Pustynia Błędowska - ewenement na skalę europejską
Sięgając pamięcią ponad 2 mln lat w przeszłość do trzeciorzędu i czwartorzędu, oczywiście jeśli posiadasz taką moc, stałbyś się świadkiem powstawania unikatowego na skalę, nie tylko polską, ale i europejską, obszaru piasków wydmowych, nazwanego Pustynią Błędowską. Ta wielka piaskownica, nazywana „Polską Saharą” obfituje w formy typowe dla terenu pustynnego, ale spotkasz tutaj również różnorodność flory i fauny.
Na całym obszarze Pustyni Błędowskiej stwierdzono ponad 350 gatunków roślin, z czego 19 chronionych prawem, dlatego warto dbać o to środowisko i patrzeć gdzie stawiamy nogi. Ze świata zaś fauny, prócz licznych ropuszek w wilgotniejszych okolicach stawów Zielonego i Czerwonego, to na samej pustyni spotkasz wiele gatunków owadów umilających ciszę swoim bzyczeniem i motyli, których piękno i delikatność są dopełnieniem spokoju, jakiego tutaj zaznasz.
Na obrzeżach Pustyni Błędowskiej, w okolicznych lasach napotkasz późną jesienią siedliska, czasami liczne, gąski zielonki – grzyba, którego trzeba nauczyć się wypatrywać w piasku, jednak smak duszonych, czy marynowanych gąsek zielonek, wynagradza trudy zbierania i czyszczenia, nawet jeśli czasami piasek zatrzeszczy między zębami.
Pomiędzy wydmami piaskowymi odpoczniesz od tłumów, piasek wycisza i uspokaja. Jak miałbym coś poradzić, to wziąć kocyk, dobrą książkę, coś chłodnego do picia, jakąś ochronę od nadmiaru słońca i delektować się dobrą lekturą w bezpośrednim kontakcie z ciepłym piaskiem.
Jest kilka punktów widokowych na Pustyni Błędowskiej:
- Róża Wiatrów od południa, z obsługą barową, z wiatami, gdzie poczujesz się, jak na plaży.
- Punkt widokowy Czubatka od strony wschodniej, skąd, z uwagi na wysokie położenie, rozpościera się widok na całą pustynię oraz dalej położoną Dąbrowę Górniczą.
- Punkt widokowy Dąbrówka od północy w części przeznaczonej na ćwiczenia poligonowe, warto tutaj przyjechać w czasie ćwiczeń skoków ze spadochronem.
Jeśli pamiętasz sceny z filmu „Faraon”, to wiedz, że kręcono je również na terenie Pustyni Błędowskiej
Od II wojny światowej Pustynia Błędowska wykorzystywana była przez wojska niemieckie, potem polskie, jako poligon do ćwiczeń. W dzisiejszym czasie do dyspozycji armii pozostaje północna część pustyni. Północna – militarna część, jest oddzielona od południowej – turystycznej, dziką dolinką Białej Przemszy. Od wschodniej strony napotkasz stawy: Zielony i Czerwony, które upodobały sobie stada ropuch, a nad Zielonym Stawem odpoczywają okoliczni mieszkańcy, zażywając orzeźwiającej kąpieli, choć nie wiem czy jest to dozwolone, czy bardziej na własną odpowiedzialność.
Na Pustyni Błędowskiej doszło również do wystrzelenia pierwszej polskiej, wysokościowej rakiety doświadczalnej, a miało to miejsce dnia 10.10.1958 r.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
- Róża Wiatrów
- Punkt widokowy Czubatka
- Zielony Staw
- Czerwony Staw
- Punkt widokowy Dąbrówka
- Dolinka Białej Przemszy
- 8. 9. Gąski zielonki spotkałem tutaj
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Zobacz film z Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska w moim obiektywie – zobacz zdjęcia
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Rezerwat Pazurek - Cudna Polska
Pingback: Rezerwat Góra Stołowa - morze dzikich Przebiśniegów - Cudna Polska
Pingback: Pustynia Siedlecka - piaski dna morskiego powyżej linii korony drzew - Cudna Polska
Pingback: Zamek w Bydlinie - ruiny warowni oraz okopy Legionistów Polskich - Cudna Polska
Pingback: Gąska Zielonka - piaskowy rarytas - Cudna Polska
Pingback: Sarniak Sosnowy - bliźniak Sarniaka Dachówkowatego - Cudna Polska