Borowik Szlachetny, grzyb prawdziwy, o którym pisano nie tylko bajki, ale i wspominano w pieśniach, poematach. Przez swoją szlachetność, delikatność, stał się obiektem poszukiwań wielu grzybiarzy. Czyż nie marzyłeś, podobnie jak ja, aby odnaleźć stanowisko występowania masowego tego grzyba?
Z całego serca życzę każdemu grzybiarzowi koszyczka pięknych, młodziutkich, jędrnych i co najważniejsze, zdrowych Borowików Szlachetnych. Poniżej dowiesz się gdzie i dlaczego nie należy go zbierać w niektórych miejscach.
Borowik Szlachetny - szybka charakterystyka
- łac.: Boletus edulis
- okres występowania : VI – X
Borowik Szalchetny - wygląd
Kapelusz: w kolorach od białawego, jeśli jest przykryty ściółką, beżowo-kremowego, poprzez odcienie brązu do czerwono-brązowego. Początkowo wypukły, z wiekiem poduchowaty, a na starość coraz bardziej zmieniający kształt ku płaskiemu.
Powierzchnia kapelusza matowa, sucha i gładka, w młodszych owocnikach może być pomarszczona. W warunkach wilgotnych powierzchnia Borowika Szlachetnego staje się nieco lepka.
Wymiary kapelusza, jakie może osiągnąć dojrzały owocnik to średnica nawet 30 cm i grubość do około 5 cm.
Hymenofor: rurki wykrojone przy trzonie, w kolorach białych do kremowych początkowo, z wiekiem stają się żółte, a na starość żółtooliwkowe. Pory po uszkodzeniu nie przebarwiają się.
Trzon: w kolorach od białawego do jasnobrązowego, u dołu jaśniejszy. Posiada delikatną siateczkę. Borowik Szlachetny posiada trzon za młodu beczułkowaty, pękaty, z wiekiem smuklejszy, mniej lub bardziej maczugowaty. Centralnie usytuowany względem kapelusza, pełny, jędrny. Wysokość trzonu do nawet 20 cm i średnica do około 10 cm.
Miąższ: białawy, bardzo często robaczywy, zwłaszcza w trzonie, początkowo twardy i dość zwarty, mięsisty z wiekiem robi się watowaty, gąbczasty. Tuż pod skórką kapelusza nieco czerwonawy. Miąższ Borowika Szlachetnego nie przebarwia się.
Zapach: delikatny, grzybowy, przyjemny, zapach suszu Borowika Szlachetnego bardzo charakterystyczny i mocno grzybowy.
Smak: łagodny, przyjemny, nieco orzechowy, aromatu mocno grzybowego nabiera w potrawach.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: tak, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.
Wysyp zarodników: jasny, oliwkowobrązowy, zielonawy.
Sposób odżywiania: mikoryza.
Podłoże: gleba.
Gdzie występuje Borowik Szlachetny
Kiedyś, ja to nie pamiętam, więc to musiało być dość dawno, może z 50, a może jeszcze więcej lat wstecz, Borowik Szlachetny był grzybem bardzo popularnym. Mykolodzy twierdzą, iż z uwagi na nadmierne grzybobranie i wręcz obsesja na punkcie pozyskiwania tego gatunku doprowadziły do znacznej redukcji jego występowania. Nie znaczy to, że nie znajdziesz jego szczególnie sporego siedliska.
Niektórzy pobijają rekordy, wręcz lubują się w pobijaniu rekordów w zbiorach tego grzyba, ląduje u nich w koszyku po kilkaset owocników. Nigdy tyle nie zbierałem, nie potrzebuję aż tyle, zawsze zbieram tyle ile potrzebuję, aby zaspokoić moje kubki smakowe. Preferuję dzielenie się dobrami Natury z innymi.
Borowik Szlachetny występuje od czerwca do października, choć w szczególnych latach może być spotykany już w maju, a przy długo utrzymującej się jesiennej pogodzie, można go spotkać nawet w listopadzie. Napotkać go można zarówno w borach iglastych, lasach liściastych oraz mieszanych. Najczęściej można go spotkać i najliczniej jest zbierany w górskich borach świerkowych.
Występuje zarówno pojedynczo, w mniejszych lub większych grupach, miejscami może występować po kilkanaście, kilkadziesiąt owocników. Tworzy mikoryzę z sosnami, świerkami, bukami, lubi miejsca z prześwitami, nasłonecznione.
Borowik Szlachetny i jego właściwości oraz zastosowanie
Borowik Szlachetny, to grzyb, w którego smaku zakochują się chyba wszyscy, jest grzybem delikatnym, aksamitnym, rozpływającym się w ustach, delikatnie pieszczącym podniebienie. Borowik Szlachetny nadaje się do wszystkiego i zawsze smakuje wyśmienicie:
- zupa borowikowa o aromatycznym smaku i zapachu,
- pierogi faszerowane Borowikiem Szlachetnym – jeśli nie próbowałeś, to musisz,
- sos borowikowy – kiedy polejesz nim ziemniaczki młode, to danie po prostu smakuje lasem,
- suszony Borowik Szlachetny – temu zapachowi i smakowi suszu borowikowego nie sposób się oprzeć,
- marynowane borowiki są po prostu genialną przekąską,
- śmiało można mrozić ten cud Natury i cieszyć się smakiem całą zimę.
- dobrym pomysłem na smaczne danie, jest dodanie borowików do gulaszu,
- a jak zrobić aromatyczny sos borowikowy poza sezonem jego naturalnego występowania? Wystarczy go ususzyć, zmielić na mąkę i w tej postaci używać do zagęszczania sosu.
Można również na bazie Borowika Szlachetnego przygotować nalewkę. Ten aromatyczny grzyb zawiera sporo białka, podobno wspomaga leczenie cukrzycy i insulinoodporności. Posiada w sobie również fosfor, magnez, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B.
Do cech niekorzystnych Borowika Szlachetnego można zaliczyć sporą zawartość chityny, co sprawia, że jest dość ciężkostrawny oraz wysoką zdolność do absorpcji z gleby metali ciężkich, dlatego pamiętać należy, aby zbierać je w ekologicznych miejscach, z dala od skupisk przemysłu ciężkiego oraz wielkich, zanieczyszczonych miast. Potraktujmy to poważnie, zdrowie jest najważniejsze.
No i jeszcze jedna wada tego grzyba, mianowicie bardzo lubią go owady, Borowik Szlachetny należy do gatunków, które bardzo często są zaczerwione.
Gatunki podobne do Borowika Szlachetnego
- Borowik Usiatkowany (Boletus reticulatus): grzyb jadalny i smaczny, trzon ma ciemniejszy z wyraźniejszą siateczką, powierzchnia kapelusza matowa i lekko zamszowata.
- Goryczak Żółciowy (Tylopilus felleus): grzyb niejadalny, trzon ma nieco ciemniejszy i wyraźniejszą siateczką, pory w odcieniach najczęściej różowawych, bardzo gorzki w smaku.
Inne nazwy Borowika Szlachetnego: prawdziwek, prawus, grzyb prawdziwy, grzyb prawy, grzyb właściwy, prawak, borowik jadalny.
Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Borowika Szlachetnego
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Borowik Usiatkowany - Boletus reticulatus, kuzyn Borowika Szlachetnego - Cudna Polska