Siatkoblaszek Maczugowaty – Maczuga pod ochroną czyli Gomphus clavatus

You are currently viewing Siatkoblaszek Maczugowaty – Maczuga pod ochroną czyli Gomphus clavatus

Siatkoblaszek Maczugowaty nie był grzybem, który w początkowym okresie mojej przygody z grzybami był poszukiwanym gatunkiem. W zasadzie napotkałem go dość niedawno, przypadkiem, jak zazwyczaj bywa z gatunkami rzadkimi w polskich lasach. Przykuwa uwagę swoim niecodziennym wyglądem. Początkujący grzybiarze mogliby odnosić wrażenie, że jest to jakaś przebarwiona Kurka, albo zaatakowana jakimś pasożytem, z uwagi na niecodzienną kolorystykę i niewyrazistość listewek.

Świat grzybów zadziwia, serce raduje się, kiedy napotykasz nowe i rzadkie gatunki grzybów. Dowiedz się zatem, jak rozpoznać Siatkoblaszka Maczugowatego.

Siatkoblaszek Maczugowaty - szybka charakterystyka

  • łac.: Gomphus clavatus
  • okres występowania : VIII – X
jadalny
lasy iglaste
lasy mieszane
pod ochroną

Siatkoblaszek Maczugowaty - wygląd

Kapelusz: w kolorach liliowych, filetowych, liliowobrązowych, cielistoliliowych, z wiekiem staje się ochrowobrązowy. Brzegi kapelusza często mają bardziej wyrazisty kolor. Siatkoblaszek Maczugowaty ma kształt właśnie maczugowaty, stąd nazwa. Jest masywnym grzybem, początkowo kapelusz przypomina ściętą maczugę, z wiekiem staje się wgłębiony z ostrym, falistym brzegiem.

Powierzchnia kapelusza, czyli wierzchołek tej pięknej maczugi, jest lekko omszona.

Wymiary kapelusza do około 10 cm wysokości i 6 cm średnicy.

Hymenofor: w postaci nieregularnych listewek, fałdek połączonych ze sobą w nieregularną, mniej lub bardziej wyraźną siateczkę. W odcieniach liliowych, cielistoliliowych, ochrowobrązowych, podobnych do powierzchni kapelusza. Listewki u Siatkoblaszka Maczugowatego bardzo nisko zbiegają na trzon.

Trzon: bardzo krótki, czasem ledwo zauważalny, wąski u podstawy w kolorach kapelusza, szybko i płynnie przechodzi w kapelusz.

Miąższ: miękki, biały, zwarty i mięsisty. Staje się nieco ochrowożółtawy kiedy nabierze naturalnej wilgoci po deszczach.

Zapach: bardzo delikatny i przyjemny.

Smak: łagodny, podobny do Pieprznika Jadalnego.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczony do obrotu w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: podlega ścisłej ochronie.

Wysyp zarodników: ciemnożółty.

Sposób odżywiania: mikoryza.

Podłoże: gleba.

Siatkoblaszek Maczugowaty jest po prostu piękny
Siatkoblaszek Maczugowaty jest piękny
Siatkoblaszek Maczugowaty jest piękny
Siatkoblaszek Maczugowaty jest masywny

Siatkoblaszek Maczugowaty - występowanie

Siatkoblaszek Maczugowaty owocnikuje w okresie od sierpnia do października, czasami słyszałem, że ktoś spotkał do już w lipcu, jednak ja w swoich miejscówkach podziwiam go późnym latem. Wyrasta pojedynczo lub w grupach, bardzo często w czarcich kręgach lub rzędach. Idziesz przez las i spotykasz tylko jeden czarci krąg tego gatunku, który stale ukazuje się w tym samym miejscu przez wiele lat, tak właśnie widzę Siatkoblaszka Maczugowatego.

Występuje najczęściej w rejonach podgórskich i na wyżynach. W rejonach nizinnych raczej niespotykany poza może dwoma zgłoszonymi stanowiskami. Preferuje gleby wapienne, lasy iglaste świerkowe i jodłowe, również mieszane z domieszką buka.

Siatkoblaszek Maczugowaty wygląda majestatycznie
Siatkoblaszek Maczugowaty w lesie iglastym

Wartości i zastosowanie Siatkoblaszka Maczugowatego

Siatkoblaszek Maczugowaty jest grzybem jadalnym, o delikatnym smaku, gdyby można było go zbierać i przyrządzać, to z pewnością znalazłby zastosowanie podobne do Pieprznika Jadalnego.

Jest objęty ochroną ścisłą, jest grzybem rzadko spotykanym i dlatego popodziwiaj go, sfotografuj i pozostaw, aby mógł przetrwać i rozsiewać zarodniki.

Siatkoblaszek Maczugowaty ma kształt masywnej maczugi
Siatkoblaszek Maczugowaty zachwyca

Gatunki podobne do Siatkoblaszka Maczugowatego

  • Siatkoblaszek Maczugowaty jest gatunkiem grzyba, którego raczej nie można pomylić z innymi gatunkami. Liliowy odcień owocników jednoznacznie go charakteryzuje.

Inne nazwy Siatkoblaszka Maczugowatego: Maczuga, Siatkolist Maczugowaty – jest to dawna nazwa tego gatunku.

Przeglądnij galerię zdjęć Siatkoblaszka Maczugowatego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz