Borowik Szlachetny – gdzie NIE należy zbierać Boletus edulis

You are currently viewing Borowik Szlachetny – gdzie NIE należy zbierać Boletus edulis

Borowik Szlachetny, grzyb prawdziwy, o którym pisano nie tylko bajki, ale i wspominano w pieśniach, poematach. Przez swoją szlachetność, delikatność, stał się obiektem poszukiwań wielu grzybiarzy. Czyż nie marzyłeś, podobnie jak ja, aby odnaleźć stanowisko występowania masowego tego grzyba?

Z całego serca życzę każdemu grzybiarzowi koszyczka pięknych, młodziutkich, jędrnych i co najważniejsze, zdrowych Borowików Szlachetnych. Poniżej dowiesz się gdzie i dlaczego nie należy go zbierać w niektórych miejscach.

Borowik Szlachetny - szybka charakterystyka

  • łac.: Boletus edulis
  • okres występowania : VI – X
smaczny
lasy iglaste
lasy liściaste
lasy mieszane
dopuszczony do obrotu

Borowik Szalchetny - wygląd

Kapelusz: w kolorach od białawego, jeśli jest przykryty ściółką, beżowo-kremowego, poprzez odcienie brązu do czerwono-brązowego. Początkowo  wypukły, z wiekiem poduchowaty, a na starość coraz bardziej zmieniający kształt ku płaskiemu.

Powierzchnia kapelusza matowa, sucha i gładka, w młodszych owocnikach może być pomarszczona. W warunkach wilgotnych powierzchnia Borowika Szlachetnego staje się nieco lepka.

Wymiary kapelusza, jakie może osiągnąć dojrzały owocnik to średnica nawet 30 cm i grubość do około 5 cm.

Hymenofor: rurki wykrojone przy trzonie, w kolorach białych do kremowych początkowo, z wiekiem stają się żółte, a na starość żółtooliwkowe. Pory po uszkodzeniu nie przebarwiają się.

Trzon: w kolorach od białawego do jasnobrązowego, u dołu jaśniejszy. Posiada delikatną siateczkę. Borowik Szlachetny posiada trzon za młodu beczułkowaty, pękaty, z wiekiem smuklejszy, mniej lub bardziej maczugowaty. Centralnie usytuowany względem kapelusza, pełny, jędrny. Wysokość trzonu do nawet 20 cm i średnica do około 10 cm.

Miąższ: białawy, bardzo często robaczywy, zwłaszcza w trzonie, początkowo twardy i dość zwarty, mięsisty z wiekiem robi się watowaty, gąbczasty. Tuż pod skórką kapelusza nieco czerwonawy. Miąższ Borowika Szlachetnego nie przebarwia się.

Zapach: delikatny, grzybowy, przyjemny, zapach suszu Borowika Szlachetnego bardzo charakterystyczny i mocno grzybowy.

Smak: łagodny, przyjemny, nieco orzechowy, aromatu mocno grzybowego nabiera w potrawach.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: tak, dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: jasny, oliwkowobrązowy, zielonawy.

Sposób odżywiania: mikoryza.

Podłoże: gleba.

Borowik Szlachetny starszy owocnik
Dojrzały Borowik Szlachetny
Borowik Szlachetny przekrój zaczerwiony
Borowiki Szlachtne są często mocno zaczerwione
Borowik Szlachetny trzon i rurki
Pory dojrzałego Borowika Szlachetnego

Gdzie występuje Borowik Szlachetny

Kiedyś, ja to nie pamiętam, więc to musiało być dość dawno, może z 50, a może jeszcze więcej lat wstecz, Borowik Szlachetny był grzybem bardzo popularnym. Mykolodzy twierdzą, iż z uwagi na nadmierne grzybobranie i wręcz obsesja na punkcie pozyskiwania tego gatunku doprowadziły do znacznej redukcji jego występowania. Nie znaczy to, że nie znajdziesz jego szczególnie sporego siedliska.

Niektórzy pobijają rekordy, wręcz lubują się w pobijaniu rekordów w zbiorach tego grzyba, ląduje u nich w koszyku po kilkaset owocników. Nigdy tyle nie zbierałem, nie potrzebuję aż tyle, zawsze zbieram tyle ile potrzebuję, aby zaspokoić moje kubki smakowe. Preferuję dzielenie się dobrami Natury z innymi.

Borowik Szlachetny występuje od czerwca do października, choć w szczególnych latach może być spotykany już w maju, a przy długo utrzymującej się jesiennej pogodzie, można go spotkać nawet w listopadzie. Napotkać go można zarówno w borach iglastych, lasach liściastych oraz mieszanych. Najczęściej można go spotkać i najliczniej jest zbierany w górskich borach świerkowych.

Występuje zarówno pojedynczo, w mniejszych lub większych grupach, miejscami może występować po kilkanaście, kilkadziesiąt owocników. Tworzy mikoryzę z sosnami, świerkami, bukami, lubi miejsca z prześwitami, nasłonecznione.

Borowik Szlachetny młodziutki owocnik
Młody Borowik Szlachetny w igliwiu
Borowik Szlachetny mały zbiór
Borowik Szlachetny z jednej miejscówki

Borowik Szlachetny i jego właściwości oraz zastosowanie

Borowik Szlachetny, to grzyb, w którego smaku zakochują się chyba wszyscy, jest grzybem delikatnym, aksamitnym, rozpływającym się w ustach, delikatnie pieszczącym podniebienie. Borowik Szlachetny nadaje się do wszystkiego i zawsze smakuje wyśmienicie:

  • zupa borowikowa o aromatycznym smaku i zapachu,
  • pierogi faszerowane Borowikiem Szlachetnym – jeśli nie próbowałeś, to musisz,
  • sos borowikowy – kiedy polejesz nim ziemniaczki młode, to danie po prostu smakuje lasem,
  • suszony Borowik Szlachetny – temu zapachowi i smakowi suszu borowikowego nie sposób się oprzeć,
  •  marynowane borowiki są po prostu genialną przekąską,
  • śmiało można mrozić ten cud Natury i cieszyć się smakiem całą zimę.
  • dobrym pomysłem na smaczne danie, jest dodanie borowików do gulaszu,
  • a jak zrobić aromatyczny sos borowikowy poza sezonem jego naturalnego występowania? Wystarczy go ususzyć, zmielić na mąkę i w tej postaci używać do zagęszczania sosu.

Można również na bazie Borowika Szlachetnego przygotować nalewkę. Ten aromatyczny grzyb zawiera sporo białka, podobno wspomaga leczenie cukrzycy i insulinoodporności. Posiada w sobie również fosfor, magnez, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B.

Do cech niekorzystnych Borowika Szlachetnego można zaliczyć sporą zawartość chityny, co sprawia, że jest dość ciężkostrawny oraz wysoką zdolność do absorpcji z gleby metali ciężkich, dlatego pamiętać należy, aby zbierać je w ekologicznych miejscach, z dala od skupisk przemysłu ciężkiego oraz wielkich, zanieczyszczonych miast. Potraktujmy to poważnie, zdrowie jest najważniejsze.

No i jeszcze jedna wada tego grzyba, mianowicie bardzo lubią go owady, Borowik Szlachetny należy do gatunków, które bardzo często są zaczerwione.

Borowik Szlachetny młody owocnik
Młode Borowiki Szlachetne są najpyszniejsze
Borowik Szlachetny młody owocnik od spodu
Młody Borowik Szlachetny

Gatunki podobne do Borowika Szlachetnego

  • Borowik Usiatkowany (Boletus reticulatus): grzyb jadalny i smaczny, trzon ma ciemniejszy z wyraźniejszą siateczką, powierzchnia kapelusza matowa i lekko zamszowata.
  • Goryczak Żółciowy (Tylopilus felleus): grzyb niejadalny, trzon ma nieco ciemniejszy i wyraźniejszą siateczką, pory w odcieniach najczęściej różowawych, bardzo gorzki w smaku.

Inne nazwy Borowika Szlachetnego: prawdziwek, prawus, grzyb prawdziwy, grzyb prawy, grzyb właściwy, prawak, borowik jadalny.

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Przeglądnij galerię zdjęć Borowika Szlachetnego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz