Muchomor Czerwony jest chyba najbardziej rozpoznawanym gatunkiem grzyba, jeśli go widzisz, to po prostu wiesz, że to Muchomor Czerwony. O tym grzybie wspominali nie tylko poeci, pieśniarze, bajkopisarze, ale i druidzi, szamani, którzy podobno wykorzystywali tego grzyba do przyrządzania swoich mikstur. W Internecie modne stało się wrzucanie informacji o jego właściwościach i wykorzystaniu, jednak uczulam wszystkich grzybiarzy, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Jest to grzyb trujący, koniec i kropka. Pamiętajmy, że toksyny zawsze mają skutki uboczne mniejsze, bądź większe i pozostawiają ślady w organizmie.
Zawsze Muchomor Czerwony był traktowany przeze mnie, jako ozdoba lasów naszej Cudnej Polski i tak pozostanie. Już sam wygląd wprawia duszę w dobry stan i poprawia samopoczucie. Czerwień na zieleni po prostu wygląda wyjątkowo pięknie. Najwięcej zyskasz z tego grzyba, zarówno ty, jak i inni odwiedzający las, jeśli pozostawisz go rosnącego, aby mógł cieszyć oczy również innych.
Muchomor Czerwony - szybka charakterystyka
- łac.: Amanita muscaria
- okres występowania : VI – XI
Wygląd Muchomora Czerwonego
Kapelusz: w kolorach czerwonych, pomarańczowych, mniej lub bardziej intensywny. Zazwyczaj jednak intensywnie czerwony, a w prześwitach leśnych i na piaskach na słońcu, blaknie do odcieni ciemnożłótopomarańczowych. Młode owocniki są półkoliste, później wypukłe i w końcu mocno rozpostarte, a nawet lekko wklęsłe. Kiedy pojawiają się młode owocniki, mają kształt kolisty, biały (biała, gruba, guzkowata osłona) na białej podstawie trzonu, im bardziej się rozrasta, biała osłona rozdziela się na grube plamki pozostające na kapeluszu. Podczas deszczu plamki mogą zostać zmyte z kapelusza, dlatego czasami spotyka się, zwłaszcza w miejscach nieosłoniętych drzewami, Muchomora Czerwonego z gładką powierzchnią kapelusza.
Powierzchnia kapelusza, jak już wspomniałem, może być gładka lub pokryta wyraźnymi, białymi plamkami. W czasie suszy matowa, w czasie deszczu błyszcząca, lepka i śliska. Na brzegach starszych owocników kapelusz jest prążkowany, prześwitują blaszki. Skórka kapelusza łatwo oddziela się od miąższu.
Muchomor Czerwony osiąga wymiary standardowo do około 15 cm średnicy kapelusza, jednak spotykam czasami owocniki, już bardzo stare, których średnica dochodzi do 20 cm.
Hymenofor: blaszki w kolorach od białego do kremowego, dość gęste, w kształcie wybrzuszonym, miękkie, nieprzyrośnięte do trzonu,
Trzon: w kolorze białym do kremowego, cylindryczny, centralnie usytuowany względem kapelusza z podstawą bulwiastą lub kulistą ze zgrubieniami. Brak pochwy u podstawy trzonu. Często z kosmkami, w młodych owocnikach trzon pełny, w starych staje się pusty. Wymiary trzonu do 15-20 cm wysokości w dorosłych owocnikach i od 1 do 3 cm średnicy.
Na trzonie Muchomor Czerwony posiada gładki pierścień (nieprążkowany), zwieszony swobodnie w kolorze trzonu, czasami z żółknącym, ząbkowanym, postrzępionym brzegiem.
Miąższ: kruchy, biały, pod powierzchnią kapelusza żółknący, do lekko pomarańczowego. Po przekrojeniu nie zmienia barwy.
Zapach: bez zapachu.
Smak: bez smaku, bardzo łagodny, oczywiście nie zalecam jego próbowania.
Dopuszczenie do obrotu: nie dopuszczony do obrotu w Polsce, Muchomor Czerwony to grzyb trujący.
Wysyp zarodników: biały.
Podłoże: gleba.
Występowanie Muchomora Czerwonego
Muchomor Czerwony jest grzybem bardzo pospolitym w naszych lasach, zarówno w liściastych, iglastych, jak i mieszanych. Występuje na glebie kwaśnej, w ściółce lub na piaskach, nie jest grzybem wymagającym. Wyrasta pojedynczo lub w grupach, skupiskach, rzędach, po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt owocników w jednym miejscu.
Owocniki Muchomora Czerwonego pojawiają się już w czerwcu i występują do listopada, czasem nawet do grudnia przy sprzyjających warunkach. Mikoryzuje z brzozami, świerkami i są to główne gatunki drzew w obecności których można je spotkać.
Wartości i zastosowanie Muchomora Czerwonego
Muchomor Czerwony jest grzybem trującym, co nie ulega wątpliwości. Zawiera sporą ilość zarówno muskaryny, jak i kwas ibotenowy, który w procesie suszenia przechodzi w muscymol. Nie będę tutaj rozpisywał się o właściwościach tego grzyba. Niektóre plemiona syberyjskie, jak i plemiona indiańskie wykorzystywały i wykorzystują tego grzyba do swoich rytuałów. Nie słyszałem o śmiertelnych zatruciach Muchomorem Czerwonym, jednak grzyb ten może powodować poważne skutki uboczne, a w dużych ilościach badania dowodzą, że może prowadzić do śmierci.
Uważam, że zdrowszą metodą wprowadzania się w stan transu i jedności z Naturą jest medytacja i droga oczyszczania ciała z toksyn. Jest to wg mnie droga, która na pewno jest zdrowsza i bardziej przyjazna ciału i ducha. Uznaję po prostu, że Muchomor Czerwony jest grzybem trującym i odradzam jego spożycie, jak i eksperymentowanie z tym grzybem. Niech zostanie ozdobą naszych lasów, bo tą ozdobą jest niewątpliwie, cieszy oczy swoim niepowtarzalnym, intensywnym kolorem czerwonym.
Tak więc podsumowując ten gatunek grzyba, Muchomor Czerwony posiada wspaniałe walory, jednak są nimi przede wszystkim niesamowite doznania estetyczne w lesie, uczucie piękna i wspaniałych kontrastów, jakie występują w Naturze. Intensywna czerwień w lesie zawsze prezentuje się wyśmienicie i powoduje, że jest on wyjątkowym grzybem i to jest główny powód, dla którego mam respekt do tego grzyba.
Gatunki podobne do Muchomora Czerwonego
Muchomor Czerwony jest na tyle charakterystycznym grzybem, że raczej nie ma możliwości pomyłki, jeśli ktoś nie ma wyzwań z daltonizmem. Jego charakterystyczny, czerwony kolor stał się cechą, która od razu przychodzi na myśl, jeśli słyszy się słowo muchomor.
- Muchomor Cesarski (Muscarian caesarea): grzyb jadalny, smaczny. posiada jaśniejszy kapelusz, występuje przeważnie na południu Europy i posiadający prążkowany pierścień.
- Muchomor Królewski (Amanita regalis): grzyb trujący, rzadki, występujący przeważnie w górach w lasach iglastych, kolor kapelusza czerwonobrunatny.
Inne nazwy Muchomora Czerwonego: muchomor prawdziwy, muchar czerwony, muchomor zwyczajny, muchotrutka.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Muchomora Czerwonego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora