Soplówka Bukowa należy do tych gatunków grzybów, którego napotkanie podczas wędrówki leśnej przynosi sporo emocji. Niecodzienny kształt zwisających sopelków na sporym owocniku przyciąga wzrok już z daleka. Pamiętajmy, że zarówno Soplówka Bukowa, jak i pozostałe soplówki objęte są w Polsce ochroną gatunkową.
Soplówka Bukowa - szybka charakterystyka
- łac.: Hericium coralloides
- okres występowania : VIII – XI





Wygląd Soplówki Bukowej
Za młodu jest barwy białej, białawej, z wiekiem robi się kremowa, ochrowożółta, a kiedy wysycha nabiera odcieni mocno żółtawych, żółtobrązowawych. Z pnia wyrasta gruba podstawa, która rozgałęzia się, a rozgałęzienia również się rozgałęziają na mniejsze tworząc owocnik w kształtach owalnych, okrągłych lecz często nieregularnych, przypominających koralowiec. Na końcach rozgałęzień zwisają igiełki, sople, kolce.
Wymiary, jakie osiąga Soplówka Bukowa to do 40 cm średnicy owocnika.
Hymenofor: kolce na końcach rozgałęzień o długości do 2 cm i średnicy do 3 mm.
Trzon: bardzo krótki, gruby, szybko rozgałęziający się.
Miąższ: kruchy, zwarty, z wiekiem gąbczasty w kolorach owocnika.
Zapach: niewyczuwalny lub słaby.
Smak: bez szczególnego smaku.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: TAK, objęta częściową ochroną gatunkową.
Wysyp zarodników: biały.
Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.
Podłoże: drewno.
Gdzie i kiedy występuje Soplówka Bukowa
Soplówka Bukowa najczęściej owocnikuje od sierpnia do listopada. Jednak jeśli późna jesień jest łagodna i dość wilgotna, to można ją spotkać nawet na początku grudnia. Jest grzybem dość rzadkim, jednak miejscami może występować częściej, zwłaszcza w starych, bukowych lasach z dużą ilością powalonych, butwiejących pni. Lasy liściaste, mieszane, parki z bukami i dębami, wilgotne wąwozy, to miejsca gdzie możesz przeżyć przygodę napotykając Soplówkę Bukową.
Jest saprotrofem, ale i pasożytem, najczęściej spotykany jest właśnie na drewnie bukowym, ale może też rozkładać drewno dębowe, brzozowe i rzadziej inne gatunki drzew liściastych. Pasożytuje również (choć rzadko) na żywych drzewach, w miejscach ich uszkodzeń.
Soplówka Bukowa i jej wartości oraz zastosowanie
Soplówka Bukowa zaliczana jest do gatunków jadalnych, jednak o znikomej wartości kulinarnej i mówimy tutaj o młodych owocnikach, starsze stają się łykowate i całkowicie pozbawione smaku. Jednak głównym czynnikiem wykluczającym jej spożycie jest fakt umieszczenia jej na liście gatunków chronionych. Tak więc Soplówka Bukowa niech pozostanie grzybem, którego można podziwiać wyłącznie w naturze.
Warto również wspomnieć, że zawarte w niej związki sprzyjają wzrostowi nerwów i mogłaby być używana wspomagająco przy zaburzeniach neurologicznych.
Gatunki podobne do Soplówki Bukowej
- Soplówka Jodłowa (Hericium flagellum): grzyb jadalny, chroniony, o mniej widocznych kolcach na końcach, wyrasta drewnie jodłowym, czasem na świerkowym.
- Soplówka Jeżowata (Hericium erinaceus): grzyb jadalny, chroniony, o znacznie dłuższych, nawet do 5 cm zwisających, gęstych kolcach.
Inne nazwy Soplówki Bukowej: soplówka gałęzista, kolczak koralowy, kolczak koralkowy.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Soplówki Bukowej
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora