Płomiennica Zimowa – na grzyby w sezonie zimowym

You are currently viewing Płomiennica Zimowa – na grzyby w sezonie zimowym

Płomiennica Zimowa przez długi czas pozostawała poza moimi zainteresowaniami. Bo czyż zima nie kojarzy się bardziej z sankami, nartami, śniegiem, niż z grzybobraniem? Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zamarznięte Zimówki Aksamitnotrzonowe (bo tak wówczas w polskim nazewnictwie nazywały się te grzyby), pomyślałem, że są to pozostałości z jesiennego okresu.

Jednak zgłębiając temat, zacząłem odkrywać, że zima wcale nie musi kojarzyć się tylko z oczekiwaniem na wiosenne smardzowanie, bądź majowe poszukiwanie pierwszych borowików ceglastoporych. Płomiennica Zimowa jest świetnym uzupełnieniem cieplejszego sezonu, jest to jedna z trzech składowych wielkiej trójcy grzybów zimowych, do których zaliczane są również: Boczniak Ostrygowaty oraz Uszak Bzowy.

Jeśli do tej pory nie wędrowałeś zimową porą w poszukiwaniu grzybów, to zapraszam do zapoznania się z Płomiennicą Zimową oraz oczywiście z galerią zdjęć na końcu wpisu.

Płomiennica Zimowa - szybka charakterystyka

  • łac.: Flammulina velutipes
  • okres występowania : X – III
smaczny
lasy liściaste
parki

Wygląd Płomiennicy Zimowej

Kapelusz: w kolorach żółtobrązowych, miodowobrązowych, żółtopomarańczowych, w bardzo młodych owocnikach odcienie mogą być nawet kremowe, środek kapelusza przeważnie ciemniejszy. Za młodu półkoliste, na starość płaskie i powyginane.

Powierzchnia gładka, podczas wilgoci błyszcząca, śliska i śluzowata, na brzegach prześwitują blaszki i jest jaśniejszy w tych miejscach.

Wymiary kapelusza do 6-7 cm średnicy.

Hymenofor: blaszki różnej długości, rozmieszczone dość rzadko, przyrośnięte do trzonu, ale lekko wycięte przy trzonie, w kolorach jasnokremowych, z wiekiem wchodzą w odcienie żółtawe.

Trzon: różnej długości, od krótkich około 3 cm do długich, nawet 10 cm. Średnica od 3 do 5 mm. Cylindryczny, pusty w środku, centralnie lub bocznie usytuowany względem kapelusza, bardzo często krzywy, wygięty. Pod kapeluszem w odcieniach jasnożółtych, żółtawych, żółtawoczerwonych, przechodzący w dół do kolorów ciemnobrązowych, nawet czarnobrązowych. Jednak czasem spotyka się owocniki z trzonami w pełni ciemnymi. Pod kapeluszem Płomiennica Zimowa ma trzon gładki, im bardziej w dół, w ciemniejszej części aksamitny, stąd również poprzednia, trafna nazwa – Zimówka Aksamitnotrzonowa.

Miąższ: białawy, białawokremowy, później żółtawy, w trzonie łykowaty. Nie przebarwia się, jest go niewiele w kapeluszu.

Zapach: łagodny, w czasie wilgoci odczuwam jakby delikatny zapach rybny.

Smak: łagodny, ja go określam jako delikatny grzybowo-rybny.

Dopuszczenie do obrotu: nie dopuszczony do obrotu w Polsce.

Wysyp zarodników: biały

Podłoże: drewno

Płomiennica zimowa na gałęzi
Skupisko Płomiennicy Zimowej
Płomiennica zimowa kępka na drzewie
Młode owocniki Płomiennicy Zimowej
Płomiennica zimowa na drzewie
Kępka Płomiennicy Zimowej
Płomiennica zimowa spora kępa
Kępka Płomiennicy Zimowej

Występowanie Płomiennicy Zimowej

Płomiennica Zimowa jest grzybem pospolitym, owocniki pojawiają się już w październiku, kiedy nadciągną chłodne i wilgotne dni, i potrafią cieszyć nasze oczy nawet do kwietnia, choć przyjęło się, że sezon listopad-marzec jest najbardziej trafnym. Jest gatunkiem mrozoodpornym, w zimie owocnikuje w czasie bezmroźnego okresu, wilgotność sprzyja pojawianiu się tego wyjątkowego grzyba. Kiedy pojawi się mróz Płomiennica Zimowa zatrzymuje swój wzrost i kontynuuje nadal po jego ustąpieniu.

Owocniki Płomiennicy Zimowej wyrastają w wiązkach mniejszych, bądź większych, w kępkach, w skupiskach na drewnie drzew liściastych, wierzby, topoli, wiązu, buka, olszy, dębu, a czasami nawet na drewnie świerkowym, choć występowanie na drewnie drzew iglastych jest bardzo rzadkie.

Spotykana jest zarówno w lasach, jak i wilgotnych wąwozach, jarach, dolinkach, czasem w parkach i na łąkach, gdzie występują pozostałości, pnie po drzewa liściastych. Jest saprotrofem, poraża osłabione drzewa i krzewy i porem sukcesywnie je rozkłada.

Płomiennica zimowa dwie kępki
Kępka Płomiennicy Zimowej

Wartości i zastosowanie Płomiennicy Zimowej

Płomiennica Zimowa jest grzybem jadalnym, bardzo smacznym, o specyficznym smaku, choć delikatnym. Do spożycia nadają się kapelusze, można dodawać ją do sosów, zup, jajecznicy. Ponoć nadaje się również do marynowania, ale z uwagi na delikatność i dość obogi miąższ, nie jest w kręgu moich zainteresowań, choć o postawienie jednego słoiczka w spiżarni można się pokusić.

Płomiennica Zimowa nadaje się do upraw amatorskich, choć nie jest grzybem dopuszczonym do obrotu. Uprawia się ją na Dalekim Wschodzie, jako grzyb enoki, choć podobno najnowsze badania wykazują odrębność tego gatunku. Trwają również badania w temacie właściwości leczniczych i zastosowania tego przyjemnego dla oczu grzyba nawet w terapii odmładzającej. Mówi się również aby uważać z tym grzybem przy wyzwaniach sercowych, ponieważ może mieć wpływ również na ten organ. Warto zgłębić temat dla  własnej wiedzy, ja osobiście Płomiennicę Zimową traktuję jako ciekawy dodatek do potraw, nie przesadzając z ilością.

Płomiennica zimowa trzon
Blaszki i trzon Płomiennicy Zimowej

Gatunki podobne do Płomiennicy Zimowej

  • Płomiennica Letnia (Flammulina fennae): grzyb jadalny, smaczny, różni się kolorem kapelusza, który jest jaśniejszy i okresem występowania w porze letnio-jesiennej.
  • Hełmówka Jadowita (Galerina marginata): grzyb śmiertelnie trujący, występuje przeważnie na drewnie drzew iglastych, w okresie letnio-jesiennym, różni się wyglądem trzonu, który jest włóknisty, a nie aksamitny, miąższ o zapachu mącznym.

Inne nazwy Płomiennicy Zimowej: zimówka aksamitnotrzonowa, polskie enoki, opieńka aksamitnotrzonowa, monetka aksamitka, grzyb zimowy, monetka aksamitna.

Przeglądnij galerię zdjęć Płomiennicy Zimowej

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz