, często wygięty, u podstawy nieco węższy. W odcieniach żółtych, żółtobrązowych lub czerwonobrązowych, czasami pokryty kosmkami.

Miąższ: mięsisty, na starość robi się bardziej gąbczasty, od białawożółtawego do żółtozielonkawego, brudnożółtego, w trzonie intensywniej zabarwiony. W trzonie miąższ Podgrzybka Zajączka jest twardszy i włóknisty.

Zapach: przyjemny.

Smak: łagodny.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: TAK, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową w Polsce.

Wysyp zarodników: oliwkowobrązowy.

Sposób odżywiania: mikoryza.

Podłoże: gleba.

Podgrzybek Zajączek
Podgrzybek Zajączek pory
Pory Podgrzybka Zajączka
Podgrzybek Zajączek przekrój
Trzon i przekrój Podgrzybka Zajączka

Gdzie występuje Podgrzybek Zajączek

Aby spotkać Podgrzybka Zajączka należałoby wybrać się po prostu do lasu, jest gatunkiem pospolitym choć nie występujący w sporych ilościach w jednym miejscu. Zaletą tego gatunku jest, że możesz go napotkać w każdym rodzaju lasów, jednak częściej będą to lasy liściaste i mieszane, często mocno zachaszczone, ponadto preferuje lasy, w których występują dęby. Owocnikuje od czerwca do października pojedynczo lub po kilka sztuk w jednym miejscu.

Podgrzybek Zajączek

Podgrzybek Zajączek i jego wartości oraz zastosowanie

Nie wszyscy zbierają Podgrzybka Zajączka, jest grzybem często zaczerwionym, zwłaszcza starsze miękkie owocniki. Jest on gatunkiem jadalnym i smacznym, jednak używany jest przede wszystkim jako dodatek do potraw z innych grzybów. Pyszne wychodzą z niego sosy, można go dodawać do zup grzybowych z innych gatunków, nadają się równie do suszenia. Można również młodsze owocniki marynować.

Podgrzybek Zajączek jest gatunkiem dopuszczonym do obrotu handlowego w Polce, ale przyznam, że nie spotykam go na bazarach. Zapewne będzie dodawany, jako składnik suszu grzybowego.

Podgrzybek Zajączek

Gatunki podobne do Podgrzybka Zajączka

  • Suchogrzybek Złotopory (Xerocomellus chrysenteron): grzyb jadalny, posiada czerwieniejący trzon i miąższ błękitniejący.
  • Podgrzybek Żeberkowany (Boletus ferrugineus): grzyb jadalny, pod skórką kapelusza miąższ czerwonobrązowy, w trzonie barwy nieco jaśniejszej niż w kapeluszu, lekko sinieje.
  • Borowik Oprószony (Xerocomus pruinatus): grzyb jadalny, ciemniejszy kapelusz i jaśniejsze rurki z porami siniejącymi po uciśnięciu.

Inne nazwy Podgrzybka Zajączka: borowik zajęczy, zajęczy grzyb, zajęcze wargi.

Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i  postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂

Przeglądnij galerię zdjęć Podgrzybka Zajączka

Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂

  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz