Dolina Mnikowska - skalny urok Natury w obrębie Obszaru Natura 2000 Dolina Sanki
Zdecydowanie jest to dolina najczęściej odwiedzana z kilku sąsiadujących, a mowa o Dolinie Zimny Dół oddalonej o kilka kilometrów na zachód oraz o Wąwozie Półrzeczki znajdującym się po drugiej stronie drogi na północ od Doliny Mnikowskiej.
Każde z tych miejsc ma swój specyficzny klimat, każdy inny, każdy wyjątkowy, jednak Dolina Mnikowska zachęca do odwiedzin cudownymi formami skalnymi, wśród których wydrążył sobie swoje koryto potok Sanka, potok niewielki, ale jak to bywa na Jurze, z wielką siłą i wytrwałością mozolnie wyżłobił dolinę kresową przez tysiąclecia.
Dolina Mnikowska jest rezerwatem przyrody, znajduje się na jej obszarze sporo jaskiń, jednak z uwagi na formę rezerwatu nie są one dostępne do zwiedzania. Przez dolinę prowadzi ciebie ścieżka, która jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, dla rodziców z wózkiem, jest wygodna, a po drodze sporo ławek, stolików, gdzie można zorganizować sobie piknik.
I tak właśnie wygląda pierwsza część, ta północno-zachodnia Doliny Mnikowskiej, do pierwszego mostku na potoku, gdzie jest wielka polana na której rozkładają się z kocami spacerowicze, jest ta część dość gwarna i mocno eksponowana.
Jesteś w okolicach Krakowa i masz ochotę na jurajski piknik? Dolina Mnikowska będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Jedna z urokliwych dolinek w Dolinkach Podkrakowskich
Jeśli szukasz spokoju i bardziej klimatycznych miejsc, cichych, pachnących wilgocią, to w drugiej części doliny, idąc w dół spływającego potoku, w południowo-wschodniej części doliny natkniesz się również na skały, choć nie tak monumentalne, jak wcześniej. Ścieżka tutaj staje się typową ścieżką leśną, choć nadal na wygodnie się spaceruje i jedzie rowerem.
Są te miejsca tutaj znacznie mniej eksponowane, klimat znacznie różni się od tej popularnej części Doliny Mnikowskiej, jest cicho, nieco mrocznie, nie ma tutaj już żadnych ławek, za to możesz sobie przysiąść na licznych powalonych drzewach. Obie części Doliny Mnikowskiej mają swój urok, każdy znajdzie tutaj swoje miejsce.
W północnej części Doliny Mnikowskiej u wejścia do samego rezerwatu od strony parkingu znajduje się źródło, które zostało obudowane kamieniami i właśnie za źródłem zaczyna się nasłoneczniona część doliny, doliny która zachwyca swoimi formami skalnymi, iglicami wijącym się potokiem. Miejsce warte polecenia, a przy okazji odwiedzin warto pamiętać o sąsiadujących dolinkach: Dolinie Zimny Dół również z rezerwatem oraz Wąwozie Półrzeczki z Jaskinią na Łopiankach.
- Parking – wejście północne.
- Źródło.
- Polanki w dolinie.
- Polana i mostek.
- Bardziej dzika część Rezerwatu Mnikowskiego.
- Stary mostek – wejście południowe.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Wąwóz Półrzeczki i Jaskinia na Łopiankach – Cudna Polska