Boczniak Ostrygowaty znany jest przede wszystkim ze sklepowych półek, jest grzybem o właściwościach zdrowotnych i warto go spożywać. Oczywiście, że zdarzyło mi się zakupić Boczniaki Ostrygowate w sklepie, jednak od wielu sezonów pozyskuje go wyłącznie z natury, co daje prawdziwą frajdę, zwłaszcza w okresie zimowym.
Boczniak Ostrygowaty - szybka charakterystyka
- łac.: Pleurotus ostreatus
- okres występowania : X – III
Wygląd Boczniaka Ostrygowatego
Kapelusz: w odcieniach od stalowych, stalowobłękitnych, szarych do brązowych, starsze owocniki blakną. Za młody w kształcie łukowatym z podwiniętym brzegiem, późnej łyżkowaty, w kształcie języczka, ostrygi, muszli, ostatecznie staje się rozpostarty z brzegiem ostrym i powyginanym.
Powierzchnia kapelusza gładka, sucha.
Wymiary kapelusza Boczniaka Ostrygowatego to najczęściej do około 15 cm średnicy, ale zdarzają się sporadycznie większe okazy.
Hymenofor: blaszki gęste, różnej długości, białawe lub szare w młodych owocnikach, później brązowieją, mocno zbiegają na krótki trzon.
Trzon: bocznie usytuowany względem kapelusza, białawy, krótki, dość gruby, czasem ledwie zauważalny, płynnie przechodzący w kapelusz.
Miąższ: białawy, sprężysty, w starszych owocnikach łykowaty.
Zapach: grzybowy, grzybowo-morski.
Smak: łagodny, lekko kwaskowaty.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: Tak, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.
Wysyp zarodników: biały.
Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.
Podłoże: drewno.
Gdzie i kiedy występuje Boczniak Ostrygowaty
Boczniaka Ostrygowatego zapewne najczęściej widywaliście na półkach sklepowych, nic dziwnego, wszak jest grzybem o wielu właściwościach prozdrowotnych, a przy okazji dopuszczonym do obrotu handlowego w Polsce. Można go również z powodzeniem hodować, zachęcam jednak do pozyskiwania go z naszych naturalnych, leśnych stanowisk.
Owocnikuje od późniejszej jesieni do końca roku, a podczas łagodnej zimy można go spotkać w lasach nawet do przedwiośnia. To jeśli mówimy o standardowym okresie występowania Boczniaka Ostrygowatego, zdarzyło mi się jednak spotkać go w krakowskim Lesie Wolskim nawet w maju.
Jest zarówno saprotrofem, jak i pasożytem, najczęściej można go spotkać na powalonych drzewach liściastych, ale może również zasiedlać drzewa żywe, jeśli są uszkodzone lub schorowane. Poza lasami liściastymi i mieszanymi można go spotkać przy drogach, w wąwozach. W przeważającej większości przypadków napotkasz je na drewnie buków, topoli, grabów, wierzb, brzóz, zdarza się, że żywi się również drzewami iglastymi choć należy to do rzadkości. Zdarzyło mi się również napotkać Boczniaki Ostrygowate wyrastające z drewnianych schodów na ścieżkach leśnych.
Wyrasta najczęściej w sporych skupiskach dachówkowato zachodzących na siebie od kilku do kilkudziesięciu owocników w jednym miejscy. Nazwa jego pochodzi od kształtu przypominającego ostrygi przyrastające bocznie do drewna.
Boczniak Ostrygowaty i jego wartości oraz zastosowanie
Boczniak Ostrygowaty jest grzybem jadalnym i można go śmiało zaliczyć do grzybów smacznych o specyficznym zapachu i smaku. Posiada ponadto sporo właściwości prozdrowotnych, regularne spożywanie może wspomagać walkę z cukrzycą, jak i zmniejszać ryzyko samego wystąpienia tej choroby. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów, miażdżycy. Ponadto wykazano jego korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne.
Najczęściej spożywam je na dwa sposoby, duszę poszatkowane jak flaczki oraz dodaje do zapiekanek zamiast popularnych pieczarek. Do spożycia nadają się młode i średnie owocniki o delikatnym miąższu, starsze stają się łykowate i tracą walory smakowe. Młode owocniki Boczniaka Ostrygowatego można również marynować.
Gatunki podobne do Boczniaka Ostrygowatego
- Boczniak Łyżkowaty (Pleurotus pulmonarius): gatunek jadalny, wyrasta w okresie letnio-jesiennym, jest jaśniejszy i posiada lekko anyżkowy zapach.
- Boczniak Białożółty (Pleurotus dryinus): gatunek jadalny, o jaśniejszym, kosmkowatym kapelusz.
- Łycznik Późny (Panellus serotinus): gatunek niejadalny, w kolorach zielonawobrązowych z z kosmkowanych trzonem wyraźnie oddzielonym od kapelusza.
Inne nazwy Boczniaka Ostrygowatego: bocznotrzonowiec, przyuszek, bedłka ostrygowata.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Boczniaka Ostrygowatego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora