Rezerwat Biała Woda

You are currently viewing Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda - bystry potok, skały opalane słońcem i owce wypasane przez baców

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 2035 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Jest w Małych Pieninach sporo pięknych miejsc, dzikich dolin, skałek, pastwisk, jednym z takich miejsc jest Rezerwat Biała Woda. Powierzchnia tego rezerwatu to 33,7 ha i składa się z kilku części, a głównie z dwóch głównych oddalonych od siebie o kilkaset metrów. Sama Dolina Białej Wody wije się między skałami ze swym bystrym strumieniem i szutrową (choć miejscami wybetonowaną) drogą, która prowadzi do kilku bacówek położonych na obrzeżach rezerwatu. Zarówno wygodnie i przyjemnie można trasę przejść pieszo, z dziećmi (nie jest wymagająca), jak i rowerem. Z tego tez względu dolina ta wraz z rezerwatem różni się od pobliskiego Wąwozu Homole.

Kilka mostków nad potokiem, wijąca się droga, smaczne oscypki, wypas owiec zarówno w dolinie, jak i pod Przełęczą Rozdziela, ostańce skalne i cisza od zgiełku, to są cechy charakterystyczne dla tego rezerwatu i jego otoczenia. A kiedy wejdziesz w kierunku Przełęczy Rozdziele ujrzysz w kierunku zachodnim piękne widoki na Pieniny z Trzema Koronami i Małe Pieniny oraz sam Rezerwat Biała Woda. Można tutaj, na pastwiskach w sąsiedztwie wypasanych owiec i bydła, przysiąść i w ciszy, spokoju, w kojących promieniach słońca podelektować się cudownymi panoramami.

Aby zażyć spokoju w cudownej międzyskalnej dolinie, koniecznie odwiedź Rezerwat Biała Woda

W samym rezerwacie jest też miejsce, które nazywa się Gazdówka, gdzie wypijesz zimne piwo, zjesz ciepłą kiełbaskę, a przy okazji możesz w samym środku rezerwatu zarezerwować sobie noclegi, ewentualnie przenocować pod namiotem. A jeśli ma temu towarzyszyć cudowna ciemna, rozgwieżdżona noc, cisza, spokój, szept strumienia, to miejsce to staje się wyjątkowo atrakcyjne dla amatorów podziwiania wschodów i zachodów słońca w Małych Pieninach. Jednak, aby trafić na ciszę, to lepiej zatelefonować wcześniej i dowiedzieć się, czy czasem ktoś nie planuje jakiegoś większego spotkania integracyjnego, wówczas rozbrzmiewa muzyka w nocnej dolinie.

Z Doliny Białej Wody, aby wyjść na Przełęcz Rozdziela, należy wyjść pod górę żółtym szlakiem, a po drodze posilisz się oscypkiem w bacówce. W rezerwacie jest kilka typowych dla tego miejsca skał: Czubata, Bazaltowa Skałka pochodzenia powulkanicznego, Smolegowa Skała, Czerwona Skała, Kociubylska Skała, Brysztańskie Skały. Teren ten przez wieki był zamieszkały przez Rusinów, którzy zostali wysiedleni po Drugiej Wojnie Światowej, a pozostałościami są tutaj przede wszystkim stare, już zdziczałe drzewa owocowe oraz pozostałości kamiennych fundamentów osady.

  1. Rezerwat Biała Woda.
  2. Smolegowa Skała.
  3. Skała Bazaltowa.
  4. Czubata.
  5. Gazdówka.
  6. Czerwona Skała.
  7. Kociubylska Skała.
  8. Bacówka.
  9. Bacówka.
  10. Brysztańskie Skały.
  11. Przełęcz Rozdziela.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz