Opieńka Miodowa (Armillaria mellea) – rarytas w ilościach hurtowych

You are currently viewing Opieńka Miodowa (Armillaria mellea) – rarytas w ilościach hurtowych

Opieńka Miodowa to grzyb wyjątkowy, można w kilka chwil z jednego pnia zebrać cały koszyk. Jej jasne ubarwienie pięknie współgra z zielenią.

Opieńka Miodowa - szybka charakterystyka

  • łac.: Armillaria mellea
  • okres występowania : IX – XI
smaczny
lasy liściaste
lasy mieszane
dopuszczony do obrotu

Wygląd Opieńki Miodowej

Kapelusz: w kolorach od cielistomiodowego, do oliwkowobrązowego. Początkowo półkolisty z podwiniętym brzegiem, z wiekiem staje się łukowaty i później rozpostarty, płaski.

Powierzchnia kapelusza Opieńki Miodowej pokryta jest kosmkami, które można łatwo zetrzeć, zwłaszcza w czasie wilgoci.

Wymiary kapelusza od 3 do 10 cm średnicy.

Hymenofor: blaszki dość gęste, za młodu jasno kremowe, z wiekiem w kolorze ciemno-cielistym, ząbkowato zbiegające na trzon.

Trzon: cylindryczny, centralnie usytuowany względem kapelusza. Długi, często powyginany do 12 cm wysokości i do około 1 cm średnicy. W kolorach od białawokremowego do cielisto-brązowego, ku dołowi ciemniejszy, pokryty delikatnymi ciemniejszymi kosmkami. W starszych owocnikach Opieńki Miodowej trzon staje się twardy. Na trzonie wyraźny, błoniasty pierścień w odcieniach białawych, czasem z żółtawym, cielistym nalotem.

Miąższ: białawy, brązowawy, w kapeluszu miękki, w trzonie twardszy i łykowaty, włóknisty.

Zapach: przyjemny, grzybowy.

Smak: łagodny, delikatnie cierpki.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: TAK, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: biały.

Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.

Podłoże: drewno.

Opieńka Miodowa skupisko kapeluszy
Pniaczek z Opieńką Miodową
Opieńka Miodowa blaszki
Kępka Opieńki Miodowej

Gdzie występuje Opieńka Miodowa

Opieńka Miodowa jest mniej popularnym gatunkiem od Opieńki Ciemnej. Owocnikuje od września do listopada w kępkach na pniach drzew liściastych lub na drzewach liściastych, najczęściej pasożytuje na grabach, dębach, brzozach. Może czasami wydawać się wyrastać bezpośrednio z gleby, jako najczęściej pojedyncze owocniki niedaleko siebie, ale pod powierzchnią gleby znajduje się drewno, na którym Opieńka Miodowa owocnikuje.

Opieńka Miodowa skupisko kapeluszy
Opieńka Miodowa na zwalonym drzewie

Opieńka Miodowa i jego wartości oraz zastosowanie

Opieńka Miodowa, jako grzyb smaczny jest bardzo cenionym gatunkiem. Można ja marynować, wówczas wrzuca się młode owocniki razem z trzonami do zalewy octowej. Można dusić, dodawać do sosów, do zup. Pamiętajmy, że z opieńkami jest tak, że wykazuję one lekkie właściwości przytruwające organizm, a toksyny w nim zawarte ulegają rozkładowi podczas obgotowywania, dlatego przez kilkanaście minut należy obgotować, wywar odlać i obgotowane grzyby można dalej przetwarzać.

Jeśli chodzi o starsze owocniki Opieńki Miodowej, które dodajemy do potraw, to używamy wyłącznie kapelusze, gdyż trzony dojrzałych owocników są twarde i łykowate.

Opieńka Miodowa skupisko kapeluszy
Opieńka Miodowa z delikatnymi kosmkami

Gatunki podobne do Opieńki Miodowej

  • Opieńka Ciemna (Armillaria ostoyae): grzyb smaczny, ciemniejsza odmiana opieńki, częstsza.
  • Opieńka Żółtawa (Armillaria gallica): grzyb smaczny, w żółtawych, jasnomiodowych odcieniach, rzadsza.
  • Łuskwiak Zmienny (Cuehneromyces mutabilis): grzyb jadalny, wyrasta na pniach, nie ma łuseczek na kapeluszu.
  • Maślanka Wiązkowa (Hypholoma fasciculare): grzyb trujący, nieprzyjemny w zapachu i z zielonkawymi blaszkami.

Inne nazwy Opieńki Miodowej: podpieniek, bedłka brzozowa.

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Przeglądnij galerię zdjęć Opieńki Miodowej

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz