Mleczaj Smaczny – śledziowe delikatesy czyli Lactarius volemus

You are currently viewing Mleczaj Smaczny – śledziowe delikatesy czyli Lactarius volemus

Mleczaj Smaczny to grzyb, który dość często gości w moim koszyku. W odwiedzanych przeze mnie lasach chyba poza mną nikt go nie zbiera. Bardzo często spotykam go wyrwanego, przewróconego przy rosnących pozostałych owocnikach. Może dlatego, że ma blaszki, może dlatego, że można go pomylić z innymi mleczajami, jednak najprawdopodobniej chodzi o fakt nierozpoznawania grzybów innych niż najpopularniejsze grzyby rurkowe.

Tymczasem warto co roku poznawać nowe gatunki grzybów, starać się je nazywać, dowiadywać o cechach charakterystycznych, wówczas tworzy się możliwość poznawania nowych smaków, nowych umiejętności, nowych doświadczeń. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i jeśli dopiero poznajesz nowy gatunek, to zawsze upewniaj się, czy to na pewno ten i zawsze dowiaduj się na co zwracać uwagę.

Mleczaj Smaczny, jak sama nazwa wskazuje jest jednym z tych grzybów, które posiadają ten swój smak dopieszczający kubki smakowe z specyficzny sposób. Warto sięgać po nowe doświadczenia.

Mleczaj Smaczny - szybka charakterystyka

  • łac.: Lactarius volemus
  • okres występowania : VI – X
smaczny
lasy iglaste
lasy liściaste
dopuszczony do obrotu

Jak Wygląda Mleczaj Smaczny

Kapelusz: kapelusz o średnicy do 10 cm, kolor powierzchni kapelusza w odcieniach pomarańczowobrązowych, rudopomarańczowych, w kierunku środka odcienie stają się ciemniejsze. Jest twardy, masywny, młode owocniki są wypukłe, a im starsze tym bardziej rozpostarte, często środek robi się nieco zagłębiony.

Powierzchnia kapelusza Mleczaja Smacznego jest sucha i matowa, wyczuwalny delikatny aksamit, gładka, ale mogą delikatnie występować pofałdowania. Brzeg kapelusza podwinięty.

Hymenofor: blaszki białawe, później lekko żółtawe, bladokremowe, po uszkodzeniu przebarwiają się na odcień kapelusza. Blaszki Mleczaja Smacznego są przyrośnięte do trzonu.

Trzon: centralnie wobec kapelusza, pełny, cylindryczny, twardy, bez pierścienia, bez pochwy. Lekko brzuchowaty, w kolorze kapelusza lub nieco janiejszy. Mimo, że jest twardy i jędrny, to jest delikatnie jakby watowaty, ale spójny.

Miąższ: białawy, zwarty, twardy, łamliwy zwłaszcza w kapeluszu, po przekrojeniu lub odłamaniu przebarwia się na delikatny kolor rudawordzawy podobny do koloru kapelusza, ale bledziej. Mleczaj Smaczny po uszkodzeniu bardzo szybko puszcza obfite białe mleczko o specyficznym zapachu i konsystencji. Moje odczucie, kiedy poczuję soczyste mleczko na Mleczaju Smacznym, to określam to, jakby ten grzyb był „cierpki” w dotyku.

Zapach: delikatnie śledziowy, starsze owocniki mają intensywniejszy zapach.

Smak: łagodny.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: Tak – dopuszczony do obrotu.

Wysyp zarodników: biały.

Podłoże: gleba.

Mleczajowiec Smaczny kapelusz
Mleczaj Smaczny kolor kapelusza
Przekrój Mleczaja Smacznego
Mleczaj Smaczny przekrój

Gdzie występuje Mleczaj Smaczny

Mleczaj Smaczny występuje na glebie, na podłożu wapiennym, gliniastym, tworzy mikoryzę z drzewami iglastymi i liściastymi od czerwca do października. Owocnikuje pojedynczo lub po kilka sztuk w jednej grupie, od czerwca do października. Jest grzybem dość częstym, jednak mało znanym i nieczęsto zbieranym w odwiedzanych przeze mnie lasach.

Najczęściej spotykam do w lasach podgórskich, w okolicy Budzowa, Makowa Podhalańskiego, suchej Beskidzkiej, w lasach jodłowo-świerkowych.

Mleczaj Smaczny
Mleczaj Smaczny

Mleczaj Smaczny i jego zastosowanie oraz właściwości

Grzyb jadalny nadający się do smażenia, duszenia, zup. Można go również spożywać na surowo, dodając do sałatek czy kanapek 😊

Mleczaj Smaczny blaszki
Mleczaj Smaczny

Gatunki podobne do Mleczaja Smacznego

  • Mleczaj Delikatny (Lactarius mitissimus): grzyb niejadalny o zabarwieniu kapelusza jednolitym w kolorze rdzawopomarańczowym/rdzawoczerwonym z delikatnym garbkiem na środku.
  • Mleczaj Pomarańczowy (Lactarius aurantiacus): grzyb niejadalny (wg niektórych jest grzybem jadalnym) o zabarwieniu kapelusza jednolitym w kolorze rudopomarańczowym z delikatnym garbkiem na środku. Odróżnia go delikatny zapach przypominający zapach pluskwiaków… po prostu będziesz wiedział.

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Zobacz film z Mleczajem Smacznym

Przeglądnij galerię zdjęć Mleczaja Smacznego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz