Dolina ku Dziurze nie oferuje pięknych widoków, oj nie. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Tatrzańskim Parku Narodowym, jest to jedna z nielicznych dolin w tym uroczym zakątku Polski, gdzie nie popatrzysz na góry, nie doświadczysz przestrzeni. Jest tutaj tak dziko, że możesz całkowicie zapomnieć, że nadal jesteś na terenie najwyższych gór Polski.
Jak daleko do Doliny ku Dziurze?
Odległość od Zamku Królewskiego na Wawelu:
Około 2066 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.
Dolina ku Dziurze – krótka charakterystyka
- Szlak: niebieski – odchodzący od czarnego szlaku Droga Pod Reglami między Doliną Strążyską, a Doliną Białego.
- Długość szlaku: około 0,9 km.
- Czas przejścia: około 0:25 h, powrót około 0:20 h.
- Różnica wzniesień: 140 m.
- Najwyższy punkt: 1048 m n.p.m.
- Trudność: szlak łatwy, ale niedostępny dla wózków dziecięcych.
- Dostępność: wejście darmowe, brak punktu pobierania opłat, ale zawsze warto wspomagać TPN wykupując bilet w sąsiednich dolinach lub przez Internet.
- Presja turystyczna: bardzo mała, dla odwiedzających ceniących ciszę, spokój, dzikość.
- Walory widokowe: dużo powalonych drzew, dzikość, sporo bukowych drzew lśniących żółto, pomarańczowo, rdzawo na jesień, mała jaskinia, kontakt z Naturą.
- Więcej informacji – czytaj poniżej w: Kilka wskazówek praktycznych…/ Jak dotrzeć…
Dolina ku Dziurze – opis tej krótki doliny reglowej
Dolina ku Dziurze to niewielka dolina reglowa, jedna z kilku w Tatrach, to oznacza, że jest doliną nie podchodzącą pod główną grań Tatr. Całkowicie położona jest w zalesionych reglach od północnej strony Sarniej Skały. Aby dotrzeć do Doliny ku Dziurze najlepiej jest podejść czarnym szlakiem Drogą pod Reglami od wejścia do Doliny Strążyskiej, choć można również podjechać pod prawie samo wejście, o czym poniżej w informacjach praktycznych.
Nie ma tutaj punktu poboru opłat, wchodzicie do tej krótkiej doliny za darmo, podobnie, jak do niedaleko położonej Doliny za Bramką. Jak wszystkie doliny, również i ta wita nas nowymi tablicami informacyjnymi, które warto poczytać, aby zaopatrzyć się przed wejściem w informacje i ciekawostki.
Nie jest to długi szlak, jest szlakiem ślepym, co oznacza, że będziecie musieli wrócić do wejścia po odwiedzeniu Jaskini Dziura znajdującej się na końcu szlaku. Szlak ten również nie jest przystosowany dla prowadzenia wózków dziecięcych, mimo, że jest szlakiem łatwym również dla dzieci. Przez Dolinę ku Dziurze przepływa wzdłuż szlaku niewielki Potok ku Dziurze. Jest on tak niewielki, że szmer czasami jest trudny do usłyszenia i miejscami w ogóle go nie widać. Na zboczach, jak i nad potokiem leży spora ilość powalonych drzew, które tworzą atmosferę dzikości.
Idziecie po kamiennym szlaku, w końcowej części jest dość ładnie wyłożony kamienny chodnik kluczący nieco pomiędzy drzewami. Rośnie tutaj sporo drzew bukowych, które jesienią potrafią stworzyć złocistą atmosferę. To, w połączeniu z bardzo niską presją turystyczną i dzikością, tworzy fantastyczne warunki dla intymnego kontaktu z Naturą w Dolinie ku Dziurze. Choć przyznam szczerze, że Dolina za Bramką jest wg mnie bardziej urzekająca, a również rzadko odwiedzana.
Jaskinia Dziura – na końcu Doliny ku Dziurze
Bardzo szybko, bo po około 2 – 30 minutach dochodzimy do końca szlaku, czyli do Jaskini Dziura i jest to największa atrakcja tej niewielkiej doliny. Jest to jedyna jaskinia udostępniona do zwiedzenia poza obszarem Doliny Kościeliskiej. Powstała ona również inaczej niż wspomniane pozostałe udostępnione do zwiedzania. Badania wykazały, że powstała w wyniku cyrkulacji hydrotermalnej. Została wydrążona przez wypływające ku powierzchni ciepłe wody z głębi ziemi, które rozpuszczały wapień.
Wejście do jaskini w Dolinie ku Dziurze ma około 2 metry, wchodzimy do niej krótkim gardłem i mamy dużą salkę, która ma dodatkowy otwór w szczytowej części, ponad 20 metrów nad wejściem. Natomiast można zejść na dół jaskini, kilkanaście metrów w dół i około 50 metrów w dal do dużej Sali, gdzie można zaobserwować kuliste wgłębienia, podłużne kieszenie. Pozostało w Jaskini Dziura trochę wytrąconego kalcytu na skałach, jednak większe kryształy nie przetrwały, po prostu zostały rozgrabione, a ostatki zostały złożone w Muzeum Tatrzańskim.
W tej chwili jest oczywiście zakaz odłamywania jakichkolwiek kryształów ze ścian. To, co zobaczycie na ścianach, to spora ilość podpisów przez odwiedzających, którzy zapewne zapomnieli, że znajdują się na terenie Parku Narodowego. Do zwiedzenia jaskini przyda się latarka, przy wejściu uważajcie, bo bywa tutaj ślisko, jest też sporo nawianych liści, które tworzą miękką skarpę z prawej strony.
Jeśli przyjdzie Wam odwiedzać Jaskinię Dziura w Dolinie ku Dziurze zimą, to macie spore szanse na zaobserwowanie na zboczach lodospadów powstałych przez spływającą wodę z górnego otworu. Mówi się, że ukrywał się w tej jaskini ostatni ze zbójów zakopiańskich Wojciech Mateja. Podobno, a tak mówi legenda, że ukrywał w jaskini swoje skarby.
Zbój ten był obdarzony wielka siłą i rabował majątki przybyszów odwiedzających Tatry. Powiem szczerze, że schodząc na dno jaskini pomyślałem sobie właśnie, że ta grota na pewno musiała służyć za siedzibę jakiś rozbójników i okazuje się, że nie tylko ja tak myślałem, że już jest to miejsce naznaczone legendą.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Kilka wskazówek praktycznych podczas wizyty w Dolinie ku Dziurze
- Dolina ku Dziurze jest dostępna od odwiedzania za darmo, nie ma tutaj punktu poboru opłat, warto jednak wspierać działalność TPN i wykupić wejściówkę w sąsiedniej Dolinie Strążyskiej lub przez Internet.
- Szlak Doliną ku Dziurze, mimo, że jest szlakiem łatwym, to nie jest on przystosowany dla odwiedzjących z wózkami dziecięcymi.
- Warto zaopatrzyć się w latarkę, która przyda się podczas odwiedzania Jaskini Dziura.
- Parkingi dostępne są przy wejściu do Doliny Strążyskiej, są to parkingi płatne, można również podjechać prawie pod samo wejście do Doliny ku Dziurze – Drogą do Daniela. Na końcu tej drogi kilka miejsc do zaparkowania, jednak nie zawsze będą dostępne, lepiej już na pewniaka u wlotu do Strążyskiej.
- Jest to szlak ślepy, wracasz tą samą ścieżką do wejścia.
- Pamiętaj, że jest to, mimo darmowego wejścia, nadal teren Parku Narodowego obowiązują tutaj te same zasady, co w każdym innym miejscu TPN. Dbajmy o ten zaciszny zakątek Polski.
Dolina ku Dziurze – jak do niej dotrzeć?
Masz do wyboru trzy opcje, aby dotrzeć do Doliny ku Dziurze.
- możesz podejść lub podjechać do wlotu do Doliny Strążyskiej, można tutaj dojechać również komunikacją miejską i czarnym szlakiem Drogą pod Reglami po około 10 minutach dochodzisz do Doliny ku Dziurze.
- możesz podejść od Doliny Białego od wschodu, czy też z regionu skoczni na Wielkiej Krokwi, tam też znajdziecie (w okolicy skoczni) parkingi płatne. Ta opcja jest dłuższa, poruszacie się również czarnym szlakiem Droga pod Reglami, tyle że od wschodu.
- możecie również podejść piechotą od Zakopanego Drogą do Daniela pod prawie samą Dolinę ku Dziurze.
Szlaki na trasie:
Niebieski – to szlak przez Dolinę ku Dziurze.
Czarny – Droga pod Reglami, jest ona również popularnym szlakiem rowerowym.
Co warto zobaczyć w okolicy Doliny ku Dziurze
Można oczywiście wybrać Dolinę ku Dziurze, jako opcję na miłe popołudnie , czy też przyjemny poranek i po prostu odpocząć. Jednak to miejsce jest najczęściej odwiedzane jako dodatek przy okazji odwiedzania sąsiednich dolin, a jest ich tutaj kilka i każda ma odmienny klimat.
W okolicy warto zobaczyć, odwiedzić w okolicy:
- Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica – szeroki spacerowy szlak, najczęściej właśnie odwiedza się Dolinę ku Dziurze przy okazji odwiedzin Doliny Strążyskiej.
- Sarnia Skała – Jest to szczyt idealny dla początkujących wędrowców, którzy chcą popatrzeć na Zakopane z góry, polecam wejście od Doliny Strążyskiej.
- Dolina za Bramką – na zachód kolejna dolina reglowa, urocza i przemiła, również darmowa.
- Dolina Białego – ta dolina znajduje się 15 minut na wschód i poprzez nią również można dojść na Sarnią Skałę, a później do Doliny Strążyskiej.
- Wejście do doliny.
- Jaskinia Dziura.
- Proponowane miejsca parkingowe.
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Dolina ku Dziurze w moim obiektywie – zobacz zdjęcia
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora