Podgrzybek Zajączek jest zadziwiającym gatunkiem, nie jest chętnie zbierany, uważany za nieco gorszy jakościowo od innych. Mnie natomiast cieszy jego znalezienie i bardzo chętnie umieszczam go w koszyku, a to z uwagi na jego charakterystyczny, aksamitno-zamszowy kapelusz, tak przyjemny w dotyku.
Podgrzybek Zajączek - szybka charakterystyka
- łac.: Boletus subtomentosus
- okres występowania : VI – X
Wygląd Podgrzybka Zajączka
Kapelusz: w odcieniach oliwkowożółtych, oliwkowozielonych, szarozielonkawych, oliwkowobrązowawych. Za młodu wypukły, potem poduchowaty do rozpostartego.
Powierzchnia kapelusza sucha, matowa, zamszowa, aksamitna.
Wymiary kapelusza od 4 do 15 cm średnicy, jednak spotykane sporadycznie są większe okazy.
Hymenofor: rurki na początku jasnożółte, złocistożółte, później żółtozielonawe, oliwkowożóte, oliwkowobrązowawe, często z brązowawym nalotem. Dość długie, nawet do 2 cm długości, im starsze tym łatwiej odchodzą od miąższu. Pory sporych rozmiarów, kanciaste, nie zmieniają barwy po uciśnięciu, mogą jedynie lekko błękitnieć starsze owocniki. Rurki Podgrzybka Zajączka są zbiegające na trzon albo wycięte z delikatnie zbiegającymi na trzon.
Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, smukły, cylindryczny i pusty w środku, długości do 10 cm i 2 cm średnicy, często wygięty, u podstawy nieco węższy. W odcieniach żółtych, żółtobrązowych lub czerwonobrązowych, czasami pokryty kosmkami.
Miąższ: mięsisty, na starość robi się bardziej gąbczasty, od białawożółtawego do żółtozielonkawego, brudnożółtego, w trzonie intensywniej zabarwiony. W trzonie miąższ Podgrzybka Zajączka jest twardszy i włóknisty.
Zapach: przyjemny.
Smak: łagodny.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: TAK, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową w Polsce.
Wysyp zarodników: oliwkowobrązowy.
Sposób odżywiania: mikoryza.
Podłoże: gleba.
Gdzie występuje Podgrzybek Zajączek
Aby spotkać Podgrzybka Zajączka należałoby wybrać się po prostu do lasu, jest gatunkiem pospolitym choć nie występujący w sporych ilościach w jednym miejscu. Zaletą tego gatunku jest, że możesz go napotkać w każdym rodzaju lasów, jednak częściej będą to lasy liściaste i mieszane, często mocno zachaszczone, ponadto preferuje lasy, w których występują dęby. Owocnikuje od czerwca do października pojedynczo lub po kilka sztuk w jednym miejscu.
Podgrzybek Zajączek i jego wartości oraz zastosowanie
Nie wszyscy zbierają Podgrzybka Zajączka, jest grzybem często zaczerwionym, zwłaszcza starsze miękkie owocniki. Jest on gatunkiem jadalnym i smacznym, jednak używany jest przede wszystkim jako dodatek do potraw z innych grzybów. Pyszne wychodzą z niego sosy, można go dodawać do zup grzybowych z innych gatunków, nadają się równie do suszenia. Można również młodsze owocniki marynować.
Podgrzybek Zajączek jest gatunkiem dopuszczonym do obrotu handlowego w Polce, ale przyznam, że nie spotykam go na bazarach. Zapewne będzie dodawany, jako składnik suszu grzybowego.
Gatunki podobne do Podgrzybka Zajączka
- Suchogrzybek Złotopory (Xerocomellus chrysenteron): grzyb jadalny, posiada czerwieniejący trzon i miąższ błękitniejący.
- Podgrzybek Żeberkowany (Boletus ferrugineus): grzyb jadalny, pod skórką kapelusza miąższ czerwonobrązowy, w trzonie barwy nieco jaśniejszej niż w kapeluszu, lekko sinieje.
- Borowik Oprószony (Xerocomus pruinatus): grzyb jadalny, ciemniejszy kapelusz i jaśniejsze rurki z porami siniejącymi po uciśnięciu.
Inne nazwy Podgrzybka Zajączka: borowik zajęczy, zajęczy grzyb, zajęcze wargi.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Podgrzybka Zajączka
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora