Prom Czchów jest naprawdę warty polecenia? No i co z tego, że wolniej… no i co z tego, że więcej czasu poświęcisz na dotarcie do celu… Jednak czy można porównywać wątpliwą „przyjemność” przejazdu przez jedną z brzydszych zapór w Polsce (mój osobisty odbiór) do odczuwania w praktyce silnego nurtu Dunajca? Każdy wybiera drogę, która mu pasuje, mnie bliżej jest do Natury.
Jak daleko do Promu Czchów - Piaski-Dróżków?
Odległość od Wawelu w Krakowie:
Około 1413 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.
Tradycja Promu Czchów - Piaski-Dróżków?
Trafiam tutaj zupełnie przypadkiem, nie słyszałem wcześniej o tej przeprawie. Jadąc drogą krajową albo nie zauważyłem, albo po prostu nie ma żadnej tabliczki informującej o Promie w Czchowie. Będąc z wizytą na Zamku w Czchowie i spoglądając na Dolinę Dunajca wpadł mi do głowy pomysł, jako że nieco byłem zmęczony, rozłożenia nad brzegiem Dunajca koca i przedrzemanie profilaktyczne tak do godziny maksymalnie. Wypatrzyłem szpaler drzew prowadzących nad Dunajec i po wyruszeniu motocyklem z parkingu pod Zamkiem na tzw. czuja dotarłem w miejsce upatrzone.
XVIII wiek to czas kiedy uruchomiono tutaj przeprawę promową, Tak więc znacznie ponad 200 lat funkcjonowania owej przeprawy stawia Prom Czchów, jako miejsce historyczne z tradycjami. W okresie I Wojny Światowej był wybudowany przez wojska austro-węgierskie tymczasowy, drewniany most, który zastąpił chwilowo przeprawę promową. Wybudowany był oczywiście na potrzeby sprawnego przerzutu sprzętu wojskowego i samej armii. Most zapewne uległ zniszczeniu podczas powodzi (to takie moje domniemanie i moja wizja) i Prom Czchów nadal pełnił swoją funkcję, jako niezatapialny.
Korzystają z Promu w Czchowie przede wszystkim turyści w sezonie letnim, rowerzyści, motocykliści oraz piesi, jednak ci ostatni należą raczej do lokalnej społeczności. Podczas rozmowy z przewoźnikiem, który co 15 minut wstępuje na zasłużony odpoczynek do swojej stróżówki, na kawę, przeprawa promowa jest całkowicie darmowa dla wszystkich. Nawet dla przeprawiających stado bydła na drugi brzeg, co zajmuje zapewne kilka kursów. Jak twierdził na obsługę przeprawy promowej są organizowane przetargi, jednak finansowanie i utrzymanie należy do Zarządu Dróg Powiatowych.
Podobnie jak inne obiekty nietypowe i rzadkie na polskich ziemiach, tak również i Prom Czchów doczekał się przysłowiowego rozbicia butelki szampana na burcie z okrzykiem „Nadajemy Tobie imię Bartek…”. Wchodząc na Prom Czchów podczas przeprawy czujesz prąd Dunajca, jest on dość intensywny nawet podczas suszy, wszak jest to górska rzeka regulowana kilkoma zaporami w górnej części rzeki od tego miejsca. To co czujesz, to jest bezpośredni kontakt z przyrodą i dziką Naturą… tworzy to namiastkę dzikiej przygody..
Plany przebudowy Promu Czchów
Żeby jednak nie było tak ze wszystkim kolorowo, to przeczytałem również w informacjach powiatowych miasta Brzesko, że istnieją plany zastąpienia przeprawy promowej w tym miejscu trwałym mostem, co przyczyniłoby się do zwiększenia mobilności. Wymagałoby to również przebudowy nieco dróg dojazdowych, ustawienia oświetlenia i przebudowy, wzmocnienia ogólnie brzegów Dunajca.
Czy dojdzie do likwidacji Promu Czchów i zastąpienia go trwałym mostem? Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne, skoro jest już faza wyliczeń i podobno ubiegania się o dofinansowanie, jednak z moich (wyłącznie z moich) obserwacji wynika, że z Promu w Czchowie korzystają w znacznej większości turyści w celach rekreacyjnych. Mimo, że informacja o promie nie jest bardzo rozpowszechniona, to jednak rowerzyści, jak i motocykliści bardzo sobie chwalą tę atrakcję. Może zatem zamiast gołych wyliczeń, dać również głos ludności, zarówno lokalnej, jak i przyjezdnej rzeszy turystów, aby w sezonie letnim mogli obiektywnie przestawić zdania za i przeciw budowy mostu.
Osobiście byłbym przeciwny likwidacji przeprawy promowej. Prom w Czchowie, na Dunajcu daje wszakże możliwość popatrzenia na nurt rzeki, rwącej rzeki, z całkiem innej, niecodziennej perspektywy. Czy my naprawdę musimy zawsze myśleć przez pryzmat korzyści głownie finansowych (choć tutaj inwestycja zwracałaby się przez kilkadziesiąt ładnych lat, a może dłużej, wszakże mosty również się eksploatują i wymagają remontów)? Czy czasem ni warto pomyśleć o korzyściach dla ducha, dla zdrowia psychicznego? Czy musimy za wszelką cenę wszystko betonować? Naprawdę ciekaw jestem zdania społeczności lokalnej, ale tej zamieszkującej Czchów i okolice, która korzysta z Promu Czchów na co dzień, jakie jest ich zdanie… a i ciekaw jestem, czy znajdą się również podobnie do mnie zwolennicy utrzymania przeprawy promowej.
Czy warto skorzystać z przeprawy promowej, jeśli niedaleko jest zapora? Oczywiście, choćby z uwagi na fakt, iż jeśli są plany zastąpienia przeprawy promowej mostem, to za kilka lat może być za późno, a sam Prom Bartek może trafić na złom. Korzystajcie zatem z tej niecodziennej atrakcji póki jeszcze można.
Kilka wskazówek praktycznych
- Prom Czchów funkcjonuje codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00.
- Kursuje systematycznie co 15 minut, tak więc albo możecie trafić w samą porę, albo przyjdzie Wam poczekać 5-10 minut na planowe odpłynięcie.
- Prom nazywa się „Bartek”.
- Przeprawa jest bezpłatna, jest to prom zarządzany przez Zarząd Dróg Powiatowych w Brzesku.
maksymalnie na Promie może przebywać 12 ludzi i 2 samochody. - Nic nie wiadomo o ilości motocykli, tak więc przyjmuję, że motocyklista z motocyklem tworzy jedność nierozerwalną, podobnie jak rowerzysta z rowerem.
- Prom oczywiście nie funkcjonuje w zła pogodę, jak wichura, spływ kry, czy burza.
- Jeśli chodzi o samochody, to w czasie mojej wizyty na Promie Czchów samochodów nie obsługiwano z przyczyn niewiadomych, tak więc może taka sytuacja wystąpić, że zostaniecie samochodem pokierowani na pobliską zaporę.
- Na wschodnim brzegu Dunajca poprowadzony jest szlak rowerowy, stąd rowerzystów Prom w Czchowie obsługuje dość sporą ilość.
- Przez Prom Czchów jest również poprowadzony szlak pieszy zielony.
- Podane informacje aktualne w czasie tworzenia tego wpisu, czyli 01.07.2023 r.
W skrócie, jak dotrzeć do Promu Czchów
Jeśli wjeżdżasz do Czchowa od strony Tarnowa, zobaczysz przed sobą Zamek w Czchowie na wzgórzu na który na skrzyżowaniu prowadzi kierunkowskaz w prawo, natomiast w lewo (na wschód) ulicą Do Promu dotrzesz właśnie nad sam Dunajec.
Prom na Dunajcu w tym miejscu znajduje się zaledwie kilkanaście rzutów Kapeluszem od wspomnianego skrzyżowania w Czchowie.
Szlaki na trasie:
Zielony Szlak Tarnów – Rajbrot, który przebiega przez Rynek w Czchowie i przez Prom Czchów.
Przebiega w okolicy również Trasa Rowerowa – po wschodniej stronie Dunajca,
Co warto zobaczyć w okolicy?
Kiedy jesteś na Promie Czchów, kiedy przepływasz Dunajec, zapewne obserwujesz na stronie zachodniej Zamek w Czchowie. Ale nie jest to jedyna atrakcja.
W okolicy warte zobaczenia:
- Zobacz Zamek w Czchowie, a przy okazji przespaceruj się po Rynku.
- W pobliżu Promu jest Jaśkowy Sad, gdzie można pokarmić alpaki, a i wypożyczyć rower, a po przeprawie promem macie szlak rowerowy.
- Jeśli masz ochotę na plażowanie i kąpiel to niedaleko na północny-wschód jest Kąpielisko Chorwacja.
- Zamek w Czchowie
- Parking
- Dodatkowa mini wystawa sprzętu wojskowego
- Miejski Park Zieleni i Wypoczynku
- Rynek w Czchowie
- Przeprawa promowa na Dunajcu
- Zapora Jeziora Czchowskiego
- Jaśkowy Sad
- Kąpielisko Chorwacja
Zobacz timelaps z Promu w Czchowie
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Promu Czchów
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Zamek w Czchowie - coraz więcej ponad ruiny baszty - Cudna Polska
Pingback: Prom Wytrzyszczka - Tropie - na Jeziorze Czchowskim - Cudna Polska