Galaretek Kolczasty – leśne ostrygi

You are currently viewing Galaretek Kolczasty – leśne ostrygi

Galaretek Kolczasty jest tym grzybem, który niechętnie jest zbierany przez grzybiarzy. Najprawdopodobniej chodzi o brak rozeznania w temacie tego gatunku. Sam długo przełamywałem się do tego grzyba, w starym moim atlasie grzybów jest oznaczony, jako niejadalny. Dopiero przyjaciel przekonał mnie do zerwania tego galaretowatego grzyba sądząc, że jest podobny do ostryg. I ta właśnie go określam, jako leśna ostryga. Teraz, jeśli go spotkam, a spotykam dość często na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to zabieram kilka młodych owocników, ale tylko dla udekorowania np. sałatki.

Jako dodatek po sparzeniu można go spożyć i raczej nie nadaje się do innych celów. Poczytaj, pooglądaj galerię zdjęć, aby wiedzieć, czy to co spotykasz w lesie to Galaretek Kolczasty.

Galaretek Kolczasty - szybka charakterystyka

  • łac.: Pseudohydnum gelatinosum
  • okres występowania : VII – XI
jadalny
lasy iglaste
lasy mieszane

Wygląd Galaretka Kolczastego

Kapelusz: w kolorach białych, białawoszarych, niebieskawych, na starość może przybierać barwy szarobrązowe, nawet czarnobrązowe. Galaretek Kolczasty ma kształt kapelusza języczkowaty, muszelkowaty. Jest galaretowany i miękki.

Powierzchnia kapelusza nierówna, lekko ziarnista, zamszowa, z bardziej gładkim brzegiem.

Wymiary kapelusza do 10 cm średnicy i 2 cm grubości.

Hymenofor: kolce w kolorach białawych, elastyczne, dość gęste, ostre, niekiedy z delikatnie niebieskawym odcieniem.

Trzon: dość masywny, długości do 5 cm osadzony bocznie względem kapelusza, w kolorze hymenoforu.

Miąższ: w młodych owocnikach mlecznobiały, później może być nieco szarawy, jest półprzezroczysty. Miękki, galaretowaty i wodnisty. Wysuszony praktycznie bez miąższu, natomiast przemoczony po długotrwałych opadach może rozpadać się pod naciskiem. Taki już ten grzyb dziwnie magiczny.

Zapach: bez zapachu.

Smak: bardzo delikatny smak rybny.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: nie dopuszczony do obrotu.

Ochrona gatunkowa w Polsce: nie objęty ochroną gatunkową.

Wysyp zarodników: biały

Sposób odżywiania: soprotrof.

Podłoże: zbutwiałe drewno.

Galaretek Kolczasty przezroczysty
Galaretek Kolczasty biały
Galaretek Kolczasty kolce
Hymenofor Galaretka Kolczastego

Występowanie Galaretka Kolczastego

Galaretek Kolczasty jest czasami często spotykanym grzybem, wyrasta na mocno zbutwiałym drewnie, pniach drzew iglastych, przeważnie świerków. Spotkać go można w przeciągu całego roku, jednak najliczniej i przeważnie spotykany jest w lecie i na jesień. Jeśli wyrasta, to najczęściej w ilości kilka, kilkanaście owocników na jednym pniu, najchętniej w zacienionych i wilgotnych miejscach.

Owocniki, jak mech wyrastają od północnej strony pnia, często są pozrastane ze sobą, zachodzą na siebie. Jeśli chcesz mieć większe szanse napotkania tego grzyba, to sugestia, aby poszukać go na terenach wyżynnych, podgórskich, gdzie spotykany jest znacznie częściej niż na terenach nizinnych.

 

Galaretek Kolczasty beżowe
Galaretek Kolczasty jasnobrązowy

Wartości i zastosowanie Galaretka Kolczastego

Galaretek Kolczasty jest grzybem właściwie pozbawionym jakikolwiek wartości poza dekoracyjnymi. W smaku może trochę przypominać ryby morskie, a w połączeniu z konsystencją galaretkowatą niektórzy raczą się tym grzybem, jak ostrygą. Myślę jednak, że jest to subiektywne odczucie, dla mnie Galaretek Kolczasty jest grzybem bez smaku.

Można go dodawać do sałatek, jako dodatek dekoracyjny, można go spożywać samego, jednak zaleca się jego wcześniejsze sparzenie wrzątkiem. Chodzi o sparzenie, a nie obgotowanie, o pozbycie się z jego powierzchni drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić.

Galaretek Kolczasty na pniu
Galaretek Kolczasty obrasta pień od strony północnej

Gatunki podobne do Galaretka Kolczastego

  • W zasadzie Galaretek Kolczasty jest na tyle charakterystycznym grzybem, że nie można go pomylić z innymi gatunkami.

Inne nazwy Galaretka Kolcastego: leśna ostryga, kolczak galaretowaty.

Przeglądnij galerię zdjęć Galaretka Kolczastego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz