Rezerwat Panieńskie Skały – jeden z nielicznych na terenie Krakowa – skalny unikat
W Krakowie znajduje się kilka rezerwatów przyrody, kilka uroczysk, kilka lasów miejskich, kilka wąwozów, a to miejsce łączy wszystko w jedną całość, uważam je za najbardziej klimatyczne miejsce w obrębie miasta… jeśli ktoś szuka ciszy, spokoju, wytchnienia, śpiewu ptaków, dzikiej ścieżki, to Rezerwat Panieńskie Skały oraz Wąwóz Wolski Dół będą odpowiednim dla ukojenia duszy.
Powracam tutaj bardzo często, dojazd jest bardzo prosty, szybki, a samo uroczysko wraz z rezerwatem znajduje się w bardzo spokojnej i zacisznej dzielnicy Krakowa.
Można zacząć przygodę z tym miejscem albo od strony ulicy Kasztanowej podchodząc stopniowo pod górę, albo od Ogrodu Zoologicznego na górze i zejść w dół. Ja przeważnie podjeżdżam na ulicę Kasztanową i kieruję się w kierunku krakowskiego Zoo oraz Kopca Piłsudskiego, a później wracam ponownie w dół, przyjemna wycieczka, chyba w najdzikszym miejscu w Krakowie.
Tuż za drewnianym mostkiem wchodzimy od razu na teren rezerwatu, wchodzimy w wąwóz i ścieżką dochodzimy do skał, czyli miejsca, z którego znany jest Rezerwat Panieńskie Skały. Jest tutaj kilka ścieżek, a żółty szlak, który towarzyszy nam od początku pnie się tutaj schodkami w górę i idąc nad Wąwozem Wolski Dół, raz z lewej, raz z prawej strony, wchodzimy kilkukrotnie po drewnianych schodkach.
W końcowym odcinku, już pod Ogrodem Zoologicznym szlak żółty biegnie już samym wąwozem, a przy okazji starymi kamiennymi schodami, które wydają się na zapomniane od stuleci. W drodze powrotnej, dla odmiany wracam samym Wąwozem Wolski Dół, biegnie przez cały wąwóz ścieżka, miejscami jednak podmywana przez malutki potok, który tworzy się tutaj okresowo podczas większych opadów deszczu. Czasem też napotykam utrudnienia w postaci przewróconych drzew, albo od pioruna, labo od wichury, jednak zawsze da się obejść, potrzeba tylko trochę umiejętności terenowych.
Z ciekawostek dla grzybiarzy, można tutaj spotkać płomiennicę zimową zwaną również zimówką aksamitną bądź aksamitnotrzonową, boczniaka ostrygowatego, ucho bzowe, czyli polski grzyb Mun, jednak z uwagi na miejski charakter, raczej nie zalecam zbierania w tych okolicach. grzyby te bardzo absorbują zanieczyszczenia ze środowiska i z gleby, a o zdrowie dbamy i pamiętamy, aby zbierać dary natury poza miejskimi parkami i laskami.
Sam Rezerwat Panieńskie Skały ma powierzchnię 6,41 ha i znajduje się w dolnej części Wolskiego Dołu, który jest najdłuższy z wąwozów Uroczyska Las Wolski, a jego atrybutami są wapienne skały oraz prawie już niespełna 200-letni drzewostan. Na jego terenie stwierdzono 11 gatunków roślin, które podlegają ochronie prawnej, a co jest istotne dla tego rezerwatu, to drzewa przewrócone, skały oderwane, pozostają nienaruszone dla jak największego zachowania ekosystemu, nie zachodzi tutaj potrzeba jakiejkolwiek interwencji i zabiegów ochronnych, poza usuwaniem tylko powalonych drzew ze szlaków turystycznych dla ich przepustowości.
Rezerwat Panieńskie Skały, to miejsce, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami i radzi sobie doskonale bez ludzkiej interwencji
Erozja, która doprowadziła do powstania Panieńskich Skał, nadal zachodzi i stanowi również przedmiot ochrony prawnej, powoduje to, że z roku na rok, Rezerwat Panieńskie Skały wygląda inaczej i za każdym razem zachwyca swoją dzikością, surowością i naturalnością. Drzewostan również sam dba o siebie, stare drzewa niekiedy ustępują miejsca młodym, a całość nabiera cech pierwotnych lasów puszczańskich. Jednym słowem dzika przyroda.
Wąwóz Wolski Dół i Rezerwat Panieńskie Skały zajmują północną część Uroczyska Las Wolski, który jest częścią składową Szlaku Lasów Miejskich Krakowa, a będąc tutaj warto również odwiedzić wspomniany już Ogród Zoologiczny położony w środku Lasu Wolskiego oraz wejść na Kopiec Piłsudskiego na Sowińcu, skąd można podziwiać panoramę Krakowa oraz przepiękne zachody słońca z Beskidami w tle, a w czasie pięknej pogody i dobrej przejrzystości powietrza można stąd podziwiać również panoramę Tatr 😊
Rezerwat Panieńskie Skały wraz z Wąwozem Wolski Dół nie są przystosowane dla spacerów z dziećmi w wózku, raczej wymagają ogólnej sprawności fizycznej z uwagi na dziką ścieżkę, strome schodki i czasami skaliste podejścia, choć niewielkie. Również rowerzyści nie pojeżdżą tutaj rekreacyjnie, choć zdarzają się wyczynowcy przemierzający na swoich rowerach sam wąwóz.
Jeśli mam ochotę na chwilę wytchnienia, na chwilę samotności przy książce, wśród śpiewu ptaków, to wybieram się właśnie tutaj. Kiedy zależy mi na szybkim dotarciu do dzikości przyrody, to właśnie odwiedzam Rezerwat Panieńskie Skały i zasiadam na ławce w górnej części wąwozu, gdzie czuję, że jestem jednością z otaczającym światem
- Rezerwat Panieńskie Skały.
- Wejście przez mostek drewniany
- Wolski Dół.
- Stare kamienne schody.
- Ogród Zoologiczny.
- Kopiec Piłsudskiego.
- Parking dla zmotoryzowanych.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora