Soplówka Bukowa (Hericium coralloides) – leśne chronione sopelki

You are currently viewing Soplówka Bukowa (Hericium coralloides) – leśne chronione sopelki

Soplówka Bukowa należy do tych gatunków grzybów, którego napotkanie podczas wędrówki leśnej przynosi sporo emocji. Niecodzienny kształt zwisających sopelków na sporym owocniku przyciąga wzrok już z daleka. Pamiętajmy, że zarówno Soplówka Bukowa, jak i pozostałe soplówki objęte są w Polsce ochroną gatunkową.

Soplówka Bukowa - szybka charakterystyka

  • łac.: Hericium coralloides
  • okres występowania : VIII – XI
jadalny
lasy liściaste
lasy mieszane
parki
pod ochroną

Wygląd Soplówki Bukowej

Za młodu jest barwy białej, białawej, z wiekiem robi się kremowa, ochrowożółta, a kiedy wysycha nabiera odcieni mocno żółtawych, żółtobrązowawych. Z pnia wyrasta gruba podstawa, która rozgałęzia się, a rozgałęzienia również się rozgałęziają na mniejsze tworząc owocnik w kształtach owalnych, okrągłych lecz często nieregularnych, przypominających koralowiec. Na końcach rozgałęzień zwisają igiełki, sople, kolce.

Wymiary, jakie osiąga Soplówka Bukowa to do 40 cm średnicy owocnika.

Hymenofor: kolce na końcach rozgałęzień o długości do 2 cm i średnicy do 3 mm.

Trzon: bardzo krótki, gruby, szybko rozgałęziający się.

Miąższ: kruchy, zwarty, z wiekiem gąbczasty w kolorach owocnika.

Zapach: niewyczuwalny lub słaby.

Smak: bez szczególnego smaku.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: TAK, objęta częściową ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: biały.

Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.

Podłoże: drewno.

Dojrzały owocnik wyrastający na pniu
Soplówka Bukowa
Te sople są nadzwyczaj urzekające
Igiełki Soplówki Bukowej

Gdzie i kiedy występuje Soplówka Bukowa

Soplówka Bukowa najczęściej owocnikuje od sierpnia do listopada. Jednak jeśli późna jesień jest łagodna i dość wilgotna, to można ją spotkać nawet na początku grudnia. Jest grzybem dość rzadkim, jednak miejscami może występować częściej, zwłaszcza w starych, bukowych lasach z dużą ilością powalonych, butwiejących pni. Lasy liściaste, mieszane, parki z bukami i dębami, wilgotne wąwozy, to miejsca gdzie możesz przeżyć przygodę napotykając Soplówkę Bukową.

Jest saprotrofem, ale i pasożytem, najczęściej spotykany jest właśnie na drewnie bukowym, ale może też rozkładać drewno dębowe, brzozowe i rzadziej inne gatunki drzew liściastych. Pasożytuje również (choć rzadko) na żywych drzewach, w miejscach ich uszkodzeń.

Ten owocnik jest bardziej wysoki niż szeroki
Soplówka Bukowa

Soplówka Bukowa i jej wartości oraz zastosowanie

Soplówka Bukowa zaliczana jest do gatunków jadalnych, jednak o znikomej wartości kulinarnej i mówimy tutaj o młodych owocnikach, starsze stają się łykowate i całkowicie pozbawione smaku. Jednak głównym czynnikiem wykluczającym jej spożycie jest fakt umieszczenia jej na liście gatunków chronionych. Tak więc Soplówka Bukowa niech pozostanie grzybem, którego można podziwiać wyłącznie w naturze.

Warto również wspomnieć, że zawarte w niej związki sprzyjają wzrostowi nerwów i mogłaby być używana wspomagająco przy zaburzeniach neurologicznych.

Suchy owocnik Soplówki Bukowej
Wysychające Soplówki Bukowe

Gatunki podobne do Soplówki Bukowej

  • Soplówka Jodłowa (Hericium flagellum): grzyb jadalny, chroniony, o mniej widocznych kolcach na końcach, wyrasta drewnie jodłowym, czasem na świerkowym.
  • Soplówka Jeżowata (Hericium erinaceus): grzyb jadalny, chroniony, o znacznie dłuższych, nawet do 5 cm zwisających, gęstych kolcach.

Inne nazwy Soplówki Bukowej: soplówka gałęzista, kolczak koralowy, kolczak koralkowy.

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Przeglądnij galerię zdjęć Soplówki Bukowej

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz