Rynek Główny w Krakowie

You are currently viewing Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie - najsłynniejszy Rynek w Polsce

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 20 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Nie może zabraknąć tutaj właśnie tego miejsca, miejsca gwarnego, odwiedzanego przez turystów z całego świata, ale też miejsca z zakamarkami klimatycznymi i tętniącymi spokojem. Jest tutaj jakaś magiczna siła, która przyciąga mnie w to miejsce mieszczące się po środku Traktu Królewskiego.

Niewielu wie, że Rynek Główny w Krakowie słynie z legend. Prócz legendy o Hejnale z Wieży Mariackiej, jest jeszcze jedna o zawiści bratniej, która skupia uwagę na dwóch wieżach Kościoła Mariackiego i na nożu, który miał wg legendy posłużyć do czynu bratobójczego.

Otóż legenda ta głosi, iż dwoje braci, którzy budowali dwie wieże Kościoła Mariackiego, stworzyli swe dzieła nierównomiernie, brat który wybudował niższą z wież, kierując się zazdrością zabił swego brata nożem. Jednak sumienie nie pozwoliło długo utrzymać go przy życiu i targnął się sam na swoje życie rzucając z wyższej wieży wybudowanej przez swojego brata. Ponoć ten nóż, ku przestrodze, powieszono na ścianie Sukiennic. W tej chwili wisi tam replika noża, a oryginalny został skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jak to w legendach bywa, coś tam z prawdy zawsze jest, czy chodzi o nóż, czy o wieże, czy też o braci? Kto wie ile procent prawdy w legendzie.

Rynek Główny w Krakowie, miejsce wybudowane na Prawie Magdeburskim w kwadracie 200m x 200m z lejowatym, charakterystycznym dla tego miejsca wyjściem w ulicę Grodzką i dalej do Wawelu. Jest kilka głównych zabytków na Rynku Głównym:

  • Kościół Mariacki – o wysokości 82m ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza
  • Sukiennice – miejsce z tradycjami kupieckimi oraz Muzeum Narodowym,
  • Kościół św. Wojciecha – najstarszy i jeden z najmniejszych kościołów Krakowa,
  • Pomnik Adama Mickiewicza – projektu Teodora Rygiera, odsłonięty w roku 1989,
  • Wieża Ratuszowa – o wysokości 70m ocalała po zburzeniu ratusza w roku 1820.

Są też miejsca współczesne, które są chętnie odwiedzane i fotografowane:

  • Muzeum Podziemia Rynku Głównego,
  • Pomnik Skrzyneckiego,
  • Głowa – rzeźba Mitoraja,
  • Studzienka Walentego Badylaka,
  • Zabytkowe Kamienice z ogródkami restauracyjno-piwnymi.

To miejsce nie należy do cichych, poza może wczesno-porannymi godzinami w tygodniu, jest tutaj tłoczno i gwarno, jednak ogólnoświatowa popularność przyciąga, jak magnes, taki właśnie jest Rynek Główny w Krakowie

Warto też odwiedzać Rynek Główny w Krakowie w okresach okołoświątecznych, wówczas odbywają się tutaj kiermasze wyrobów regionalnych, przy okazji zjesz dobrą swojską pajdę chleba ze smalcem, wypijesz gorącego grzańca 😊

A niezależnie od pory roku, stacjonują tutaj dorożki, którymi możesz zwiedzić w iście królewskim stylu okolice Traktu Królewskiego.

Zachodnie skrzydło Rynku Głównego w Krakowie, tuż przy Piwnicy pod Baranami, to właśnie tutaj jest to jedno z klimatycznych miejsc, gdzie warto przycupnąć i w towarzystwie zmarłego już w 1997 roku Piotra Skrzyneckiego, twórcy kabaretu Piwnica pod Baranami, wypić w cieniu chłodne piwo 😊

Natomiast nieopodal znajduje się Studzienka Walerego Bydlaka, upamiętniająca akt samospalenia w roku 1980 jako sprzeciw przeciwko zmowie milczenia w sprawie zbrodni katyńskiej, demoralizacji młodzieży i zniszczeniu rzemiosła. Kraków to miasto wielkich tradycji, niesamowitych historii i wspaniałych ludzi.

Rynek w Krakowie, to miejsce organizowania cyklicznych, corocznych imprez

Rynek Główny w Krakowie upodobali sobie nie tylko turyści, wszak jest to największy rynek w Europie, no i chyba najpiękniejszy plac miejski na świecie… takie jest moje zdanie.

Startują tutaj biegacze w biegach długodystansowych, płyta Rynku Głównego co roku również przeistacza się w scenę podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych, Przez Rynek przechodzi tysiące pupilów w Marszu Jamników. Organizowane są tutaj również Jarmark Wielkanocny i Jarmark Bożonarodzeniowy, czyli te imprezy, które rozsiewają  uczucie ciepła i tradycji. Oczywiście przy okazji Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywa się coroczny Konkurs Szopek Krakowskich, no i pod Kościołem Mariackim stawiana jest co roku choinka ozdobiona tysiącami lampek, która umila wieczory.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie z lotu ptaka
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Iluminacja na Rynku Głównym w Krakowie
Na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Rynku Głównym
  1. Kościół Mariacki.
  2. Sukiennice.
  3. Wieża Ratuszowa.
  4. Kościół św. Wojciecha.
  5. Pomnik Adama Mickiewicza.
  6. Muzeum Podziemia Rynku Głównego.
  7. Pomnik Piotra Skrzyneckiego.
  8. Głowa – rzeźba Mitoraja.
  9. Studzienka Walentego Badylaka.
  10. Zabytkowe kamienice z ogródkami.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz