Galaretnica Mięsista (Ascocoryne sarcoides) – czy to móżdżek, czy mięsko w lesie?
Galaretnica Mięsista to dość ciekawy grzyb lasów liściastych. Kolonia tego grzyba, która czasami jest złożona z kilkudziesięciu owocników przypomina na pierwszy rzut oka mielone mięso, stąd nazwa. Niektórym może kojarzyć się również z filetowym mózgiem rozłożonym na zbutwiałym drewnie.
Galaretnica Mięsista - szybka charakterystyka
łac.: Ascocoryne sarcoides
okres występowania :VI – XII
niejadalny
lasy liściaste
lasy mieszane
Wygląd Galaretnicy Mięsistej
Owocnik pojedynczy w kształcie miseczkowatym, stożkowatym osadzony na krótkim trzonku lub go pozbawiony. Takie pojedyncze owocniki, kilkumilimetrowe, do 1,5 cm wyrastają w grupach, pozrastane z sobą, tworząc kolonię. Kolor gładkiej powierzchni owocników od fioletowoczerwonawej do purpurowej.
Miąższ: wodnisty, galaretowaty w kolorze jak powierzchnia owocnika.
Zapach:brak.
Smak: nieznany.
Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce.
Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.
Wysyp zarodników: bezbarwny.
Sposób odżywiania: saprotrof, pasożyt.
Podłoże: drewno.
Galaretnica Mięsista
Gdzie występuje Galaretnica Mięsista
Galaretnica Mięsista jest grzybem pospolitym, owocnikuje od czerwca do grudnia w czasie wilgotnych dni i łagodnej zimy. Jest zarówno saprotrofem, jak i pasożytem. Można ją spotkać przeważnie na butwiejącym drewnie drzew liściastych, m.in. buka, dębu, brzozy, graba, lipy, ale może również pasożytować na drzewach żywych. Najczęściej występuje w grupie, owocniki są pozrastane ze sobą i tworzą ciasne skupiska po kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt owocników.
Galaretnica Mięsista
Galaretnica Mięsista i jej wartości oraz zastosowanie
Galaretnica Mięsista jest grzybem niejadalnym i posiada zastosowanie jedynie w przyciąganiu wzroku swoim niecodziennym wyglądem i czasami intensywna barwą. Posiada ona jednak podobno właściwości badane przez naukowców, a mowa o wytwarzanym przez Galaretnicę Mięsistą związku chemicznym, który potencjalnie mógłby być używany do produkcji biopaliw. W związku z możliwym, przyszłościowym wykorzystaniem tego grzyba do produkcji biopaliw, otrzymał on pieszczotliwą nazwę ”mykodiesel”.
Galaretnica Mięsista
Gatunki podobne do Galaretnicy Mięsistej
Galaretnica Purchawkowata(Ascocoryne cylichnium): grzyb niejadalny, różni się kształtem i rozmiarem owocników.
Workotrzęsak Galaretowaty(Ascotremella faginea): grzyb niejadalny, owocniki w odcieniach czerwonobrązowych, fioletowobrązowych.
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Przeglądnij galerię zdjęć Galaretnicy Mięsistej
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂