Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to cykliczna, coroczna tradycja, która upamiętnia dawne targi regionalne odbywające się na Rynku Głównym w Krakowie. Od setek stuleci organizowane są w okresie okołoświątecznym. Jak co roku rozpoczynają się pod koniec listopada i trwają do drugiego dnia świąt.
Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczął się 25 listopada 2023 r. i w planie ma potrwać do 28 grudnia 2023 r.
Jak daleko do Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie?
Odległość od Wawelu w Krakowie:
Około 20 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to cykliczna impreza
Co roku kupcy, producenci prezentują w drewnianych kioskach handlowych, gastronomicznych towary regionalne. W tym roku gości na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie Litwa, Ukraina, Słowacja, Węgry, dzięki czemu możecie skosztować serów, wędlin, kiełbas od naszych sąsiadów, a nie tylko polskie wyroby. Oczywiście znajdziecie tutaj również tradycyjne sery górskie, grzańca galicyjskiego, ciepłe zupy, grille, pajdy chleba, pierogi i wiele innych specjałów.
Jeśli usłyszycie stukot młotka, to znaczy, że zdążacie w kierunku kowala, który z żelaza wykuwa na kowadle podkowy i przeróżne bibeloty, a nawet wykuwane róże. Napotkacie również wyroby z lnu, drewna, ceramiki, bombki ręcznie malowane, biżuterię rękodzielniczą, kolorowe ubrania, których nie kupicie w żadnym innym sklepie, upominki i pamiątki z Krakowa.
Jak co roku Rynek Główny w Krakowie nabiera pięknych kolorów i ciepła, któremu nie straszne są mrozy. Świątecznego nastroju dopełniają prażone orzeszki, wyroby czekoladowe, pierniki, chałwy, krokiety, wyroby cukiernicze.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie może nie należy do tanich
Tak, Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie nie jest tani i przyjazny portfelom, zazwyczaj ceny są wyższe niż poza jarmarkiem, ale chodzi tutaj przede wszystkim o atmosferę, która na krakowskim Rynku Głównym sprzyja kosztowaniu łakoci i smakołyków. To prawdziwy raj dla smakoszy. Czy można nabyć tutaj prawdziwego chociażby oscypka? Zastanówmy się przez chwilę, jest zima, śnieg na halach, owce już dawno w zagrodach, mleka owczego świeżego brak, tak więc jeśli pisze, że stoisko jest z serkami górskimi, a nie z oscypkami, to wszystko wiadomo. Jednakże serki tradycyjne górskie również są przepyszne, zwłaszcza grillowane i zawsze z chęcią skosztuję.
I jeszcze co Wam powiem, mimo iż nie jest tutaj tanio, to promocja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie robi swoje i zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i turyści, których jest tutaj sporo, zostawiają na owych targach spore ilości gotówki. Taki już urok tego miejsca, znaczna większość stoisk jest oblegana, a w weekendy robi się prawdziwie tłoczno. Nie wspomnę o licznych wycieczkach szkolnych, które przewijają się przez Jarmark Bożonarodzeniowy.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to nie tylko handel i konsumpcja
Prócz właśnie drewnianych kiosków, które tak przyciągają kolorami i zapachami jest jeszcze scena pod Ratuszem, na której występują zespoły taneczne, chóry, prezentują się gminy małopolskie. Planowane jest również wspólne kolendowanie, prezentacje twórczości uczniów szkół i przedszkolaków.
Z ciekawszych wydarzeń po drodze ku świętom:
- Dnia 2 grudnia odbędzie się uroczyste włączenie iluminacji choinki świątecznej pod Kościołem Mariackim.
- Dnia 6 grudnia przez Kraków przemierzać będą stada Mikołajów, m.im. 148Mikołajów na 148-lecie MPK w Krakowie.
- Dnia 7 grudnia odbędzie się coroczny Konkurs Szopek Krakowskich pod pomnikiem Adam Mickiewicza.
Czy warto przyjechać na Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie? Oczywiście, że tak, a najpiękniej jest jeśli spadnie sporo śniegu, wówczas atmosfera wieczorem robi się prawdziwie świąteczna, a w tej atmosferze poczujesz grudniowe ciepło, mimo nawet obecności w powietrzu zimowych mrozów.
Zobacz film Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Rynek Główny w Krakowie - Cudna Polska