Grzybówka Fioletowawa (Mycena pura) – trujące fioletowe grzybki

You are currently viewing Grzybówka Fioletowawa (Mycena pura) – trujące fioletowe grzybki

Grzybówka Fioletowawa zasługuje na uwagę nie ze względów kulinarnych, bo jest grzybem trującym, ale z uwagi na możliwość pomyłki z równie popularnym i niewielkim grzybem o fioletowych odcieniach, a mowa o Lakówce Ametystowej. I choć różnią się oba gatunki, to początkujący grzybiarze mogą mieć wątpliwości co do gatunku.

Grzybówka Fioletowawa - szybka charakterystyka

  • łac.: Mycena pura
  • okres występowania : VII – X
tryjący
lasy iglaste
lasy liściaste
lasy mieszane

Wygląd Grzybówki Fioletowawej

Kapelusz: w odcieniach cielistoliliowych, fioletowawych, bladoszarych, szarofioletowych, szaroniebieskawych, czerwonawych, jest dość zmienna w kolorystyce, ale przeważnie będą to odcienie właśnie fioletowawe, intensywniejsze w czasie wilgoci i bledsze w czasie suszy. Za młodu jest wypukła, dzwoneczkowata, później rozpostarta, a nawet lekko wklęsła, często z tępym garbkiem na środku.

Powierzchnia kapelusza Grzybówki Fioletowawej jest gładka, matowa gdy jest sucha i błyszcząca w czasie wilgoci, na brzegu ciemniejsza z prześwitującymi blaszkami.

Wymiary kapelusza od 1 do 6 cm średnicy.

Hymenofor: blaszki gęste, szerokie, wycięte zatokowato przy trzonie. W kolorach jaśniejszych od kapelusza od białawych, szarobiaławych do szaroliliowych.

Trzon: centralnie usytuowany względem kapelusza, kolorystycznie podobny do kapelusza, jest kruchy i łamliwy, pusty w środku i o gładkiej powierzchni. Długość trzonu od 4 do 10 cm i od 4 do 6 mm średnicy.

Miąższ: od białawego do szarego, wodnisty.

Zapach: rzodkwi.

Smak: rzodkwi.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: biały.

Sposób odżywiania: saprotrof.

Podłoże: gleba.

Grzybówka Fioletowawa młode owocniki
Młode Grzybówki Fioletowawe
Grzybówka Fioletowawa przekrój
Grzybówka Fioletowawa i przekrój
Grzybówka Fioletowawa dojrzałe owocniki
Starsze owocniki Grzybówki Fioletowawej

Gdzie występuje Grzybówka Fioletowawa

Grzybówka Fioletowawa owocnikuje od lipca do października w lasach liściastych, iglastych i mieszanych, można ją spotkać również na łąkach i pastwiskach. Jest grzybem pospolitym, występuje przeważnie gromadnie, ale może również wyrastać pojedynczo.

Grzybówka Fioletowawa powierzchnia fioletowawa kapelusza
Grzybówka Fioletowawa

Grzybówka Fioletowawa i jego wartości oraz zastosowanie

Grzybówka Fioletowawa zawiera muskarynę – trujący alkaloid, jak również pochodne indolu, podobno posiada także związki psychowaktywne. Jest grzybem trującym, niektóre źródła podają, że należy do grupy grzybów śmiertelnie trujących. Z tego też powodu nie ma żadnego zastosowania i sklasyfikowany jest jako grzyb niejadalny, trujący.

Grzybówka Fioletowawa blaszki
Blaszki Grzybówki Fioletowawej

Gatunki podobne do Grzybówki Fioletowawej

  • Lakówka Ametystowa (Laccaria amethystina): grzyb jadalny, jest nieco mniejsza, z rzadszymi blaszkami i zdecydowanie bardziej wybarwione fioletowo, miąższ w odcieniach fioletowych, brak zapachu rzodkwi.
  • Grzybówka Różowa (Mycena rosea): grzyb trujący, podobnej postury, ale w odcieniach różowawych, choć mogą być ciężkie do odróżnienia wzrokowo.

Inne nazwy Grzybówki Fioletowawej: grzybówka czysta, bedłka liliowa.

Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i  postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂

Przeglądnij galerię zdjęć Grzybówki Fioletowawej

Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂

Dodaj komentarz