Kopiec Krakusa, jako najstarszy zabytek w Krakowie?
Jeśli zwiedziłeś Stare Miasto Krakowa i stwierdziłeś, że poznałeś całą historię związaną z ziemia krakowską, to jeszcze najwidoczniej nie zawitałeś na Kopiec Krakusa, którego powstanie datuje się na ok. VIII w. Skąd taka informacja? Podczas modernizacji kopca, archeolodzy znaleźli wewnątrz przedmioty Awarów, którzy zagościli na tym terenie w VI w. Czyżby zatem powstanie Kopca Krakusa nie miało nic wspólnego z legendą o Królu Kraku? Tego chyba się nie dowiemy, jednak legendarny Król, z okresu jeszcze sporo przed założeniem samego Krakowa, wygrywa z innymi opowieściami, domysłami, jak i faktami.
Sam kopiec był wykorzystywany przez Słowian, do obchodzenia zaduszek, które właśnie przez Słowian było obchodzone wiosną, dlatego też w okresie wielkanocnym pod Kopcem pozostała garstka tej tradycji w Święto Rękawka. Zjeżdżają się wówczas pod Kopiec Krakusa zwolennicy tradycji prasłowiańskich prezentując życie koczownicze w tamtych zamierzchłych czasach. Tradycja mówi, że przy sypaniu kopca, dla upamiętnienia Króla Kraka, noszono ziemię w rękawach, z czego właśnie powstała nazwa święta słowiańskiego Rękawka.
Kopiec Krakusa stanowi to miejsce, gdzie licznie przybywają miłośnicy podziwiania okolic Wawelu z góry
Zbierają się na Kopcu Krakusa również miłośnicy zachodów słońca, czerwona poświata zachodzącej gwiazdy oświetla Stare Miasto z Wawelem na czele, Kopiec Kościuszki, Klasztor Kamedułów. Jest to jedno z czołowych miejsc widokowych na Kraków, a o zachodzie chyba najbardziej eksponowane. Wokół samego kopca usytuowany był fort poaustriacki należący do Twierdzy Kraków, w tej chwili zostały miejscami odnowione kawałki narożnych obmurowań.
Od strony południowej usytuowany jest Kamieniołom Liban, krzemienno-wapienny, już niefunkcjonujący, z pozostałymi rozpadającymi się konstrukcjami stanowiącymi scenografię do filmu Lista Schindlera. Nazwa Kamieniołom Liban pochodzi od Bernarda Libana, przedsiębiorcy, współtwórcy karnego obozu pracy na okolicznym terenie w czasie Ii wojny światowej. W tej chwili są jeszcze pozostałości pozostałości odlewów nagrobków żydowskich, stanowiących drogi dojazdowe na potrzeby filmowe Listy Schindlera. Całość jest coraz bardziej zarośnięta, poprzecinana dzikimi ścieżkami, bagnami, nad którymi krążą hordy krwiożerczych komarów.
Dookoła Kamieniołomu Liban prowadzi ścieżka widokowa, gdzie w spokoju, ciszy, przycupniesz, pooddychasz wolnością w niedalekiej odległości od centrum Krakowa… Uważaj tylko, bo miejscami, zwłaszcza po opadach, może tutaj być ślisko, a urwisko ma kilkanaście metrów.
Z Kopca Krakusa również widać Kopiec Wandy w Nowej Hucie, a w dniach 2 maja i 10 sierpnia można zaobserwować wschodzące słońce za właśnie Kopcem Wandy, warto zatem w te dni zawitać na Kopiec Krakusa o świcie.
- Kopiec Krakusa.
- Kamieniołom Liban.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Święto Rękawka pod Kopcem Krakusa – CudnaPolska
Pingback: Kopiec Wandy – Cudna Polska
Pingback: Park Rzeczny Wilga w Krakowie - Naturalna enklawa niedaleko Zamku Królewskiego na Wawelu - Cudna Polska