Zielony Szlak nad Ojcowem - czyli jeśli zapragniesz popatrzeć na wszystko z góry, z innej perspektywy
Ten niedługi, ale za to bardzo urokliwy Zielony Szlak nad Ojcowem, uważany przez wielu za najpiękniejszy w Ojcowskim Parku Narodowym, mierzy zaledwie około 2 km. Aby popatrzeć z góry na Bramę Krakowską trzeba wspiąć się albo od strony południowej Doliny Prądnika, albo od strony Smardzowic położonych nad dolną częścią Doliny Prądnika, albo od strony między Bramą Krakowską, a centrum Ojcowa w górę Prądnika. W tej górnej części i przy wejściu na szlak jest kasa biletowa do Jaskini Ciemnej, jeśli planujesz wejście do jaskini, to zaopatrz się w bilet, niedopatrzenie kosztować ciebie będzie zejście kilkadziesiąt metrów w dół po jego zakup.
My na Zielony Szlak nad Ojcowem wybraliśmy się od południowej strony, pod Smardzowicami i od razu podchodzimy pod górę mijamy ostańce skalne wśród drzew przy wąwozie, później kierując się w lewo dochodzimy już na górną ścieżkę szlaku zielonego, bardzo widokowego, prowadzącego ponad Doliną Prądnika, gdzie z wielu miejsc jest przepiękny widok na Bramę Krakowską, na Rękawicę, na Źródełko Miłości. Z Góry Koronnej pięknie widać charakterystyczne punkty w Dolinie Prądnika w okolicy, a z Góry Okopy ujrzysz piękną przestrzeń i wijącą się w dół rzekę Prądnik.
Na tych dwóch punktach widokowych można spędzić cały dzień i po prostu patrzeć na przestrzeń z wysokości około 100 m nad poziomem doliny. Na Wzgórzu Okopy archeolodzy odkryli ślady osadnictwa jeszcze z czasów neolitu, a odkryte ślady grodziska w tym miejscu oceniano na około 1231 r., kiedy to książę Konrad Mazowiecki wzniósł tutaj Wisegrod. Najbardziej charakterystyczną skałą przy zielonym szlaku jest oczywiście wapienna skała w kształcie rękawicy i stąd też nazwana popularnie Rękawicą lub też Białą Ręką, albo Pięciopalcówką. Wznosi się ona dumnie ponad Bramę Krakowską, na przeciwległej stronie doliny.
Zielony Szlak nad Ojcowem jest ścieżką łatwą i miejscami wygodnie szeroką, dość licznie odwiedzaną przez biegaczy przełajowych, wije się ona czasami pięknie i zjawiskowo pomiędzy drzewami. Poniżej Rękawicy, przy ścieżce już prowadzącej na dół napotykam Jaskinię Ciemną, do której wchodzi się z przewodnikiem, jednak z uwagi na konieczność zakupu biletu na dole, przy wejściu z doliny, nie korzystamy z tego uroczego miejsca z wielką komnatą witającą po wejściu. Aż prosi się, aby kasę biletową przenieść kilkadziesiąt metrów w górę pod wejście do Jaskini Ciemnej.
Z tego powodu, jeśli planujesz wejście do Jaskini Ciemnej, to rozważ przejście szlaku zaczynając od strony Ojcowa, z którego centrum biegnie zielony szlak, a wcześniej z Doliny Sąspowskiej… ten odcinek szlaku, ponad Doliną Prądnika, jest przyjemnie urokliwy, cichy i miejscami do patrzenia w przestrzeń, co daje mega ukojenie 😊
Jest to jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaków jurajskich. Przy dobrej pogodzie widać z tąd też pięknie pasmo Karpat.
Jeśli zatem jesteś w Dolinie Prądnika i odwiedzasz Ojców, to możesz wybrać się na niewymagającą, ale miejscami dość stromą ścieżką, którą prowadzi Zielony Szlak nad Ojcowem ... Cisza i spokój gwarantowane i czekają
- Wejście na szlak od południa.
- Punkt widokowy na Gorze Okopy.
- Pozostałości Grodziska.
- Punkt widokowy.
- Punkty widokowe na Górze Koronnej.
- Jaskinia Ciemna.
- Rękawica.
- Brama Krakowska.
- Źródełko Miłości.
- Kasa biletowa Jaskini Ciemnej.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora