Uszak Bzowy należy do gatunków rzadko zbieranych, a to dlatego, że jest nietypowy w kształcie, mało znany i rośnie na drewnie, najczęściej na krzewie czarnego bzu. Z uwagi na swój kształt przypominający małżowinę uszną, nazywany jest potocznie uchem Judasza, który jak wiemy dokończył swojego żywota na krzewie, a raczej drzewie, czarnego bzu.
Uszak Bzowy - szybka charakterystyka
- łac.: Auricularia auricula-judae
- okres występowania : I – XII
Wygląd Uszaka Bzowego
Owocnik: w kolorach szarobrązowych, brązowych, oliwkowobrązowych. Za młodu kieliszkowaty, miseczkowaty, muszelkowaty, później staje się pofałdowany, często przypominający ludzką małżowinę uszną. Na zewnątrz posiada powierzchnię delikatnie zamszowo-aksamitną, wewnątrz u młodych owocnikach gładki, błyszczący, potem pomarszczony i żyłkowany.
W czasie wilgotnym owocniki są galaretkowate, mięsiste i nieco przeźroczyste. W okresie suchym stają się rogowate, pozbawione wilgoci i nabierają barw nieco ciemniejszych do czarnobrązowych, siwoczarnych.
Wymiary, jakie osiąga Uszak Bzowy, to do około 10 cm średnicy.
Hymenofor: warstwa hymenialna na wewnętrznej, pofałdowanej stronie owocnika.
Trzon: brak trzonu, owocnik w kształcie ucha bezpośrednio, dość mocno przyrośnięty do podłoża. Bardzo często owocniki są pozrastane również ze sobą.
Miąższ: galaretowaty, cienki, twardy, elastyczny, lekko przeźroczysty. W czasie suchym staje się łamliwy i bardzo cienki. Po namoczeniu powraca do swoich pierwotnych właściwości.
Zapach: bez zapachu lub o zapachu delikatnie grzybowo-ziemistym.
Smak: bez określonego smaku.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: TAK, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową w Polsce.
Wysyp zarodników: biały.
Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.
Podłoże: drewno.
Gdzie i kiedy występuje Uszak Bzowy
Jest grzybem popularnym, pospolitym, miejscami występujący masowo, wypuszczającym owocniki przez cały rok w okresach bez mrozów. Jeśli nadchodzi mróz, to wysusza owocniki, które zamarzają i spokojnie oczekują na odwilż. Jest gatunkiem kosmopolitycznym, czyli takim, którego możesz napotkać na wszystkich kontynentach naszego globu, poza oczywiście Antarktydą.
Uszak Bzowy bardzo lubi miejsca wilgotne i chłodniejsze, wąwozy, zarośla przyrzeczne, spotkasz go zarówno w lasach, jak i parkach. Jest pasożytem i saprotrofem, wyrasta na krzewach, gałązkach krzewów i drzew liściastych. Jak nazwa wskazuje najczęściej napotkać go można na czarnym bzie, ale również zasiedla klony, akację, olchę.
Uszak Bzowy i jego wartości oraz zastosowanie
Uszak Bzowy jest grzybem jadalnym i jest to bliski kuzyn popularnego grzyba stosowanego w tradycyjnej medycynie chińskiej o nazwie grzyb mun. Hoduje się go w Chinach na kłodach bzu czarnego średniej wielkości, a i w Polsce można zakupić zalążki grzybni Uszaka Bzowego, czyli polskiego grzybka mun i z powodzeniem hodować.
Jest to grzyb bardzo niskokaloryczny, a przy tym posiadający rozległe właściwości lecznicze. Wspomaga układ odpornościowy, działa przeciwzakrzepowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowym, przeciwcukrzycowo. Można go również stosować przy schorzeniach układu pokarmowego, np. przy zgadze. Jednak osoby, które przyjmują leki przeciwcukrzycowe, immunosepresanty, czy rozrzedzające krew powinny skonsultować spożywania Uszaka Bzowego z lekarzem.
Jak zatem przyrządzać potrawy z tego cenionego grzyba?
W zasadzie jest grzybem (mimo, że jadalnym), to bez szczególnego smaku, raczej pozbawiony jakiegoś smaku, nie posiada również jakiegoś charakterystycznego zapachu. Swoją konsystencją i wyglądem najbardziej pasują do sałatek orientalnych, sałatek z warzywami, do makaronu ryżowego, chili i kolendra bardzo lubią się i dobrze komponują z Uszakami Bzowymi. Niektórzy nie wyobrażają sobie rosołu bez dodatku tych grzybów, więc dodają je do rosołu, ale i również do innych zup.
Jeśli chcesz przechować je dłużej, to można je ususzyć, stają się wówczas cieniutkie, a po nawet kilku latach, jeśli je namoczysz w wodzie, na powrót staną się giętkie i pełnowartościowe. Zdarza się tak, że odwiedzając kogoś, ktoś nagle poczęstuje Ciebie marynowanymi Uszakami Bzowymi, co jest dość ciekawym, zaskakującym doświadczeniem.
Gatunki podobne do Uszaka Bzowego
- Uszak Gęstowłosy (Auricularia nigricans): grzyb jadalny, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce. Jest twardszy od Uszaka Bzowego i posiada powierzchnię zamszowatą.
- Uszak Skórnikowaty (Auricularia mesenterica): grzyb niejadalny, o grubszym miąższu i górnej powierzchni owłosionej i strefowanej.
- Uszak Bzowy odmiana biała (Auricularia auricula-judae var. lactea): grzyb jadalny, budowy i o właściwościach takich, jak Uszak Bzowy, jedynie różni się białym ubarwieniem, mogą czasami rosnąć obok siebie.
Inne nazwy Uszaka Bzowego: ucho bzowe, ucho Judasza, grzyb bzowy, chiński smardz, grzybek mun.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Uszaka Bzowego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora