Tatrzański Park Narodowy

You are currently viewing Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy - nieprzewidywalny, srogi, rozkoszny, uroczy, spokojny … mieszanka emocji

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 2100 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Tego, objętego ochroną, miejsca naturalnego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, jest to bowiem najliczniej odwiedzany Park Narodowy w Polsce, szacunkowo około 2,5 mln turystów rocznie.

Czasami masz wrażenie, że idziesz gęsiego, miejscami jest bardzo gwarno, zwłaszcza na popularnych szlakach: do Morskiego Oka, do Doliny Pięciu Stawów, na Hali Gąsienicowej, na Kasprowym Wierchu, na Giewont, w dolinach Kościeliskiej i Chochołowskiej. Są jednak również miejsca i szlaki znacznie rzadziej odwiedzane, a przy okazji tętniące dzikością, cisza, gdzie możesz posiedzieć przy strumieniu, pod skałami, albo przy starej bacówce w ciepłych promieniach słonecznych. Do najbardziej klimatycznych miejsc, a zarazem o małej presji turystów, zaliczyć można uroczy Wąwóz Kraków ze Smoczą Jamą, albo Sarnia Skała z widokiem na Zakopane.

Jeśli odwiedzać Tatrzański Park Narodowy, to w porach poza sezonem wakacyjnym, najlepszą porą wg mnie jest przełom września i października, wówczas presja turystyczna jest znacząco mniejsza, co również ułatwia znalezienie odpowiedniego dla siebie miejsca noclegowego. Popularnym również terminem jest wczesna wiosna, kiedy to na Polanie Chochołowskiej, jak i na Polanie Kalatówki, zakwitają krokusy przyciągając tysiące wielbicieli tego dzikiego fioletu.

Tatrzański Park Narodowy, to również szlaki i miejsca dla wytrawnych wysokogórskich turystów, do najbardziej pożądanego szlaku należy niewątpliwie Orla Perć, która rozbudza wyobraźnię wielu śmiałkom. Na tym szlaku wymagane jest przygotowanie fizyczne, psychiczne, do częstych przypadków należą tutaj wypadki, nawet śmiertelne. Jednak widoki i przeżycia sprawiają, że masz odczucie, iż przeżywasz jedną z najważniejszych przygód swojego życia.

Jest też sporo jaskiń, dla chętnych którzy zechcą zanurzyć się w dzikich ciemnościach i głuchej ciszy. 

Do najpopularniejszej, niezagospodarowanej jaskini należy Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej. Jest to labirynt korytarzy, gdzie mimo niewielkiej długości całkowitej, zmarło z wycieczenia i z głodu, jak podają źródła, 7 osób. Czasami przeciskasz się tutaj przez korytarze na kolanach, a w boczne korytarze dosłownie się wczołgujesz, co tworzy atmosferę prawdziwie dzikiego, świeżo penetrowanego labiryntu korytarzy. Rozwaga wymusza tutaj zabrać ze sobą towarzystwo dla asekuracji oraz po 2 sprawne latarki czołowe. Przechodząc z synem pierwszy raz tę jaskinię nabiłem sobie 7 guzów na głowie o wystające kamienie.

Rozkoszuj się tym miejscem, jest przeurocze,znajdź swoje magiczne miejsca, a będziesz stale do nich powracał … Magia Tatr ... ta magia to Tatrzański Park Narodowy

  1. Morskie Oko.
  2. Dolina Pięciu Stawów Polskich.
  3. Hala Gąsienicowa.
  4. Rysy.
  5. Kasprowy wierch.
  6. Dolina Kościeliska.
  7. Dolina Chochołowska.
  8. Giewont.
  9. Sarnia Skała.
  10. Jaskinia Mylna.
  11. Wąwóz Kraków.

Planujesz wycieczkę? – zaglądnij na stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz