Pieprznik Ametystowy – kuzyn Pieprznika Jadalnego czyli Cantharellus amethysteus

You are currently viewing Pieprznik Ametystowy – kuzyn Pieprznika Jadalnego czyli Cantharellus amethysteus

Pieprznik Ametystowy jest grzybem, który trafia do mojego koszyka od wielu już sezonów. Pamiętam, kiedy pierwszy raz napotkałem tego grzyba w beskidzkich lasach. Kształtem przypominał popularną kurkę lecz jego kolor nieco odbiegał. W moim starym atlasie nie było wzmianki o tym gatunku, dopiero po konsultacji z moim przyjacielem zacząłem rozpoznawać Pieprznika Ametystowego, jako odrębny gatunek, którego nie należy się obawiać. A przyznam, że na początku jego nietypowe zabarwienie wywoływało we mnie nutkę niepokoju.

Teraz, kiedy jestem w swoich miejscówkach, to szybkim krokiem docieram do jego siedliska, bardzo często właśnie ten gatunek grzyba wita mnie w beskidzkich lasach. Bardzo ładnie prezentuje się pośród szczawiku zajęczego. Spójrz zatem, jak rozpoznawać ten gatunek grzyba, warto go zbierać i wiedzieć, że to nie jest „Kurka Górska”, tylko po prostu Pieprznik Ametystowy.

Pieprznik Ametystowy - szybka charakterystyka

  • łac.: Cantharellus amethysteus
  • okres występowania : VIII – X
jadalny
lasy iglaste
lasy liściaste
lasy mieszane

Pieprznik Ametystowy - wygląd

Kapelusz: w kolorach podobnych do Pieprznika Jadalnego, w odcieniach żółtych, choć często będzie to ciemniejsza żółć, czasami nieco brudnawa. Za młodu kapelusz wypukły, poduchowaty, z podwiniętym brzegiem, w starszych owocnikach robi się wklęsły, czasem trochę lejkowaty, a brzeg kapelusza robi się nieregularnie pofałdowany.

Powierzchnia kapelusza jest matowa, najczęściej łuseczkowata, z plamkami w kolorze ametystowym (stąd nazwa), bądź w odcieniu fioletowo-brązowawym. Może być jedna plamka ledwo zauważalna lub cała powierzchnia może przybierać odcień fioletowo-brązowy. W czasie suszy nieco kolor ciemnieje.

Wymiary kapelusza to od 2 do 8 cm średnicy.

Hymenofor: w postaci listewek zbiegających na trzon, są one często pofalowane i połączone ze sobą nieregularnie. Pieprznik Ametystowy posiada listewki w odcieniach żółtych podobnych do reszty owocnika lub nieco jaśniejszych, czasami może mieć również odcień lekko ametystowy.

Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, cylindryczny, często powyginany o powierzchni gładkiej. Kolor trzonu również jest w odcieniach żółtych, jest pełny, jędrny i twardy. Wysokość do 7 cm.

Miąższ: Pieprznik Ametystowy posiada miąższ nieco twardszy od Pieprznika Jadalnego. Jest on mięsisty w wilgotnej porze i twardy, suchy w porze suchej. W przekroju kolor białawy do lekko żółtawego, po czasie lekko ciemnieje.

Zapach: delikatny.

Smak: delikatny, nieco owocowy.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczony do obrotu w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: białawy do bladożółtego.

Sposób odżywiania: mikoryza.

Podłoże: gleba.

Pieprznik Ametystowy dojrzały owocnik
Pieprznik Ametystowy przypomina Pieprznika Jadalnego
Pieprznik Ametystowy przekrój
Przekrój Pieprznika Ametystowego
Pieprznik Ametystowy suche i popękane owocniki
Wysuszone owocniki Pieprznika Ametystowego

Pieprznik Ametystowy - występowanie

Pieprznik Ametystowy jest grzybem dość rzadkim w naszych lasach. Ja spotykam go w Beskidzie Wyspowym i Beskidzie Makowskim, gdzie może występować miejscami nawet po kilkaset owocników w jednej miejscówce. Wyrasta przeważnie na ściółce, w trawiastych miejscach w lesie sosnowym, bukowym, bukowo-jodłowym, brzozowym. Często spotykam do w kępkach szczawiku zajęczego. Można go czasami spotkać również w mchu, w wilgotnych miejscach, ma wówczas nieco jaśniejszy odcień brzegu kapelusza i nieco jaśniejsze listewki od powierzchni kapelusza.

Występuje w okresie późnoletnim i jesiennym, od sierpnia do października.

Pieprznik Ametystowy kapelusz dojrzałego owocnika
Często spotykam Pieprznika Ametystowego w szczawiku zajęczym

Pieprznik Ametystowy - wartości i zastosowanie

Pieprznik Ametystowy ma zastosowanie podobne do Pieprznika Jadalnego, choć jest nieco twardszy, jędrniejszy. Jest grzybem jadalnym i tak go określam, choć niektórzy mogą twierdzić, że jest pyszny. Ja uważam, że nieco odbiega od Pieprznika Jadalnego, choć Pieprznik Ametystowy charakteryzuje ciekawy smak i zapach, nieco owocowy.

Można Pieprznika Ametystowego stosować do marynat, do sosów, jako dodatek do zup, można go też mrozić i suszyć. Lubię go ususzyć i potem zmielić na mączkę, jeśli akurat nie wylądowały wszystkie na patelni od razu po zbiorach. Jest grzybem dość ciężkostrawnym, a czy ma jakieś właściwości, aby zastosować je w medycynie naturalnej, podobnie jak Pieprznika Jadalnego? Niestety nie mam informacji na ten temat, więc zakładam, że jest to grzyb wyłącznie o walorach smakowych. Choć Pieprznik Ametystowy nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce, to czasami zdarza się, że można go spotkać na niektórych targowiskach, zwłaszcza przydrożnych, gdzie oferowany jest jako Pieprznik Jadalny. Z tego też względu warto nauczyć się rozpoznawać te gatunki grzybów.

Gatunki podobne do Pieprznika Ametystowego

  • Pieprznik Jadalny (Cantharellus cibarius)grzyb jadalny, nie posiada on ani plamek, ani odcienia fioletowawego.
  • Pieprznik Blady (Cantharellus pallens): grzyb jadalny, występuje w lasach liściastych i jest koloru bladożółtego, białawego. Często uważany za odmianę pospolitej Kurki.
  • Pieprznik Pomarańczowy (Cantharellus friesii): grzyb jadalny, w odcieniach żółtopomarańczowych, często uznawany za Pieprznika Jadalnego.

Inne nazwy Pieprznika Ametystowego: dzika kurka, fioletówka.

Zobacz Pieprznika Ametystowego na filmie

Przeglądnij galerię zdjęć Pieprznika Ametystowego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz