Rezerwat Pazurek

You are currently viewing Rezerwat Pazurek

Rezerwat Pazurek – klimatyczne i zaciszne miejsce na mapie Małopolski

Wjazd na parking leśny

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 904 rzuty beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Wkraczając w ten rezerwat typowo leśny ze skałami, od razu czuć, że będzie tutaj spokój, cisza i mała presja turystyczna. Sprzyja to wypoczynkowi, a przy okazji wyedukowaniu się na ścieżce dydaktycznej prowadzącej przez Rezerwat Pazurek. Na powierzchni 187,91 ha spotkasz ostańce skalne, wąwóz między skałami, suche dolinki i małe pagórki, lasy bukowe, jaworowe i sosnowe. Jest to jeden z kilku punktów w okolicy, które warto zaliczyć przy okazji odwiedzenia tych terenów. Znaczna większość turystów wybiera się na Zamek w Rabsztynie i Pustynię Błędowską, do Rezerwatu Pazurek trafiają nieliczni.

Piękny las - świeży oddech
W Zubowych Skałach

Jednak nie znaczy to, że jest mniej urokliwy, po prostu jest mniej znany, a i przy okazji typowo zaciszny. Trafiają tutaj też przypadkiem grzybiarze, którzy w lecie i na jesień penetrują okoliczne lasy, a trzeba przyznać, że obfitują w grzyby 😊

Jadąc od strony Olkusza, mijając po lewej stronie Zamek w Rabsztynie, a za rondem po prawej Januszkową Górę (gdzie również zaplanowano rezerwat, jednak dużo mniejszy), po przejechaniu paru kilometrów w kierunku Wolbromia natrafiasz na parking leśny tuż przy drodze. Nie przeoczysz go, jest dobrze oznakowany, ale aby wyruszyć na ścieżkę dydaktyczną przez Rezerwat Pazurek musisz przejść na drugą stronę ulicy.

W Zubowych Skałach
W Zubowych Skałach
W Zubowych Skałach

Dojście do ścieżki dydaktycznej, to kilkaset metrów przez las, po czym proponuję skręcić w prawo, zgodnie z numeracją tablic edukacyjnych, których jest na ścieżce w sumie 12. Poznasz dzięki nim jak funkcjonuje las, jak jest gospodarowany, jakie rodzaje roślinności napotykasz po drodze. Spacerując ścieżką zaobserwujesz kilka ostańców skalnych, kresowe wąwozy, uskoki, szczeliny, pooddychasz świeżym lasem bukowo-jaworowym, choć już ma swoje lata, to urokliwie pachnie wieczną wiosną. Ta zieleń zachwyca i powoduje, że naturalnie wszystkie ważne do tej pory sprawy ustępują pozytywnej energii płynącej od anielskiej zieleni drzew.

W Zubowych Skałach

Rezerwat Pazurek – lekarstwo na zmartwienia

Skała Pazurek - "Pazurek II"

Przejdziesz również ścieżką piaszczystą przez lasy sosnowe, różnorodna roślinność z wieloma roślinami i grzybami chronionymi urozmaici tutaj pobyt. Długość całej pętli to 5,1 km plus dojście z parkingu (2 x 500m) i przejście jego zajmuje 3-4 godzin, jeśli chcesz naprawdę poczuć ducha tego miejsca. Oczywiście, jeśli masz więcej czasu, to wskazane jest wzięcie książki, posiedzenie pod skałą, albo w zacisznym miejscu, pochłonięcie kilkunastu stron, a może posłuchania jakiś medytacji? Po drugiej stronie parkingu, na południe jest też warta zobaczenia skała o nazwie Pazurek, tę część nazywa się „Pazurek II”.

Jednak najlepszą opcją jest zarezerwowanie sobie całego dnia i odwiedzić przy okazji Zamek Rabsztyn, Pustynię Błędowską oraz może wyskoczyć na lody do Olkusza. Wszystkie te atrakcje są w zasięgu paru kilometrów od siebie. A będąc na samym Zamku Rabsztyn przewodnicy sami zaproponują odwiedzenie tego klimatycznego miejsca, jakim jest Rezerwat Pazurek. W okolicy również znajduje się (jak wspomniałem wcześniej) Januszkowa Góra, jest na niej kilka skał, na których ćwiczą swoje umiejętności wspinacze skałkowi, jest też jedna z najgłębszych jaskiń na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w sumie jaskiń i schronisk jest tutaj dość sporo.

Jedna z tablic na ścieżce dydaktycznej

Rezerwat Pazurek, to przede wszystkim szereg skał o nazwie Zubowe Skały, które stanowią największą atrakcję, między tymi skałami jest po prostu cudnie i cichutko … 🤠

Jeśli wydaje się Wam, że już wszystko widzieliście w okolicy Krakowa, że chcecie jakiś świeżych doznań, a nie byliście jeszcze w Rezerwacie Pazurek, to musicie tutaj wskoczyć, jest to wyjątkowe miejsce w Małopolsce i nie zawiedziecie się, jeśli tylko kochacie Naturę.

A przy okazji zapraszam do okolicznych lasów na grzybobranie letnio-jesienne, z uwagi na piaszczyste podłoże, aby można było poszaleć w lasach (oczywiście poza rezerwatem), to potrzeba tutaj kilku dni deszczowych dla namoknięcia ściółki. Jakie grzyby tutaj spotykałem? Podgrzybki chyba królują w tych lasach, ponadto prawdziwki, kanie spotykane w okolicy Rabsztyna, lejkowce dęte, kurki, sarniaki dachówkowate, koźlarze, gąski fioletowawe, maślaki i wiele innych, mniej znanych oraz chronionych. Lasy są tutaj bardzo zróżnicowane i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zapraszam Was serdecznie do Rezerwatu Pazurek, tego przecudownego miejsca, gdzie cisza krzyczy

W myśl zasady, iż warto korzystać również z czyjejś  obserwacji, kilka wskazówek z mojej strony aktualnych na październik 2022:

  • Parking przy Rezerwacie Pazurek jest darmowy i pięknie położony w lesie.
  • Pamiętajcie o wygodnym obuwiu, będą i skały i piaski.
  • Z wózkiem dziecięcym raczej będzie wyzwanie, żeby pospacerować wokół, natomiast dla dzieci to frajda.
  • Warto zarezerwować dobie co najmniej 3 godziny na przejście i pooddychanie.
  • Kiedy wpleciesz w wycieczkę jeszcze Zamek Rabsztyn i Pustynię Błędowską, to zrobi się piękna całodniowa i różnorodna wycieczka.
  • Obok Zamku Rabsztyn jest również Chata Kocjana, do której mało kto zagląda, a warto.
  • Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów do Zamku Rabsztyn znajdziecie na oficjalnej stronie: https://zamekrabsztyn.pl/
Zubowe Skały
  1. Zubowe Skały.
  2. Parking leśny.
  3. Cisowa Skała.
  4. Skała Pazurek.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz