Zamek Olsztyn koło Częstochowy – Ruiny, Historia i Widokowe Skały Jurajskie

You are currently viewing Zamek Olsztyn koło Częstochowy – Ruiny, Historia i Widokowe Skały Jurajskie

Zamek Olsztyn k. Częstochowy i jego najbliższa okolica to miejsce, gdzie historia splata się z naturą w iście spektakularnym stylu. Te ruiny dawnej warowni skrywają opowieści sprzed wieków, a otaczające je skały widokowe Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferują niezapomniane widoki i wrażenia. To miejsce, które zainspiruje zarówno miłośników historii, jak i pasjonatów przyrody. Przygotuj się na podróż w czasie i przestrzeni – ruszajmy na odkrywanie tych wspaniałych terenów!

Jak daleko do Zamku Olsztyn k. Częstochowy?

Odległość od Spodka Katowickiego:

Około 1343 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy mapka
Na skróty przez wpis...

Zamek Olsztyn: Tajemnice Wieków Ukryte w Ruinach

Ruiny Zamku Olsztyn to nie tylko kawałek lokalnej historii – to świadectwo epoki, gdy warownie były sercem obrony i życia codziennego. Zamek powstał na skalistym wzgórzu w XIII wieku jako część systemu obronnego Orlich Gniazd. Po licznych burzliwych wydarzeniach, w tym po Potopie Szwedzkim, zamek podupadł, ale jego malownicze ruiny (choć w bardzo niewielkiej części) wciąż zachwycają odwiedzających. A to, co najbardziej przyciąga wzrok, to wysokie wzgórze, na którym stoją częściowo odrestaurowane szczątki ruin, czyli przede wszystkim baszty. To właśnie to wysokie wzgórze powoduje, że obiekt ten postrzegany jest jako monumentalny, co w rzeczywistości może być dyskusyjne.

Spacerując po terenie zamku, poczujesz ducha dawnych czasów. Rozrzucone fragmenty murów, kilka tajemniczych zakamarków i przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki z najwyższych punktów wzgórza sprawiają, że miejsce to wydaje się magiczne. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, bo ruiny wyglądają niezwykle malowniczo o każdej porze dnia, a w szczególności o wschodzi i zachodzie słońca.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy widok z drona
Widok na Zamek Olsztyn z lotu ptaka
Zamek Olsztyn koło Częstochowy i wieża pomiędzy skałami
Baszta i skałki na Zamku Olsztyn
Zamek Olsztyn i wzgórze zamkowe

Jak zwiedzać Zamek Olsztyn k. Częstochowy?

Kiedy wchodzicie przez bramę główną od deptaka (przy którym jest sporo barów, lodziarni i.t.p.) kierujecie się w prawo na schody i dalej ścieżką w kierunku Wieży Sołtysiej. Na wieży tej jest platforma widokowa, z której popatrzycie na rozległą okolice, jest to ten moment, w którym należy wykupić dodatkowy bilet na wejście na platformę. Widoki na okoliczne skały i rozległe tereny również będziecie mieć z kilku miejsc na wzgórzu, które sprzyja dalekim obserwacjom.
Następnie kierujemy się w kierunku największej wieży i ruin zamku właściwego, mamy tutaj pod wieżą również platformę widokową na wzgórze. Następnie warto pokluczyć nieco po wzgórzu w różne zakamarki, aby popatrzeć na Zamek Olsztyn i okolicę z różnych perspektyw.

Następnie przy wieży głównej będzie zejście w dół, którym kierujemy się w kierunku ruin zamku dolnego, baszty studziennej oraz pieczary zamkowej pod zamkiem górnym.
Proponuję obejść cały zamek dookoła, aby popatrzeć na niego z każdej strony, w południowej części będziecie przechodzić pomiędzy domami Olsztyna, jednak również tutaj co jakiś czas będzie możliwość popatrzenia na baszty z dołu z całkiem nowej perspektywy.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy i wieża widokowa
Wieża widokowa na Zamku Olsztyn
Widoczne fragmenty obmurowań na Zamku Olsztyn
Zamek Olsztyn koło Częstochowy widok od północy
Zamek Olsztyn i jego dolna część

Magia Krajobrazu pod Zamkiem Olsztyn: Najpiękniejsze Skały Widokowe Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Okolice Zamku Olsztyn to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i wspinaczki. Skały widokowe Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to formacje skalne o fantazyjnych kształtach, które wznoszą się nad zielonymi lasami, a te w okolicy Zamku Olsztyn należą do tych, z których możecie toczyć dalekie obserwacje. W północnej części mamy Góry Towarne, na które warto wybrać się o świcie, kiedy słońce blado oświetla wzgórze zamkowe. Na wschodniej stronie mamy szereg skał z największą Skałą Dziewica, z której można podziwiać spektakularny zachód słońca, zwłaszcza na wiosnę i jesienią słońce będzie zachodzić za basztami zamkowymi.

Jeśli kierujecie się na południe to tutaj macie największy raj obserwacyjny, najpierw Góra Lipówki, na którą jest dość łagodne wejście, ale oferuje niezapomniane widoki na ruiny z południa. 500 metrów dalej na południe napotkacie najbardziej monumentalną skałę w okolicy, Górę Biakło, nazywaną potocznie Małym Giewontem. To już potężna skała oferująca cudowne widoki, na którą możecie wejść i zagłębić się w niesamowitej przestrzeni i w urzekających widokach. Pamiętajcie, nie tylko tutaj, o bezpieczeństwie, Jura Krakowsko-Częstochowska ma to do siebie, że owe cudne skały, tak przyciągające magicznie, mają często kilkudziesięciometrowe, pionowe skały. Pilnujcie zarówno siebie, jak i dzieci.

Góra Biakło na południe od Zamku Olsztyn
Widok z Góry Biakło na Górę Lipówki i Zamek Olsztyn
Widok na Zamek Olsztyn z Gór Towarnych
Góra Lipówki i Góra Biakło widoczne z Zamku Olsztyn
Zamek Olsztyn koło Częstochowy o zachodzie słońca
Zamek Olsztyn o zachodzie słońca ze Skały Dziewica
Zamek Olsztyn koło Częstochowy o zachodzie słońca
Zamek Olsztyn o zachodzie słońca widoczny z zachodu

Spójrz na panoramę Zamku Olsztyn i południowych skałek

Kilka wskazówek praktycznych podczas odwiedzin na Zamku Olsztyn k. Częstochowy

  • Wejście na teren wzgórza zamkowego jest płatne w godzinach otwarcia kas, informacje szczegółowe na temat godzin i cen na oficjalnej stronie: Zamek Olsztyn.
  • Poza godzinami otwarcia kas brama zostaje otwarta i można wejść na wzgórze zamkowe bezpłatnie, można również przebywać na nim całą noc.
  • Są tutaj miejsca niebezpieczne, zachować należy ostrożność przy krawędziach skał, albo na możliwe spadające kamienie, kiedy przechodzicie pod skałami.
  • Na całość zwiedzania wystarczy około 1 do 2 godzin. Wejście na taras widokowy w zachodniej baszcie jest dodatkowo płatne.
  • Wykaz parkingów płatnych i bezpłatnych – patrz poniżej.
  • Jeśli chcecie się zaopatrzyć w napoje, to zróbcie to przy deptaku, albo w sklepie na Rynku.
  • Nie zapomnijcie o odwiedzeniu okolicznych punktów widokowych na Zamek Olsztyn – patrz mapka poniżej.
  • Jeśli jesteście miłośnikami biwakowania, to możecie uczynić to bezpłatnie, jest to akceptowane, na wschód od wzgórza.

Zamek Olsztyn k. Częstochowy – jak dotrzeć i gdzie parkować

Jak dotrzeć do Zamku Olsztyn, to nie ma co za bardzo się rozpisywać. Jeśli dotrzesz na Rynek w Olsztynie, to od razu wchodzisz na deptak doprowadzający bardzo szybko pod bramę wejściowa. Jednak można również wejść od strony północno-wschodniej. Warto nadmienić, że brama do zamku nie jest zamykana po godzinach sprzedaży biletów i można na Zamku Olsztyn przebywać cała noc, wejście w godzinach nocnych i porannych jest również bezpłatne. Pamiętajmy tylko, że poza godzinami oficjalnymi wejdziemy tylko na wzgórze zamkowe bez możliwości odwiedzenia platformy widokowej czy baszty studziennej.

Gdzie zaparkować? Motocykliści maja bardzo wygodnie, często okupują początkową część deptaka i nie ma tutaj kłopotu z zaparkowaniem motocykla bezpłatnie. Dla samochodów już jest nieco inaczej, sto metrów od deptaka w kierunku północnym jest parking płatny, kawałek dalej znajdziecie dzikie miejsca parkingowe, jak również po przeciwnej stronie wzgórza nie będzie problemów z zaparkowaniem bezpłatnym. Dopuszczalne jest także biwakowanie na dziko na południowo-wschodniej części otoczenia pod wzgórzem zamkowym.

Jeśli wybieracie się na okoliczne skałki, to również nie będzie większego problemu, żeby bezpłatnie zaparkować, tereny tutaj są bardzo przyjazne dla podróżujących samochodami. Patrzcie na mapkę, gdzie są miejsca parkingowe.

Jeśli wędrujesz czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd, to Ruiny Zamku Olsztyn znajdują się 147 km szlaku zaczynającego się w Krakowie na Krowodrzy.

Szlaki na trasie:

Czerwony Szlak Orlich Gniazd – Ruiny Zamku Olsztyn k. Częstochowy znajduje się na 147 km licząc od Krakowa.

Żółty Szlak Olsztyński.

Zielony Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty.

Niebieski Szlak Warowni Jurajskich.

Czarny Szlak im. Barbary Rychlik.

Przebiega tędy również Rowerowy Szlak Orlich Gniazd oraz Rowerowa Pętla wokół Olsztyna.

Co warto zobaczyć w okolicy Ruin Zamku Olsztyn k. Częstochowy

Wiele osób przyjeżdża do Olsztyna k. Częstochowy, aby zwiedzić właśnie ruiny, jednak najbliższa okolica oferuje znacznie więcej urokliwych miejsc wartych odwiedzenia.

W okolicy warte zobaczenia:

  • Góra Biakło – na południe najpotężniejsza i najbardziej widowiskowa skała w okolicy, punkt widokowy na Zamek Olsztyn.
  • Góra Lipówki – punkt widokowy na południe pomiędzy Górą Biakło, a Zamkiem Olsztyn.
  • Skała Dziewica – największa z zespołu skał na wschód od ruin, warto tutaj wybrać się na zachód słońca.
  • Jaskinia Magazyn – jeszcze kawałek za Skałą Dziewica, interesujące miejsce dla pasjonatów podziemi.
  • Góry Towarne – zespół skał na północ od ruin, będących punktem widokowym wraz z kilkoma jaskiniami wartymi odwiedzenia z latarkami.
  • Kamieniołom Kielniki – na wschód od ruin Zamku Olsztyn, wraz z Jaskinią w Kielnikach, jako gratka dla zainteresowanych geologią.
  • Rezerwat Sokole Góry – kawałeczek za Górą Biakło leśny zakątek z wieloma jaskiniami i skałkami.
  • Rezerwat Zielona Góra – kolejne jurajskie miejsce z ostańcami skalnymi i jaskiniami.
  1. Ruiny Zamku Olsztyn.
  2. Góra Biakło.
  3. Góra Lipówki.
  4. Skała Dziewica.
  5. Góry Towarne.
  6. Punkt widokowy z zachodu.
  7. Parking Płatny.
  8. –  11. Możliwości bezpłatnego parkowania.

Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i  postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂

Zobacz film z Zamkiem Olsztyn i okolicami

Zamek Olsztyn k. Częstochowy i okoliczne skałki w moim obiektywie – zobacz zdjęcia

Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂

Dodaj komentarz