Rezerwat Dolina Eliaszówki - niewielki, mało znany, ale przez to ze specyficznym urokiem
Sama Dolina Eliaszówki, jest znana najbardziej z Klasztoru Karmelitów Bosych na zachodnim zboczu oraz z krętej drogi z Krzeszowic do Olkusza, odcinka lubianego przez motocyklistów. Jednak mało kto zatrzymuje się tutaj, aby poznać i poczuć atmosferę Rezerwatu Dolina Eliaszówki, wytyczonego na wschodnim zboczu doliny. Nie jest on może spektakularny i zapierający dech w piersiach, jednak z uwagi na małą popularność, można w nim odpocząć.
Rezerwat Dolina Eliaszówki ma 109,57 ha i w sporej części otoczony jest resztkami muru pozostałych po wschodniej części Klasztoru Karmelitów.
Wschodnią i zachodnią część, można powiedzieć, że dwa klasztory łączył kiedyś tzw. Diabelski Most kamienny, którego resztki również można w rezerwacie podziwiać. Jest również na terenie Rezerwatu Dolina Eliaszówki pozostałość po dawnej furcie klasztornej powyżej ruin Diabelskiego Mostu, gdzie tworzy się sztuczna kaskada wodna.
Są też na terenie rezerwatu dwa źródła, jedno to Źródło Eliasza, a drugie to Źródło Elizeusza. Źródło Eliasza zostało obmurowane w kształcie serca (już ponad 100 lat temu) i pozyskiwana jest z niego woda przez okolicznych mieszkańców, mimo iż widnieje informacja „woda niezdatna do spożycia”. Legenda głosi, iż kto napije się wody ze źródła i obejdzie dookoła obmurowanie w kształcie serca, odnajdzie rychło swoja prawdziwą miłość, dlatego też miejscowa społeczność nazywa to źródło również Źródłem Miłości. Czy zatem jest to woda pitna, czy nie, to już pozostaje w kwestii samego szukającego miłości.
Po obrzeżach Rezerwatu Dolina Eliaszówki prowadzi ścieżka edukacyjna nad Wąwozem Kulenda, pierwsze kilkaset metrów razem ze ścieżką edukacyjną rezerwatu przebiega żółty Szlak Dolinek Jurajskich i wzdłuż pozostałości muru klasztornego, od wschodniej strony rezerwat graniczy z czynną nadal odkrywkową kopalnią kamienia Czatkowice, geolodzy zapewne szybko rozpoznają co pozyskuje się w tym miejscu. Całość rezerwatu to przede wszystkim lasy bukowe z innymi roślinami typowymi dla tego terenu, a wśród nich zaobserwować można Zawilec Gajowy, Zawilec Żółty.
Rezerwat Dolina Eliaszówki - miejsce, gdzie możesz być sam na sam z przyrodą, ptakami
Jest też na terenie Rezerwatu Dolina Eliaszówki kilka jaskiń, okapów, schronisk naturalnych, choćby grota i okap św. Hilariona.
A o co chodzi na terenach klasztornych z Diabelskim Mostem? Nazwa nietypowa dla mostu należącego niegdyś do klasztoru, łączącego wschodni i zachodni musi wiązać się z nietypową historią. Jest kilka teorii powstania tej nazwy, ponoć czyhał tam duch samego diabła polujący na wielkich grzeszników, którzy śmiało przekraczali mostem dno doliny, porywał ich i topił.
Jak to zwykle z takimi historiami bywa, jest coś w nich z prawdy, czyżby duch diabła nadal czyhał na śmiałych mimo nieistniejącego już mostu?
Jest w Rezerwacie Doliny Eliaszówki jakaś magia, mimo braku spektakularnych atrakcji naturalnych, będąc tutaj odczuwam, jakbym cofał się w czasie kilkaset lat wstecz, ta dzikość generuje spokój duszy, można tutaj posiedzieć i po prostu pomilczeć.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
- Źródło Eliasza.
- Diabelski Most.
- Ruiny Furty.
- Widok na Kamieniołom Czatkowice.
- Źródło Elizeusza.
- Wąwóz Kulenda.
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Dolina Eliaszówki w moim obiektywie – zobacz zdjęcia
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Zamek Tenczyn w Rudnie - Mały Wawel na Jurze - Cudna Polska