Rezerwat Słone Łąki

You are currently viewing Rezerwat Słone Łąki

Rezerwat Słone Łąki – czyli cisza i spokój we Władysławowie

Odległość od Żurawia w Gdańsku:

Około 1202 rzuty beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Władysławowo słynie z plaż, imprez, tłoku w centrum, portu rybackiego. Na plażach, w zależności od kierunku w którym się udasz, spotkasz gwarne skupisko ludzi lub nieco cichsze na uboczu. Jest jednak takie miejsce we Władysławowie, które znacznie odbiega od wyobrażeń co do tego miasta nadmorskiego, w tym miejscu poczujesz spokój, usłyszysz cichy szept traw, poczytasz o historii nie tylko tego rezerwatu, ale i o historii osadnictwa w okolicach Władysławowa, rozwoju rybactwa w tym miejscu. Tym miejscem jest Rezerwat Słone Łąki.

Ustanowiony jest tutaj obszar ochrony siedlisk ptaków takich, jak Gęś gęgawa – jedyny gatunek gęsi gnieżdżący się w Polsce, Ogorzałka – kaczka nadmorska nurkująca do 10 metrów w morzu. Jest też Zatoka Pucka, jak i właśnie nadmorskie słone łąki, ostoją migrujących ptaków wodno-błotnych, m.in. Krwawodzioba, Kszyka. Ale jest też i drapieżnik występujący na tym terenie, najpopularniejszy z gatunku błotniaków, Błotniak stawowy polujący na drobną zwierzynę i ryby. Spotkasz tutaj także, Mewy, Łyski, Łabędzie nieme, Biegusy zmienne, Łęczaki.

Rezerwat Słone Wody ma charakter przede wszystkim florystyczny, a dzięki słonej wodzie morskiej oraz wypasie zwierząt domowych stał się miejscem, gdzie endemiczne gatunki mają idealne warunki do bytowania i przetrwania. Wśród nich najpopularniejszy jest Jarnik Solankowy – jest tutaj jedyne miejsce występowania tego gatunku na terenie Zatoki Gdańskiej, ponadto spotkacie tutaj gatunki: Aster Solny, Babka nadmorska, Mlecznik nadmorski, Centuria nadbrzeżna, ostrzew spłaszczony,

Jest tutaj długa kładka poprowadzona w kierunku zatoki, skąd w ciszy i w słońcu popodziwiasz roślinność i w sprzyjających warunkach również zwierzęta, ptaki. Mnie nie udało się poobserwować przedstawicieli polskiej fauny tego terenu, może trzeba będzie się tutaj wybrać o świcie, jeszcze przed wschodem słońca, kiedy to ptaki są bardziej aktywne. Natomiast przy samym Rezerwacie Słone Wody, stworzony jest skwer rekreacyjny z placem zabaw, zadaszonymi ławkami, łodzią starą rybacka oraz sporej ilości tablicami edukacyjnymi.

Rezerwat Słone Łąki, to taka hybryda, wypoczynku z książką w ręku na ławce z dziećmi, a przy okazji edukacja przyrodnicza z podziwianiem ekosystemu z naprawdę zadbanej kładki edukacyjnej

Osobiście przyznam, że jestem mile zaskoczony i to tutaj wybrałbym wypoczynek wieczorową porą, niż w zatłoczonym, oddalonym o dosłownie kilkanaście rzutów beretem, głośnym centrum Władysławowa.

Powierzchnia samego Rezerwatu Słone Łąki, to 27,72 ha, co stanowi dość pokaźny teren. Zdecydowanie to jest klimat odpowiadający moim potrzebom, dziękuję za możliwość bytowania wśród dzikiej Natury 😊

Jak widnieje informacja, zostało to utworzone z wnoszonej przez turystów opłaty klimatycznej… więc taka opłata ma jakiś głębszy sens 😉

  1. Kładka edukacyjna.
  2. Śiedliska ptaków.
  3. Skwer rekreacyjny.
  4. Łódź rybacka.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Dodaj komentarz