Maślak Pstry – leśny zamsz

You are currently viewing Maślak Pstry – leśny zamsz

Maślak Pstry, to grzyb wyjątkowy. Niby maślak, a jednak wygląda nieco inaczej od wyobrażeń maślaka. Ma wyjątkową barwę, swój wygląd i z daleka można go rozpoznać po swojej sylwetce, której bliżej wg mnie do borowika, niż maślaka. I choć nie zbieram go za często, spotykam go w lasach nieraz dość licznie. Cieszą moje oczy od zawsze, jeśli zabieram z lasu, to kilka owocników najjędrniejszych.

Ogólnie jestem zwolennikiem pozostawiania zawsze jakiejś części owocników z danego miejsca, aby mogły wysypać się nowe zarodniki w okolicy. Czym charakteryzuje się, czym zachwyca Maślak Pstry i jak wygląda, zapraszam do wpisu i do galerii zdjęć.

Maślak Pstry - szybka charakterystyka

  • łac.: Suillus variegatus
  • okres występowania : VI – XI
jadalny
lasy iglaste
dopuszczony do obrotu

Wygląd Maślaka Pstrego

Kapelusz: w kolorach żółtopiaskowych, żółtooliwkowych, piaskowomiodowych, brudnożółtych, piaskowopomarańczowych. Maślak Pstry, kiedy jest młody, ma kapelusz wypukły z brzegiem podwiniętym, z wiekiem staje się poduchowaty do płaskiego z lekko wywiniętym brzegiem, który staje się ostry. Czasem też środek kapelusza dojrzałych owocników może być ciemniejszy.

Powierzchnia kapelusza pokryta jest kosmkami przypominającymi zamsz, filc, zwłaszcza w młodych owocnikach, jest szorstka. Z czasem powierzchnia kapelusza staje się gładsza, skórka nadal pozostaje sucha i matowa, jednak po deszczu staje się nieco śliska, ale bez śluzu tak charakterystycznego dla maślaków.

Wymiary kapelusza dorosłych owocników do około 12, a czasami do 15 cm.

Hymenofor: rurki w kolorach piaskowożółtych, jasnopomarańczowych, oliwkowopomarańczowych, które z wiekiem stają się brudnopomarańczowe i ciemniejsze od powierzchni kapelusza, z drobnymi porami, które po uciśnięciu sinieją.

Trzon: w kolorze żółtopomarańczowym, żółtooliwkowym, nieco zamszowaty z ciemniejszymi plamkami w odcieniu pomarańczowoczerwonym. Cylindryczny, lekko grubszy o podstawy, centralnie usytuowany względem kapelusza. Młode owocniki mają trzony lekko brzuchowate. Wysokość trzonu do 10 cm, średnica trzonu do 3 cm. Maślak Pstry posiada trzon twardy, zwarty, pełny.

Miąższ: w kolorach żółtawopomarańczowych po przekrojeniu, z czasem delikatnie błękitnieje. Kapelusz ma miąższ dość miękki, a trzon bardziej włókienkowany.

Zapach: słabo wyczuwalny zapach igliwia.

Smak: łagodny, delikatny.

Dopuszczenie do obrotu w Polsce: Tak – dopuszczony do obrotu.

Wysyp zarodników: oliwkowy.

Podłoże: gleba.

Maślak Pstry W ściółce
Maślak Pstry
Maślak Pstry Przekrój
Przekrój Maślaka Pstrego, żółtopomarańczowy
Maślak Pstry Od Spodu 2
Maślak Pstry
Maślak Pstry Siniejące Rurki
Pory Maślaka Pstrego sinieją po naciśnięciu
Maślak Pstry Pory
Pory Maślaka Pstrego

Występowanie Maślaka Pstrego

Maślak Pstry występuje w zasadzie przez całe lato i do późnej jesieni, można go spotkać zarówno już w czerwcu, jak i w listopadzie. Grzyb dość częsty, wyrasta zazwyczaj w grupach do kilkunastu owocników w lasach sosnowych, często w borowinach, wrzosowiskach z podłożem piaszczystym.

Miejsca wilgotne, nieco bagniste również sprzyjają pojawianiu się owocników Maślaka Pstrego, stąd jedna z potocznych nazw tego grzyba – bagniak.

Maślak Pstry W Trawie 3
Maślak Pstry

Wartości i zastosowanie Maślaka Pstrego

Maślak Pstry jest grzybem niezbyt cenionym w polskiej kuchni. Co prawda jest grzybem jadalnym, jednak nie posiada żadnych wartości poza przydatnością do spożycia. Nie należy do gatunków specjalnie smacznych, sam czasami go nie zbieram, jeśli mam w zasięgu np. borowiki, czy podgrzybki w większej ilości. Mimo to jest grzybem jędrnym, nadającym się do sporządzania marynat, czy to młodych w całości, czy też starszych ciętych na ćwiartki.

Maślak Pstry jest również używany do sosów, zup, można go także suszyć, choć nie jest specjalnie aromatyczny. Najczęściej, jeśli go już zbieram, to służy mi jako dodatek do potraw wielogatunkowych.

Maślak Pstry W Trawie 2
Maślak Pstry

Gatunki podobne do Maślaka Pstrego

  • Maślak Sitarz (Suillus bovinus): grzyb jadalny, o gładki kapeluszu i lepkim podczas deszczu, rurki w odcieniach żółtych z większymi porami. Mikoryzuje z sosnami, najczęściej w dużych skupiskach.
  • Borowiczak Dęty (Suillus cavipes): grzyb jadalny, chroniony o kapeluszu zamszowym, ale z rurkami w odcieniach żółtych i pustym trzonem. Mikoryzuje z modrzewiami.

Inne nazwy Maślaka Pstrego: bagniak, jakubek, borowik pstry, piaskowiec, miodówka, twardak.

Przeglądnij galerię zdjęć Maślaka Pstrego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym
  • Post author:
  • Post category:Dary natury

Dodaj komentarz