Kopiec Wandy

You are currently viewing Kopiec Wandy

Kopiec Wandy - jeden z mniej znanych symboli Nowej Huty

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 229 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Ten kopiec wysoki na 14 m i o całkowitej objętości 9000 m3 prawdopodobnie został usypany w okolicy VII – VIII w. i według legendy jest to mogiła Wandy, córki księcia Kraka, która nie chcąc wyjść za mąż za Niemca rzuciła się do Wisły, a jej ciało wyłowiono właśnie nieopodal Kopca.

Pomnik na szczycie, orła na postumencie, wykonał z marmuru sam Jan Matejko, którego dworek również jest położony niedaleko Kopca Wandy. Pomnik orła umieścił w 1890 roku Kornel Kozerski, przy okazji odnawiania samego Kopca.

W chwili obecnej kopiec ma wejście na szczyt po udeptanej ścieżce, jak przystało na Nową Hutę, miasto Kraków raczej nie szybko będzie wdrażać proceduję remontu ścieżki i może wzmacniania samego Kopca Wandy, w przeciwieństwie do trzech największych położonych już na terenie Krakowa (Kościuszki, Piłsudskiego, Krakusa). Taki już urok Nowej Huty 😊 Jednak samo otoczenie Kopca Wandy otrzymało nowy wizerunek w postaci ławek, leżaków drewnianych do wypoczynku oraz skwerków i rabat, wszystko to w połączeniu z krótką ścieżką spacerowo-rowerową (udostępnioną też dla ruchu publicznego) sprawia, że Kopiec Wandy, mimo sąsiadującej drogi ekspresowej, jest obiektem wartym odwiedzenia, a rzadko tutaj bywają turyści.

Pierwsze wzmianki o wsi położonej nieopodal Kopca Wandy – Mogiły, datuje się na 1222 rok, wg podań nazwę swą ta wieś wzięła właśnie od Mogiły Wandy, a pierwsze opisy Kopca Wandy można było napotkać w 1584 roku.

W roku 1860 pod Kopcem Wandy Austriacy wybudowali szaniec, będący częścią Twierdzy Kraków, a który rozebrano w latach 1968–1970. Pierwotnie był on ziemnym szańcem, natomiast w latach 1888–1890 przebudowano na ceglano-kamienny. Nieopodal, w kierunku południowo-wschodnim, pozostał inny Fort z Twierdzy Kraków o nazwie Wanda, który jest odnawiany od kilku lat.

Na Kopiec Wandy warto wybrać się w dniach 4 listopada lub 6 lutego, wówczas można zaobserwować Kopiec Krakusa na tle zachodzącego słońca. Natomiast wschodzące słońce za Kopcem Wandy można zaobserwować z Kopca Krakusa w dniach 2 maja lub 10 sierpnia i wówczas warto wybrać się o świcie właśnie na Kopiec Krakusa. Z samego szczytu Kopca Wandy zaobserwujesz również Wawel, Las Wolski, a od wschodniej strony popodziwiasz industrialny styl Huty Sendzimira, a wcześniej Lenina.

W roku 2021 rozpoczęto remont torowiska prowadzącego od centrum Nowej Huty pod Kopiec Wandy, było to niedawna swoistą atrakcja turystyczną, po krzywych torach tramwaje jeździły z prędkością piechura

  1. Kopiec Wandy

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz