Rezerwat Luboń Wielki

You are currently viewing Rezerwat Luboń Wielki

Rezerwat Luboń Wielki wraz ze schroniskiem na Luboniu Wielkim i niebieskim szlakiem z Naprawy

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 1062 rzuty beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Ten rezerwat będący częścią Obszaru Natura 2000 Luboń Wielki, znajduje się w zasadzie pod szczytem od strony południowej. Został utworzony, aby w jak najszerszym względzie ochronić naturalne osuwiska skalne i gołoborza w tym rejonie. Jest tutaj ponoć kilkanaście grot, z których najdłuższa mierzy nieco ponad 20 metrów. Schodząc przez Rezerwat żółtym szlakiem, właśnie po osuwiskach skalnych, uważajcie na ruchome głazy, , jak i na przebieg szlaku, bo można tutaj pójść przez nieuwagę w nieprawidłowym kierunku.

W górnej części rezerwatu jest przepiękny punkt widokowy, na którym przycupnąwszy i odetchnąwszy od codzienności, możesz zanurzyć swe myśli w przestrzeni, na której krańcu wstrzeliwują się w niebo Tatry. Jeśli pozostaniesz tutaj w stanie kontemplacji przestrzeni przez choćby pół godziny, to z pewnością naładujesz swoje akumulatory wewnętrzne.

Poza krańcem rezerwatu, tuż za kapliczką, możesz zboczyć ze szlaku i skierować się strono w górę wąwozem na powrót do schroniska na Luboniu Wielkim.

Samo schronisko jest obiektem na tyle spokojnym, że można tutaj przenocować w ciszy, spokoju i z dala od turystycznego zgiełku, a w nocy poczujesz przestrzeń północnego zbocza Lubonia Wielkiego.

Najpopularniejszym szlakiem w kierunku szczytu i Rezerwatu Luboń Wielki, jest szlak niebieski strony zakopianki w Naprawie pod Luboniem Małym. Po drodze napotkasz również przepiękny punkt widokowy na Tatry. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce, gdzie ukoisz swoje nerwy i odpoczniesz psychicznie 🙂

Szlak niebieski na Luboń Wielki jest uwielbiany nie tylko przez turystów pieszych, ale i rowerzystów, których tutaj spotkasz niemało.

Napotkasz również miejsce na Luboniu Małym z widokiem na Babią Górę, a na zboczach od południowej strony spotkałem również siedliska czosnku niedźwiedziego, który stanowi fantastyczny opatrunek gojący na rany, jak również wyśmienity dodatek do potraw. 

  1. Rezerwat Luboń Wielki
  2. Schronisko na Luboniu Wielkim
  3.  7. Punkt widokowy na Tatry
  4.  5. 6. Szlak niebieski

Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i  postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂

Luboń Wielki w moim obiektywie – zobacz zdjęcia

Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂

Dodaj komentarz