Kamienie Brodzińskiego – 65 milionów lat temu

You are currently viewing Kamienie Brodzińskiego – 65 milionów lat temu

Kamienie Brodzińskiego odpowiedzią na poszukiwania ducha? Kiedy szukasz spokoju i nastawiasz swą uważność w kierunku cichego miejsca, to kiedy tylko ta uważność i ukierunkowanie są dość mocne, kiedy spojrzysz na mapę okolicy, w której jesteś, dojrzysz dzikie miejsce ukryte w lesie. Miejsce, którego do tej pory mogłeś nie widzieć i o którego istnieniu mogłeś nie wiedzieć… Takim miejscem spełniającym tę wewnętrzną potrzebę są Kamienie Brodzińskiego.

Jak daleko do Kamieni Brodzińskiego

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 1072 rzuty beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Na skróty przez wpis...

Czym są Kamienie Brodzińskiego?

To był czerwiec, umiarkowanie ciepły, kilkadziesiąt tysięcy lat temu, jakieś lodowce postanowiły spłatać psikusa na Pogórzu Karpackim i sprowadzić nieco zlodowaceń w tym rejonie. Erozja skalna, którą wytworzyły dotknęła znacznej większości skał piaskowcowych, które zalegały sobie w tym rejonie jakiś 65 milionów lat. Ale po tych milionach lat piaskowce powstałe na dnie morza musiały zostać przeszlifowane przez lód. Ostały się tylko najtrwalsze części, które nie ugięły się potędze żywioły.

Oczywiście ostańce skalne nadal są pod działaniem erozji sił natury, jednak trochę jeszcze pocieszą oczy swoimi formami, nie znikną ta z roku na rok. Mówi się, że Kamienie Brodzińskiego są najciekawszym zestawieniem takich form skalnych na Pogórzy Karpackim, jest też kilka miejsc innych w rejonie, warto poszperać i poszukać, a przede wszystkim otworzyć się na ich dostrzeżenie.

Kamienie Brodzińskiego Okręt z lotu ptaka
"Okręt" z lotu ptaka
Kamienie Brodzińskiego Okręt
Kamienie Brodzińskiego - "Okręt"

Tymi ostańcami skalnymi zainteresowało się już w 1938 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które wykupiło działki z ostańcami i utworzono wówczas na tym terenie dość niewielki Rezerwat Przyrody pod nazwą „Kamienie Brodzińskiego”. Obecnie Kamienie Brodzińskiego mają status Pomnika Przyrody i nie są już objęte ochroną rezerwatową, jednak to oznacza nadal, ze są pod prawną ochroną, jako właśnie Pomnik Przyrody.

System skał składa się z czterech grup skalnych i tak patrząc od zachodu, czy też jeśli będziesz szedł ścieżką od strony zachodniej napotkasz po drodze:

– „Okręt” – grupa skał, która kształtem przypomina wrak okrętu na dnie morza, jest to najokazalsza z grup skalnych,

– „Wielki Kamień” – czyli rozległa baszta o wysokości od 6 do 10 metrów,

– „Górna Ambona Stokowa” – rozdzielona skała na dwie części korytarzem o szerokości około 1,5 metra,

– „Dolna Ambona Stokowa” – również rozdzielona skała na dwie części, ale mniejsza nieco i węższym korytarzem o szerokości około 1,1 metra.

Całość znajduje się wzdłuż ścieżki lub w jej pobliżu, a ścieżka prowadzi od Gospody pod Kamieniem przy głównej trasie na Lipnicę Murowaną.

Kamienie Brodzińskiego Okręt
Kamienie Brodzińskiego - "Okręt"
Kamienie Brodzińskiego Wielki Kamień
Kamienie Brodzińskiego - "Wielki Kamień"
Kamienie Brodzińskiego Okręt
Kamienie Brodzińskiego - "Okręt"
Kamienie Brodzińskiego Okręt
Kamienie Brodzińskiego - "Okręt"

A kim w ogóle był Kazimierz Brodziński?

Owe struktury skalne zostały już dostrzeżone wieki temu, a poeta, teoretyk Kazimierz Brodziński, który cieszył uszy i dusze okolicznych mieszkańców swoimi poezjami, poematami przez 44 lata życia, bardzo cenił sobie okoliczną, swojską naturę. Wielokrotnie w swoich utworach opisywał piękno otaczającej go Natury i sielankowe życie w okolicznych wsiach.

Jak to bywa dość często na cześć kogoś z tak wrażliwą duszą można nazwać tylko miejsce, które tę wrażliwość w ludziach wydobywają na powierzchnię z najgłębszych zakamarków duszy. Tak więc już prawie sto lat, od kiedy to ostańce skalne w okolicznym lesie ochrzczone zostały nazwą Kamienie Brodzińskiego.

Czy warto tutaj się wybrać na przechadzkę? Oczywiście, że tak, jeśli przejeżdżasz drogą na Lipnicę Murowaną, to pamiętaj o tym miejscu, może spędzisz tutaj 2-3 godziny, może krócej, ale zaciszu podotykasz skamieniały piasek z dna morskiego oszlifowany przez miliony lat siłami natury. Polecam z całego serca to zaciszne miejsce.

Kazimierz Brodziński tablica
Tablica informacyjna o Kazimierzu Brodzińskim
Szlak przyrodniczy Kamienie Brodzińskiego
Ścieżka jest bardzo przyjazna
Kamienie Brodzińskiego Ambona
Na jednej z "Ambon"
Kamienie Brodzińskiego Ambona
Na jednej z "Ambon"

Kilka wskazówek praktycznych

  • Ścieżka nie jest wymagająca, jednak wygodne obuwie może być przydatna, trochę skałek, trochę korzeni.
  • Przejście całej ścieżki określono na około 45 minut, ale do tego dojdzie czas na podpatrzenie skał, jak i ich odnalezienie, zwłaszcza tych wschodnich ambon.
  • Skały „Okręt” i „Wielki Kamień” usytuowane są przy ścieżce, natomiast jeśli chcesz dotrzeć do pozostałych dwóch wschodnich, to musisz zejść z głównej ścieżki i wypatrzeć je w lesie.
  • Okoliczne lasy wydają się grzybne (kilka dorodnych znalazłem), jak i bogate w borowiny, borówek jest tutaj zatrzęsienie.

W skrócie, jak dotrzeć do Kamieni Brodzińskiego

Jadąc z Muchówki do Lipnicy Murowanej lub też w odwrotnym kierunku, wypatruj Gospody pod Kamieniem, tutaj można zaparkować samochód, czy też motocykl i ścieżka zaczynająca się w tym miejscu poprowadzi Ciebie okrężną drogą. Najlepiej zacząć od strony zachodniej, a wrócić od wschodniej strony.

Ścieżka oznaczona jest zielonym listkiem.

Szlaki na trasie:

Niebieski Szlak Pieszy Bochnia – Tymbark

Co warto zobaczyć w okolicy?

Nawet sama trasa Muchówka – Lipnica Murowana nie jest zbyt popularna, nie mówiąc już o samych Kamieniach Brodzińskiego. Warto jednak pojeździć nieco po rejonie, bo może miło zaskoczyć.

W okolicy warte zobaczenia:

  • W Lipnicy Murowanej drewniany zabytkowy kościółek św. Leonarda oraz zabytkowy Rynek.
  • W Nowym Wiśniczu – Zamek Wiśnicz oraz Dwór Koryznówka.
  1. Kamienie Brodzińskiego.
  2. Parking.
  3. Gospoda pod Kamieniem.
  4. Drewniany kościółek.
  5. Zamek Wiśnicz.
  6. Dwór Koryznówka.
  7. Rynek w Lipnicy Murowanej.

Zobacz film z Kamieniami Brodzińskiego

Przeglądnij galerię zdjęć Kamieni Brodzińskiego

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz