Wąwóz Kraków i Smocza Jama

You are currently viewing Wąwóz Kraków i Smocza Jama

Wąwóz Kraków - najdziksze miejsce w Tatrach

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 2157 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Wielu, bardzo wielu ludzi twierdzi, że aby zobaczyć uroki Tatr, to musisz odwiedzić tylko 5 miejsc… Mówią, że jeśli byłeś w tych miejscach, to odwiedziłeś tatry, a są to powszechnie uznawane: Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Krupówki, Gubałówka, Dolina Kościeliska… nic bardziej mylnego, jest to krótka opowiastka ludzi, którzy kroczą krok w krok za stadem turystów… Jednak są takie miejsca, w które mało kto zagląda, a są one dostępne na wyciągnięcie ręki.

Jednym z takich miejsc i chyba najbardziej klimatycznym, jest Wąwóz Kraków, wąwóz stanowiący swoistą odnogę od Doliny Kościeliskiej. Ciekawi mnie poznanie statystyki ile ludzi kroczących Doliną Kościeliską skręca w ten urokliwy wąwóz zakończony drabina i jaskinią zwaną nie inaczej, jak tylko Smoczą Jamą. Domniemam, że jest to około 1%, czy to mało? Absolutnie nie, dzięki temu ten przepiękny wąwóz, który wije się między skałami stanowi prawdziwą ostoję spokoju, zmieszaną z wilgocią i chłodem bijącym od skał.

Za każdym razem, jeśli tylko jestem w okolicy, to wchodzę w ten przepiękny wytwór natury, przy okazji oczywiście odwiedzenia mojej najbliższej sercu Jaskini Mylnej. Przechodząc przez Wąwóz Kraków spotykam ludzi po prostu siedzących i medytujących w tych przepięknych klimatach. Skały wzrastają po obu stronach, wydają się być podpierane przez gałęzie, pnie, konary, a szlak jest usłany mniejszymi i większymi głazami skalnymi. Wąwóz Kraków stanowi prawdziwą atrakcję dla młodszych dzieci, spotykają się tutaj z klimatem nieznanym dotąd. Pamiętajcie, żeby ubezpieczyć dzieci, jeśli zdecydujecie się na wejście do Smoczej Jamy po drabinie.

To właśnie na końcu Wąwozu Kraków trzeba wspiąć się po drabinie i zabezpieczonej łańcuchami skale kilkanaście metrów w górę, aby dotrzeć do Smoczej Jamy. Tutaj mamy wybór, albo przejść przez samą jaskinię, gdzie mamy na śliskiej, dość pochyłej skale wykute stopnie dla bezpieczniejszego poruszania się, albo obejść jaskinię po skale przy pomocy ubezpieczenia łańcuchowego. Muszę przyznać, że nawet pisząc tę treść, uśmiecham się z serdecznością i już planuję powrót w to zaciszne i pachnące baśnią miejsce w polskich Tatrach.

Chcesz poczuć spokój, klimat i cisze wśród skał tatrzańskich? To musisz udać się tutaj ... musisz odwiedzić Wąwóz Kraków

Skąd podobieństwo nazwy Wąwozu Kraków do… właśnie Krakowa? Otóż penetrujący ten piękny wąwóz górale, którzy nader często i z upodobaniem odwiedzali Kraków, zauważyli podobieństwo wąwozu do urbanistyki krakowskiego Starego Miasta. Skały wąwozu przypominały im krakowskie kamieniczki i wąskie uliczki, które doprowadzały do Rynku i Smoczej Jamy we Wzgórzu Wawelskim. Coś w tym jest 🙂

  1. Jaskinia Raptawicka.
  2. Jaskinia Obłazkowa.
  3. Jaskinia Mylna.
  4. Wąwóz Kraków.
  5. Smocza Jama.
  6. Hala Pisana.
  7. Jaskinia Mroźna.
  8. Bacówka.
  9. Schronisko Ornak.
  10. Staw Smreczyński.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz