Próchnilec Maczugowaty jest dość wyjątkowym, łatwym do rozpoznania grzybem. Wygląda czasami dość upiornie, jak czarne, spróchniałe palce wystające z drewna lub z ziemi. Jeśli kiedyś spotkam 5 próchnilców wystających prosto z gleby (zakopanego w ziemi drewna), ułożonych w rządku, jak 5 palców umarlaka, to spełni się jedno z moich marzeń grzybowych.
Próchnilec Maczugowaty - szybka charakterystyka
łac.: Xylaria polymorpha
okres występowania :I – XII
niejadalny
lasy liściaste
parki
Wygląd Próchnilca Maczugowatego
Owocnik w kształcie nieregularnie maczugowatym, palcowatym, bulwiastym, wysokości od 4 do 10 cm i od 1 do 3 cm średnicy. Bardzo często grubości palca. Zakończony trzonowato zwężoną podstawką „trzonkiem” lub pozbawiony podstawki.
Powierzchnia Próchnilca Maczugowatego jest pomarszczona, gęsto brodawkowata, matowa, początkowo szara, szaro-brązowa, później ciemnoszara do smolisto-czarnej.
Owocniki, jakie obserwujemy to mocno zbite strzępki grzybni zwane podstawką. Jest mocno zdrewniała, korkowata, twarda, biaława, może czasami przybierać odcień drewna. Podstawka pokryta jest licznymi otworkami prowadzącymi do licznych malutkich owocników rodzących zarówno zarodniki bezpłciowe wiosną, jak i płciowe latem i jesienią.
Widoczny „palec umarlaka” można potraktować, jako swego rodzaju zbiorowy owocnik.
Zapach: bez zapachu.
Smak: nieznany.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.
Sposób odżywiania: saprotrof.
Podłoże: drewno.
Próchnilec Maczugowaty na kawałku drewna
Podstawka Próchnilca Maczugowatego z malutkimi owocnikami
Gdzie i kiedy występuje Próchnilec Maczugowaty
Próchnilec Maczugowaty jest gatunkiem częstym, owocniki można napotkać w lasach liściastych, w parkach, na cmentarzach. Występuje po kilka owocników lub gromadnie, najczęściej na gałązkach, pniakach bukowych, dębowych, grabowych, tuż przy ziemi. Czasami wydaje się, że wystają bezpośrednio z ziemi, jednak i w tym przypadku wyrastają na delikatnie zagrzebanym w ziemi drewnie. Zarodniki Próchnilca Maczugowatego zawiązują się jesienią i wówczas pojawiają się świeże „palce umarlaka”, które można obserwować przez cały rok.
Próchnilec Maczugowaty
Próchnilec Maczugowaty i jego wartości oraz zastosowanie
Próchnilec Maczugowaty jest gatunkiem niejadalnym i swoje zastosowanie ma w ekosystemie leśnym, gdzie pełni ważną rolę w obiegu materii.
Różne kształty Próchnilca Maczugowatego
Gatunki podobne do Próchnilca Maczugowatego
Próchnilec Długotrzonkowy (Xylaria longipes): grzyb niejadalny, smuklejszy z cieńszym i dłuższym trzonkiem, występuje przeważnie na obumarłych gałązkach klonu.
Inne nazwy Próchnilca Maczugowatego: palce umarlaka, palce nieboszczyka, drewniak maczugowaty.
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂