Kopiec Piłsudskiego – ziemia z pól bitewnych I i II Wojny Światowej w Krakowie

You are currently viewing Kopiec Piłsudskiego – ziemia z pól bitewnych I i II Wojny Światowej w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie, to miejsce, gdzie stąpasz po wszystkich polach bitewnych I Wojny Światowej i to dosłownie. To nie tylko miejsce pamięci i najwyższy z usypanych, krakowskich stożków, to również bardzo popularne miejsce wypoczynku krakowian.

Jak daleko do Kopca Piłsudskiego?

Odległość od Zamku Królewskiego na Wawelu:

Około 151 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Na skróty przez wpis...

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie i historia jego przemian

Wyobraź sobie, że jest dzień 6 sierpnia 1934 r., dwudziesta rocznica wymarszu z Krakowa I Kampanii Kadrowej Legionów Piłsudskiego. Przez Las Wolski w Krakowie, w którym się znajdujesz, rozpoczynają swoją wahadłową wędrówkę tysiące ludzi w woreczkami ziemi i taczkami. Niosą tę ziemię na największą i najwyżej położoną polanę w okolicy Krakowa. Wśród niosących ziemię są również weterani I Wojny Światowej znoszący ziemię ze wszystkich pól bitewnych I Wojny Światowej, na których polegli nasi rodacy walczący o naszą niepodległość.

Czy wiedziałeś o tym fakcie, iż krocząc w kierunku szczytu i stojąc na szczycie Kopca Piłsudskiego, fizycznie stoisz na ziemi zmieszanej z przelaną za wolność krwią Polaków na wszystkich frontach świata tego krwawego konfliktu?

Sypanie Kopca Piłsudskiego trwało niespełna 3 lata, w międzyczasie Józef Piłsudski zmarł w roku 1935 i podjęto decyzję o nadaniu Pomnikowi Niepodległości imienia Piłsudskiego na jego cześć. Tak powstał największy w Polsce, najwyższy w Krakowie, na najwyższym punkcie w Krakowie, z wspaniałym widokiem, Pomnik Niepodległości – Kopiec Piłsudskiego.

Patrząc na Kopiec Piłsudskiego w Krakowie pomyśl również o tym, że nie jest on taki, jaki był w 1935 roku. Doświadczał burzliwych zdarzeń aż do końca XX wieku. Kilka lat po oficjalnym otwarciu kopca wybuchła II Wojna Światowa, kiedy to po raz I wydano rozkaz likwidacji tego monumentu. Nie został rozkaz wykonany, a po wojnie władze sowieckie również chciały zniszczyć kopiec, co nie udało się całkowicie. Przy użyciu ciężkiego sprzętu zniwelowano szczyt kopca wraz z pamiątkową tablicą, później obsadzono stoki drzewami, aby usunąć Kopiec Piłsudskiego z panoramy Krakowa.

W roku 1981, kiedy rozpoczęły się przemiany w Polsce usunięto drzewa ze stoków odsłaniając kopiec. Następnie przyszedł pamiętny rok 1997, ulewny lipiec, który spustoszył powodziami ogromną ilość terenów południowej Polski, wówczas też pod ciągłym naporem padającej wody stoki Kopca Piłsudskiego nie wytrzymały i 65% stoku osunęło się i uległo zniszczeniu. Odbudowa trwała ponad 5 lat, a Pomnik Niepodległości oddano do użytku mieszkańcom w 2002 roku.

Jak widzisz nawet symboliczne odzyskiwanie niepodległości trwało niespełna 70 lat. W przeciągu przemian i burzliwej historii do kopca dosypano ziemię z pól bitewnych również II Wojny Światowej, tak więc stoisz tutaj na symbolicznym, największym cmentarzysku świata, gdzie czuć atmosferę nie tylko wolności, ale walki na frontach zarówno I, jak i II Wojny Światowej.

Kopiec Piłsudskiego z krzyżem
Kopiec Piłsudskiego zimową porą
Kopiec Piłsudskiego w zimowej scenerii
Kopiec Piłsudskiego zimową porą
Kopiec Piłsudskiego pod szczytem
Szczyt Kopca Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego w zimie
Kopiec Piłsudskiego zimą
Kopiec Piłsudskiego wiosna
Kopiec Piłsudskiego latem

Kopiec Piłsudskiego i jego znaczenie dla mieszkańców Krakowa

Kopiec Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku nie tylko Krakowian. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na pobliski Sikornik, nad którym góruje Kopiec Kościuszki, drugi co do wielkości, bo jeszcze jest ich kilka (są 4 podstawowe). Pooglądasz stąd również panoramę Krakowa oraz przy dobrej pogodzie całe pogórze łącznie z Gorcami, Tatrami, Babią Górą.

Kopiec Piłsudskiego usytuowany jest na największej polanie w Lesie Wolskim, gdzie odpoczniesz w cieniu drzew, dzieci pobawią się na placu zabaw, gdzie poczytasz książkę z dala od zgiełku miejskiego, a jeśli jesteś wraz z rodziną lub znajomymi zorganizujesz piknik.

Powiem szczerze, że jeśli jestem w okolicy, kiedy wędruję Wolskim Dołem, albo przechadzam się w okolicy Ogrodu Zoologicznego, to mimowolnie kieruję swoje kroki w kierunku Kopca Piłsudskiego, który jest wyśmienitym punktem widokowym, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Kopiec Piłsudskiego widok na wawel
Widok z Kopca Piłsudskiego na Kraków
Kopiec Piłsudskiego rowerzyści na alejce
Las Wolski to popularne miejsce wypoczynku
Kopiec Piłsudskiego ścieżka przez las
Okoliczne ścieżki sprzyjają spacerom

Kilka wskazówek praktycznych podczas wizyty na Kopcu Piłsudskiego w Krakowie

  • Zwiedzanie Kopca Piłsudskiego, w odróżnieniu od Kopca Kościuszki, jest darmowe.
  • Alejki są bardzo równe po remoncie i dostępne nawet dla dzieci w wózkach, pod warunkiem, że rodzice dziecko w wózkiem wepchają na szczyt.
  • Na samym szczycie mamy tylko kilka schodków do pokonania na niewielką platformę widokową.
  • W zimie dróżki prowadzące na szczyt potrafią być oblodzone, uważajcie na siebie i dzieci.
  • Stoki są dość strome – bardzo uważajcie na dzieci zwłaszcza.
  • Obowiązuje tutaj zakaz wjazdu rowerami – i słusznie.
  • Co prawda można wchodzić z psami na szczyt, ale w dobrym zwyczaju jest pozostawienie pupila na dole, aby cierpliwie poczekał. Myślę, że psy nie za bardzo nacieszą się widokami, a miejsca na górze czasami jest malutko.

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie – jak do niego dotrzeć?

Jeśli wybierasz się piechotą, to jest kilka wariantów dotarcia na Kopiec Piłsudskiego w Krakowie:

  • Od Ogrodu Zoologicznego, do którego możesz dotrzeć autobusem MPK.
  • Od ulicy Kasztanowej, do której również możesz dotrzeć autobusem MPK i dotrzesz poprzez Wolski Dół, albo sąsiadującą ścieżką, tutaj masz do wyboru kilka wariantów, bo możesz wysiąść na sąsiednim przystanku „Zielony Dół” i dotrzeć jeszcze krótszą ścieżką, choć mniej atrakcyjną, jak Wolski Dół, dlatego zalecam rozpocząć od alei Panieńskich Skał.
  • Od Obserwatorium Astronomicznego UJ przy Forcie Skała, do którego również dotrzesz komunikacją miejską, to przez las od zachodniej strony, bardzo wygodna opcja dotarcia, choć znacznie mniej atrakcyjna.
  • Od strony Bielan i winnicy na Srebrnej Górze. Tutaj również dotrzesz komunikacją miejską MPK. Polecam, jako wygodną ścieżkę asfaltową.
  • Od strony Kopca Kościuszki – ta opcja jest bardzo popularna i wiąże się nie tylko z długim spacerem, ale również z punktami widokowymi na pogórze, warto wydłużyć spacer.
  • Jeśli chodzi o komunikację miejską, to z uwagi na czasowe i co jakiś czas dokonywane zmiany w trasach, zalecam korzystanie z JakDojade,pl.
  • Jeśli chcesz podjechać samochodem, to zaparkujesz w kilku miejscach okolicznych i musisz zdecydować, jaki wariant dotarcia wybierzesz. Parkingi pokażę na poniższej mapie,  masz do dyspozycji kilka w okolicy, z których wyruszysz w stronę Kopca Piłsudskiego.
  • Płatnym parkingiem jest parking przy ul. Leśnej prowadzącej pod Zoo, reszta pokazanych miejsc parkingowych nie powinna wiązać się z kosztami, jednak może to się zmienić, na co nikt już nie ma wpływu.

Szlaki na trasie:

Czerwony Szlak Północ – Południe.

Zielony Szlak Dwóch Kopców.

Niebieski Szlak Okrężny.

W okolicy również:

Żółty Szlak Wąwozów Lasu Wolskiego.

  • Szlak Twierdzy Kraków.
  • Liczne szlaki rowerowe.

Co warto zobaczyć w okolicy Kopca Piłsudskiego w Krakowie?

Choć Kopiec Piłsudskiego staje się dla wielu odwiedzających punktem docelowym wędrówki po Lesie Wolskim, to zachęcam do rozważenia możliwości poszerzenia wycieczki i zobaczenia jeszcze kilku ciekawych miejsc.

W okolicy warte zobaczenia:

  • Wolski Dół i Rezerwat Panieńskie Skały – tuż obok na wschód, klimatyczny wąwóz, wspaniała atrakcja i niesamowity kontakt z dzikością.
  • Ogród Zoologiczny – lekko na południe usytuowane krakowskie Zoo, słynące właśnie z tego, że znajduje si w środku lasu.
  • Klasztor Kamedułów i winnica na Srebrnej Górze – jest tutaj też ruina, choć całkowita Baterii FB 35 Twierdzy Kraków.
  • Bateria FB 36 Twierdzy Kraków – nawet nieźle zachowana.
  • Kopiec Kościuszki – drugi co do wielkości w Krakowie, a położony na sąsiednim Sikorniku.
  • Mogiła Glinnik – miejsce pamięci przesiąknięte tysiącami litrów krwi Polaków rozstrzelanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.
  • Rezerwat Skałki Przegorzalskie – z pięknym widokowo punktem restauracyjnym U Ziyada.
  • Willa Decjusza – wraz z parkiem pod Lasem Wolskim.
  • Polana piknikowa na Sikorniku – przyjemny punkt widokowy i dla relaksu.
  • Zalew w Kryspinowie z plażą – wspaniałe miejsce wypoczynku, relaksu.
  1. Kopiec Piłsudskiego.
  2. Ogród Zoologiczny.
  3. Wolski Dół.
  4. Rezerwat Panieńskie Skały.
  5. Fort FB 36 Twierdzy Kraków.
  6. Obserwatorium Astronomiczne UJ.
  7. Klasztor Kamedułów.
  8. Winnica na Srebrnej Górze.
  9. Rezerwat Skałki Przegorzalskie.
  10. Punkt restauracyjno widokowy U Ziyada.
  11. Mogiła Glinnik.
  12. Kopiec Kościuszki.
  13. Punkt widokowy na Sikorniku.
  14. Park Decjusza z Willą Decjusza.
  15. Zalew w Kryspinowie.

16-22. – Parkingi.

Jeśli znalazłeś inspoirację, albo przydatne informacje (które zawsze prowadzą do oszczędności finansowych, z czego się cieszę), to możesz owymi korzyściami podzielić się ze mną, wspierając moją twórczość, która też kosztuje spore pieniądze. Kliknij w poniższy link, który da Tobie możliwość odwdzięczenia się i  postawienia mi espresso lub latte, które uwielbiam. Z góry dziękuję 🙂

Kopiec Piłsudskiego w moim obiektywie – zobacz galerię zdjęć

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz