Rezerwat Luboń Wielki wraz ze schroniskiem na Luboniu Wielkim i niebieskim szlakiem z Naprawy
Ten rezerwat będący częścią Obszaru Natura 2000 Luboń Wielki, znajduje się w zasadzie pod szczytem od strony południowej. Został utworzony, aby w jak najszerszym względzie ochronić naturalne osuwiska skalne i gołoborza w tym rejonie. Jest tutaj ponoć kilkanaście grot, z których najdłuższa mierzy nieco ponad 20 metrów. Schodząc przez Rezerwat żółtym szlakiem, właśnie po osuwiskach skalnych, uważajcie na ruchome głazy, , jak i na przebieg szlaku, bo można tutaj pójść przez nieuwagę w nieprawidłowym kierunku.
W górnej części rezerwatu jest przepiękny punkt widokowy, na którym przycupnąwszy i odetchnąwszy od codzienności, możesz zanurzyć swe myśli w przestrzeni, na której krańcu wstrzeliwują się w niebo Tatry. Jeśli pozostaniesz tutaj w stanie kontemplacji przestrzeni przez choćby pół godziny, to z pewnością naładujesz swoje akumulatory wewnętrzne.
Poza krańcem rezerwatu, tuż za kapliczką, możesz zboczyć ze szlaku i skierować się strono w górę wąwozem na powrót do schroniska na Luboniu Wielkim.
Samo schronisko jest obiektem na tyle spokojnym, że można tutaj przenocować w ciszy, spokoju i z dala od turystycznego zgiełku, a w nocy poczujesz przestrzeń północnego zbocza Lubonia Wielkiego.
Najpopularniejszym szlakiem w kierunku szczytu i Rezerwatu Luboń Wielki, jest szlak niebieski strony zakopianki w Naprawie pod Luboniem Małym. Po drodze napotkasz również przepiękny punkt widokowy na Tatry. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce, gdzie ukoisz swoje nerwy i odpoczniesz psychicznie 🙂
Szlak niebieski na Luboń Wielki jest uwielbiany nie tylko przez turystów pieszych, ale i rowerzystów, których tutaj spotkasz niemało.
Napotkasz również miejsce na Luboniu Małym z widokiem na Babią Górę, a na zboczach od południowej strony spotkałem również siedliska czosnku niedźwiedziego, który stanowi fantastyczny opatrunek gojący na rany, jak również wyśmienity dodatek do potraw.
- Rezerwat Luboń Wielki
- Schronisko na Luboniu Wielkim
- 7. Punkt widokowy na Tatry
- 5. 6. Szlak niebieski
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora