Rynek Główny w Krakowie - najsłynniejszy Rynek w Polsce
Nie może zabraknąć tutaj właśnie tego miejsca, miejsca gwarnego, odwiedzanego przez turystów z całego świata, ale też miejsca z zakamarkami klimatycznymi i tętniącymi spokojem. Jest tutaj jakaś magiczna siła, która przyciąga mnie w to miejsce mieszczące się po środku Traktu Królewskiego.
Niewielu wie, że Rynek Główny w Krakowie słynie z legend. Prócz legendy o Hejnale z Wieży Mariackiej, jest jeszcze jedna o zawiści bratniej, która skupia uwagę na dwóch wieżach Kościoła Mariackiego i na nożu, który miał wg legendy posłużyć do czynu bratobójczego.
Otóż legenda ta głosi, iż dwoje braci, którzy budowali dwie wieże Kościoła Mariackiego, stworzyli swe dzieła nierównomiernie, brat który wybudował niższą z wież, kierując się zazdrością zabił swego brata nożem. Jednak sumienie nie pozwoliło długo utrzymać go przy życiu i targnął się sam na swoje życie rzucając z wyższej wieży wybudowanej przez swojego brata. Ponoć ten nóż, ku przestrodze, powieszono na ścianie Sukiennic. W tej chwili wisi tam replika noża, a oryginalny został skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jak to w legendach bywa, coś tam z prawdy zawsze jest, czy chodzi o nóż, czy o wieże, czy też o braci? Kto wie ile procent prawdy w legendzie.
Rynek Główny w Krakowie, miejsce wybudowane na Prawie Magdeburskim w kwadracie 200m x 200m z lejowatym, charakterystycznym dla tego miejsca wyjściem w ulicę Grodzką i dalej do Wawelu. Jest kilka głównych zabytków na Rynku Głównym:
- Kościół Mariacki – o wysokości 82m ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza
- Sukiennice – miejsce z tradycjami kupieckimi oraz Muzeum Narodowym,
- Kościół św. Wojciecha – najstarszy i jeden z najmniejszych kościołów Krakowa,
- Pomnik Adama Mickiewicza – projektu Teodora Rygiera, odsłonięty w roku 1989,
- Wieża Ratuszowa – o wysokości 70m ocalała po zburzeniu ratusza w roku 1820.
Są też miejsca współczesne, które są chętnie odwiedzane i fotografowane:
- Muzeum Podziemia Rynku Głównego,
- Pomnik Skrzyneckiego,
- Głowa – rzeźba Mitoraja,
- Studzienka Walentego Badylaka,
- Zabytkowe Kamienice z ogródkami restauracyjno-piwnymi.
To miejsce nie należy do cichych, poza może wczesno-porannymi godzinami w tygodniu, jest tutaj tłoczno i gwarno, jednak ogólnoświatowa popularność przyciąga, jak magnes, taki właśnie jest Rynek Główny w Krakowie
Warto też odwiedzać Rynek Główny w Krakowie w okresach okołoświątecznych, wówczas odbywają się tutaj kiermasze wyrobów regionalnych, przy okazji zjesz dobrą swojską pajdę chleba ze smalcem, wypijesz gorącego grzańca 😊
A niezależnie od pory roku, stacjonują tutaj dorożki, którymi możesz zwiedzić w iście królewskim stylu okolice Traktu Królewskiego.
Zachodnie skrzydło Rynku Głównego w Krakowie, tuż przy Piwnicy pod Baranami, to właśnie tutaj jest to jedno z klimatycznych miejsc, gdzie warto przycupnąć i w towarzystwie zmarłego już w 1997 roku Piotra Skrzyneckiego, twórcy kabaretu Piwnica pod Baranami, wypić w cieniu chłodne piwo 😊
Natomiast nieopodal znajduje się Studzienka Walerego Bydlaka, upamiętniająca akt samospalenia w roku 1980 jako sprzeciw przeciwko zmowie milczenia w sprawie zbrodni katyńskiej, demoralizacji młodzieży i zniszczeniu rzemiosła. Kraków to miasto wielkich tradycji, niesamowitych historii i wspaniałych ludzi.
Rynek w Krakowie, to miejsce organizowania cyklicznych, corocznych imprez
Rynek Główny w Krakowie upodobali sobie nie tylko turyści, wszak jest to największy rynek w Europie, no i chyba najpiękniejszy plac miejski na świecie… takie jest moje zdanie.
Startują tutaj biegacze w biegach długodystansowych, płyta Rynku Głównego co roku również przeistacza się w scenę podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych, Przez Rynek przechodzi tysiące pupilów w Marszu Jamników. Organizowane są tutaj również Jarmark Wielkanocny i Jarmark Bożonarodzeniowy, czyli te imprezy, które rozsiewają uczucie ciepła i tradycji. Oczywiście przy okazji Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywa się coroczny Konkurs Szopek Krakowskich, no i pod Kościołem Mariackim stawiana jest co roku choinka ozdobiona tysiącami lampek, która umila wieczory.
- Kościół Mariacki.
- Sukiennice.
- Wieża Ratuszowa.
- Kościół św. Wojciecha.
- Pomnik Adama Mickiewicza.
- Muzeum Podziemia Rynku Głównego.
- Pomnik Piotra Skrzyneckiego.
- Głowa – rzeźba Mitoraja.
- Studzienka Walentego Badylaka.
- Zabytkowe kamienice z ogródkami.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Rynek Podgórski w Krakowie - Cudna Polska